1Tim. 3, 14-15
Keď dúfam, že čoskoro prídem k tebe, píšem ti, aby si, ak sa oneskorím, vedel, ako sa treba správať v dome Božom, ktorým je cirkev živého Boha, (tento) stĺp a základ pravdy.
Keď dúfam, že čoskoro prídem k tebe, píšem ti, aby si, ak sa oneskorím, vedel, ako sa treba správať v dome Božom, ktorým je cirkev živého Boha, (tento) stĺp a základ pravdy.
Pavel písal Timoteovi, ako sa má správať v Božom dome, k jednotlivým skupinám osôb. A jednou z takýchto skupín v našej cirkvi je aj vysokoškolská mládež, o ktorej bola reč v pondelok, 26. septembra 2022 vo Zvolene. Stretnutie iniciovalo Predsedníctvo ECAV na základe uznesenia Synody, v spolupráci s Edukačno-misijným centrom ECAV. Pozvaní boli farári/farárky a senior/seniorky, v ktorých zbore alebo senioráte fungujú vysoké školy.
Úvod stretnutia patril pobožnosti brata generálneho biskupa ECAV Ivana Eľka, Ten vymenoval na základe svojich pastoračných skúseností najmä z prostredia Nitry 5 znakov vysokoškolákov:
1. vysokoškoláci sú ľudia vo veku, keď chce človek urobiť na ceste viery kroky, ktoré by sme mohli nazvať rozhodujúcimi. Prežívajú akoby mystickú konfirmáciu. Sú medzi 20-25rokom, kedy chcú urobiť niečo definitívne na ceste viery.
2. títo ľudia si prinášajú svoju domácu tradíciu. Niekedy to bol akoby náskok- dobrá pozícia, z ktorej sa s nimi dalo pracovať, niekedy je to prekážka- mali zatiahnutú ručnú brzdu a ťažko sa k nim dá priblížiť- im to tak niekto vysvetlil a toho sa držia.
3. vysokoškoláci sú veľmi kritickí a zároveň majú veľmi pestrý výber trávenia času. Majú množstvo alternatív, akoby cirkevné zbory súperili s ostatnými aktivitami. Vo veľkých univerzitných mestách je vždy kam ísť- musíme byť kvalitne pripravení a používať kvalitné vyučovanie a posolstvá, aby si vybrali nás.
4. vysokoškoláci potrebujú riešiť veľké problémy- kým budem?, kto bude stáť po mojom boku? a kde sa to všetko odohrá? Popri duchovných otázkach potrebujú riešiť aj existenčné otázky.
5. vysokoškoláci prichádzajú a odchádzajú- možno sa vám zdá, že tá investícia do nich nakoniec vyplynula do stratena. To čo investujeme sa však vždy zúročí a prinesie ovocie- aj keď na inej strane cirkvi.
Na záver úvodnej pobožnosti brat generálny biskup vyzval prítomných: "Toto je vzácny čas a spoločenstvo- využime ho, zdieľajme sa a inšpirujme. Povzbudzujme sa, lebo to potrebujeme. Zachovávajme jednotu, buďme otvorení a dajme sa použiť na dielo služby pre našich vysokoškolákov."
Nasledovali referáty za jednotlivé mestá: Banská Bystrica, Žilina, Trnava, Bratislava- Legionárska, Zvolen, Trenčín, Nitra, Prešov, Košice. Bratia farári a sestry farárky z jednotlivých miest a cirkevných zborov priznali, že prácu s vysokoškolskou mládežou aktuálne skôr nevykonávajú- privítali by v tejto oblasti pomoc.
V diskusii nasledovalo predstavenie UPC Mosty. Na otázku: Načo je nám UPC? Ponúkli 3 jednoduché odpovede:
1. ľudia nekončia v iných denomináciách,
2. sme tu, aby sa vysokoškoláci nestratili v duchovnom živote,
3. pastorácia- mladí sú v kríze a potrebujú nás.
Na záver stretnutia zhrnul brat Matej Oráč, zodpovedný za vzdelávacie aktivity Edukačno-misijné centra ECAV nové vízie pre prácu s vysokoškolskou mládežou:
- vznikne pracovná skupina, ktorá sa tejto téme bude ďalej a intenzívne venovať,
- EMC pripraví materiály a podklady k príprave stretnutí,
- EMC môže prichádzať s ponukou vzdelávaní k tejto oblasti,
- v spolupráci s Mediálnym výborom ponúka EMC tipy na pôsobenie v mediálnej oblasti,
- EMC bude reflektovať materiálnu podporu pre pracovníka s mladými v konkrétnom CZ,
- je dôležité navzájom sa kontaktovať- posúvať informácie smerom k EMC a tí pošlú ďalej.