Domáca pobožnosť na 10. nedeľu po Svätej Trojici (13. august 2023)

Domáca pobožnosť na 10. nedeľu po Svätej Trojici (13. august 2023)

Pieseň ES 332
 
            Pokánie čiňme, kým ešte čas máme, príde Pán k súdu skôr, než sa nazdáme; nech sa nikto z nás na to nespolieha, že Pán zhovieva.
 
Čítanie Božieho slova z Jer 7, 1 - 11
 
            „Toto je slovo, ktoré zaznelo Jeremiášovi od Hospodina: Postav sa do brány domu Hospodinovho a hlásaj tam toto slovo: Čujte slovo Hospodinovo, všetci Júdejci, ktorí prechádzate týmito bránami klaňať sa Hospodinovi. Takto vraví Hospodin, Boh Izraela: Napravte svoje cesty a činy a dovolím vám bývať na tomto mieste. Nespoliehajte sa na takéto klamlivé slová: Chrám Hospodinov, chrám Hospodinov, chrám Hospodinov je toto! Ak naozaj napravíte svoje cesty a činy, ak si naozaj budete navzájom prisluhovať právo, ak nebudete utláčať cudzincov, siroty a vdovy, ani nevinnú krv prelievať na tomto mieste, ani za inými bohmi chodiť na vlastnú škodu, dovolím vám bývať na tomto mieste, v krajine, ktorú som dal vašim otcom od vekov až na veky. Ale vy sa spoliehate na klamlivé slová, ktoré neosožia. Či budete kradnúť, vraždiť, cudzoložiť, krivo prisahať, kadiť Baalovi a chodiť za inými bohmi, ktorých ste nepoznali, a potom prídete a postavíte sa predo mňa v tomto dome, ktorý nesie moje meno, a poviete: Sme chránení! a potom ďalej páchať chcete tieto ohavnosti? Či tento dom, ktorý nesie moje meno, je vo vašich očiach pelešou lotrovskou? Ja sám som to videl - znie výrok Hospodinov.“
 
Milí bratia a sestry!
 
            Pred týždňom sme si čítali o povolaní proroka Jeremiáša a o tom, že Hospodin mu sám vložil do úst slová a ustanovil ho, aby hovoril nie len o pekných ale aj nepríjemných veciach. Dnes sme svedkami naplnenia Božieho zasľúbenia, keď počujeme Jeremiáša hovoriť tvrdé slová výčitiek.
 
Situácia
            Kráľ Joziáš, ktorý mimoriadne pozdvihol krajinu a počas ktorého vlády bola táto v bezpečí, zomrel a ľud začal byť ohrozovaný Egyptom i Novobabylonskou ríšou. V týchto zlých pomeroch začali ľudia prichádzať do jeruzalemského chrámu a dbali na to, aby zachovali všetko, čo im náboženský život prikazoval. Domnievali sa, že chrám nemôže byť zničený a tak práve v ňom mali pocit istoty a bezpečia.
 
Výstraha
            Prorok Jeremiáš označuje takéto zmýšľanie za omyl. Stojí v bránach chrámu a hovorí, že ľudia márne velebia chrám a utiekajú sa doň. Aj keď je to dom Hospodinov, Hospodin ľudu nedovolí bývať na tomto mieste, ak nenapraví svoje činy.
 
Formálny náboženský život
            Ak sa dnes sťažujeme, že ľudia nechodia do kostola, v časoch Jeremiáša to tak nebolo. Ľud prichádzal do chrámu v zástupoch, no ani to neznamenalo, že bolo všetko v poriadku. Jeremiáš na to upozorňuje a hovorí, že ak človek nežije podľa Božej vôle, márne do bodky zachováva všetky požiadavky náboženského života. Prísť do chrámu a priniesť Bohu obeť nie je to najdôležitejšie, čo Boh chce.
 
Božie požiadavky
            Hospodin od ľudí chce, aby sa k sebe správali s láskou, boli voči sebe spravodliví, neutláčali chudobných, vdovy ani siroty a nevyhľadávali iné božstvá a filozofie. Majú skončiť s vraždami, klamstvami, cudzoložstvom, krivými prísahami a duchovnou neverou. Všetky tieto požiadavky nám vlastne vykresľujú charakter človeka, ktorý žije podľa Božích prikázaní. To on je ten, kto nemá iných Bohov, berie meno Hospodinovo vážne, svätí Jeho deň, ctí si otca i matku, nevraždí, necudzoloží, nekradne, neklame a netúži po tom, čo nie je jeho. Vidíme, že Hospodin nechce nič nové a nič viac, ako určil pred rokmi na hore Sinaj. Jeho „desatoro“ sa každej generácii znova a znova vracia cez slová prorokov. Len tých desať požiadaviek, zdanlivo tak jednoduchých, stačí na to, aby vykreslili človeka, ktorý je hoden menovať sa Božím obrazom.
 
