Domáca pobožnosť na 1. nedeľu po Zjavení (7. január 2024)

Pieseň ES 33

Buď Bohu sláva na nebi a pokoj ľuďom na zemi, ktorí zo srdca vďačného velebia Boha mocného, Haleluja!

Čítanie Božieho slova z Mt 3, 13 - 17

„Vtedy prišiel Ježiš z Galiley k Jordánu ku Jánovi, aby sa mu dal pokrstiť. On Mu však odporoval a povedal: Ja by som sa mal dať pokrstiť Tebe, a Ty prichádzaš ku mne? Ale Ježiš mu povedal: Nechaj to teraz! Lebo tak sa nám sluší naplniť všetku spravodlivosť. Povolil Mu teda. Keď bol Ježiš pokrstený, hneď vystúpil z vody, a hľa, otvorili sa nebesá a videl Ducha Božieho, ktorý zostupoval ako holubica a prichádzal na Neho. A hľa, z neba bolo počuť hlas: Toto je môj milovaný Syn, v ktorom sa mi zaľúbilo.“

Milí bratia a sestry!

1. nedeľa po Zjavení nám pripomína udalosť pokrstenia Pána Ježiša Krista.

Vstup do cirkvi
            Mnoho ľudí dnes chápe krst len ako vstup do cirkvi. Z toho potom vyvodzujú, že aj pre Pána Ježiša bol krst začiatkom náboženského života a vidia v tom argument proti krstu detí alebo náboženskej výchove. Neraz som už počul: „Mali by sme našim deťom dať možnosť, aby sa v dospelosti sami rozhodli, či chcú byť členmi cirkvi alebo nie. Veď aj Pán Ježiš bol pokrstený až ako dospelý.“ Omyl! Pán Ježiš určite nebol pokrstený preto, aby vstúpil do cirkvi, veď vtedy ešte cirkev ani neexistovala.

Jánov krst
            Ján Krstiteľ vyzýval k pokániu a jeho krst mal za cieľ obmyť človeka od hriechov. Človek si mal uvedomiť svoju hriešnosť, zmeniť svoje myslenie, vzdať sa hriechu, znenávidieť ho a symbolicky vstúpiť do rieky, aby ho voda Jordánu od hriechov obmyla a on vystúpil na breh ako nový človek.

Analógie
            Po prečítaní predošlých slov ste možno aj sami prišli k záveru, že to, čo robili kedysi ľudia pri Jánovi Krstiteľovi, robíme dnes my pri Večeri Pánovej s tým rozdielom, že nás od hriechov neočisťuje voda Jordánu ale krv Pána Ježiša. Naopak, židovskou alternatívou k nášmu krstu bola obriezka. Tá predstavovala začiatok náboženského života a vykonávala sa 8 dní po narodení, pričom nikomu ani nenapadlo nechať na chlapca, nech sa v dospelosti sám rozhodne, či chce byť obrezaný a vyznávať vieru Izraela.

Jánovo odmietanie
            Keď sme si vysvetlili o čom je krst Jána Krstiteľa, tak zaiste úplne chápeme jeho odmietanie, keď Ježiš prišiel, aby sa dal pokrstiť. Veď je to Boží Syn. On sa nepotrebuje očisťovať od hriechov, keďže žiadne nemá. On nepotrebuje meniť svoje zmýšľanie, keďže od Boha prichádza a Jeho myseľ i srdce sú upriamené na Hospodina. Ján to dobre vie, preto sa čuduje: „Ty sa chceš dať pokrstiť?“

Príklad
            Pán Ježiš nástojí a žiada o krst. Prečo to robí? Len preto, aby nám dal príklad? Alebo aby sám dodržal všetko, čo od Neho žiada náboženstvo? Áno, aj to sú dôvody, no nie jediné. Pán Ježiš vo svojom krste koná oveľa viac.

Poníženie
            Život Pána Ježiša nezačal Jeho narodením v Betleheme. O Božom Synovi veríme a vyznávame, že bol od vekov a že v Betleheme iba prišiel na svet, tajuplne vtelený do ľudského tela, čo Ho samozrejme obmedzilo v mnohých Jeho Božských vlastnostiach a znamenalo tiež Jeho poníženie zo sveta nebeskej slávy do pozemského sveta. To poníženie je o to väčšie, že sa narodil v chudobnej maštali, čo Ho zaraďuje medzi najobyčajnejších ľudí. Jeho prvými hosťami boli pastieri, ktorí boli považovaní za tých najjednoduchších. A práve medzi nich Pán prichádza a začína tak svoju cestu poníženia.

Poníženie pokračuje
            Jeho poníženie pokračuje pri krste. Pri Jordáne stojí množstvo hriešnikov, ktorí vyznávajú svoje hriechy a vstupujú do rieky v túžbe očistiť sa. Pán Ježiš, ktorý by nič z toho robiť nemusel, sa tiež stavia do radu a doslova sa tak stáva jedným z nich. On, Boží Syn, stojí medzi nimi a spolu s nimi vstupuje do rieky. Jeho poníženie teda graduje, keď už nestojí len ako Boh medzi jednoduchými pastiermi ale ako Boh medzi hriešnikmi.

Poníženie vrcholí
            A Jeho poníženie pokračuje celý život. Každé Jeho stolovanie či rozhovor s colníkmi, hriešnikmi alebo ľuďmi pochybnej povesti je aktom poníženia. A celé to vrcholí na Golgote, kde už nestojí ako Boh medzi pastiermi alebo kajúcimi hriešnikmi ale visí ako Boh medzi lotrami. „Počítali Ho medzi zločincov,“ hovorí Písmo a tak sa završuje Jeho zostup z nebeskej slávy na to najhlbšie dno ľudstva.

Keď dnes hľadíme na Pána Ježiša pri Jordáne, vidíme Boha, ktorý zostúpil medzi hriešnikov, aby priniesol milosť, lásku a odpustenie. To je Jeho posolstvo, to je Jeho dar, ktorý sa práve tým Jeho ponížením dostáva naozaj ku každému. On prináša radostné posolstvo pastierom, kajúcnikom i lotrovi na kríži. Vďaka tomuto Jeho poníženiu nie je nikto ani vyňatý ani ďaleký od Božej milosti a práve vďaka tomu sa Božia láska a milosť dostáva aj k nám. Amen.

Modlitba

Pane Ježiši Kriste, Ty si sa ponížil, aby si vniesol svetlo nádeje, odpustenia a radosti všade tam, kde ľudský hriech zatienil všetko dobré a pekné. Ty zaháňaš moc hriechu, Ty dávaš novú nádej, Tvoja krv očisťuje od všetkých vín a zbavuje smrť moci. Prosíme, prichádzaj aj k nám, prinášaj svoje dary aj do našich sŕdc a životov a omilosťuj nás, aby sme mohli žiť v nádeji, ba istote večného života s Tebou. Amen.

Pieseň ES 72

Ježiš, meno najmilšie zo všetkých čo nám Pán Boh dal, spasiteľné, najkrajšie, anjel Ho tak pomenoval; menu tomu na svete darmo rovné hľadáte.