Peleš lotrov
            Jeremiáš však má pre svojich súčasníkov iné pomenovanie. Nazýva ich lotrami a chrám, nech je akokoľvek výnimočný a svätý, nie je ničím iným ako pelechom lotrov, ak sa v ňom zhromažďujú ľudia, čo ignorujú požiadavky toho, koho prišli do chrámu ctiť. Nečudo, že Hospodin dopustí aj skazu takéhoto chrámu. Hospodin neprebýva tam, kde mu človek múrmi vyhradil miesto ale tam, kde mu vystlal srdce. Jeremiáš si to dobre uvedomuje, preto upozorňuje, že je klamlivé spoliehať sa na samotný chrám, ak cesty ľudu sú zlé.
 
Vyčistenie chrámu
            Rovnako to videl o niekoľko storočí neskôr aj Pán Ježiš. Aj On svojim súčasníkom vytýkal, že zo svätého miesta robia peleš lotrov. Nadväzoval tým práve na slová Jeremiáša, ktorý ich vyslovil viac ako 600 rokov pred Ním. Aktom, kedy Pán Ježiš vyhnal z chrámu predavačov, chrám symbolicky vyčistil.
 
Zničenie chrámu
            Jeremiášovým súčasníkom ani súčasníkom Pána Ježiša však takéto napomenutie nestačilo. Nepoučili sa, nenapravili svoje cesty a tak bol chrám zničený. Najprv v roku 587 – teda asi 25 rokov potom, ako vyslovil Jeremiáš dnešné slová a potom v roku 70, teda asi 40 rokov potom, ako svoje proroctvo vyslovil Pán Ježiš. Obe zničenia chrámu chcú veľmi jasne povedať, že človek nemôže hľadať útočisko vo vonkajšej zbožnosti, návšteve chrámu, spievaní piesní či prinesených milodaroch ale len v tom, aký vzťah má vo svojom srdci k Pánu Bohu.
 
            A aký je ten skutočný správny vzťah? Je to vzťah pokory a lásky, kedy si človek na jednej strane uvedomuje že je nedokonalý, slabý a hriešny a na druhej strane dôveruje svojmu Bohu, skladá na Neho svoje slabosti a očakáva od Neho pomoc. To je vzťah, ktorý vyúsťuje do čistej a úprimnej radosti, pretože taký človek spoznáva skutočnú Božiu milosť. Tá totiž nespočíva v tom, že Boh človeku požehná úspech v práci alebo dlhý život ale v tom, že ho zbavuje hriechov a trestu za ne a ponúka mu večný život. Človek, ktorý v pokore pred Hospodinom vyznáva svoj hriech, dostáva odpustenie a uistenie o večnej a pevnej láske. A to je aj posolstvo dnešnej, kajúcej nedele, ktorá na jednej strane vyzýva k pokániu, no na druhej strane uisťuje o Božej vernosti a láske, ktorá je s tými, čo svoj hriech vyznajú a svoju cestu napravia. Amen.
 
Modlitba
 
            Pane a Bože, uvedomujeme si svoj hriech a vyznávame ho pred Tebou. Vieme, že sme slabí, neschopní žiť podľa Tvojej vôle a Tvojho slova, neschopní konať dobro v takej miere ako by sme mali a ako by sa to Tebe páčilo. Prosíme, odpusť nám. Zmiluj sa nad nami a mocou svojho Ducha nám pomôž napraviť naše cesty, aby sme raz mohli s Tebou žiť v Tvojom kráľovstve, hoci nezaslúžene, no ospravedlnení pre zásluhy Tvojho Syna a nášho Spasiteľa. Amen. 
 
Pieseň ES 333
 
            Srdce čisté stvor mi, Pane, lebo ho mám skazené, cíti bolesti náramné pre hriechy prirodzené, aj ktoré samo páchalo, daj, aby sa čistým stalo, akým si ho Ty stvoril.