Ministerstvo vnútra SR podpísalo memorandum o spolupráci s Evanjelickou diakoniou EVANJELICKÁ DIAKONIA

Ministerstvo vnútra SR podpísalo memorandum o spolupráci s Evanjelickou diakoniou ECAV na Slovensku a s ďalšími desiatimi neziskovými organizáciami.

Na konferencii „Na spolupráci záleží – pracovná konferencia zástupcov mimovládnych neziskových organizácií (MNO) a občianskej spoločnosti" sa zúčastnila aj riaditeľka Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku Ľubica Szabóová Vysocká.
Počas druhého dňa konferencie sme ako cirkevná organizácia s Ministerstvom vnútra podpísali dôležité Memorandum o spolupráci pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti s príchodom veľkého počtu ľudí z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky spôsobeným eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny.
Memorandum jasne vymedzuje jednotlivé kompetencie ako ministerstva vnútra, tak aj podpísaných mimovládnych organizácií. Ide najmä o:
- koordináciu a poskytovanie humanitárnej pomoci,
- zabezpečenie náboru, zaškolenia a koordinácie dobrovoľníkov,
- materiálno-technickú pomoc zo strany ministerstva,
- vzájomné zdieľanie informácií o jednotlivých aktivitách a plánoch, ktoré sú zároveň naviazané na vládou prijatý Kontingenčný plán Slovenskej republiky.

Impulzom pre vznik memoranda zastrešenom Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti boli skúsenosti od 24. februára 2022, keď po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, sa ukázali niektoré nedostatky, na ktoré štát nebol pripravený.
Evanjelická diakonia patrí medzi organizácie, ktoré nastúpili k poskytovaniu pomoci hneď v začiatku krízy a doteraz podporuje v komunitách ECAV odídenkyne a odídencov z Ukrajiny, pomáha miestnym cirkevným zborom a ubytovacím zariadeniam v ECAV.
Na konferencii bol priestor na výmenu postupov a nadväzovanie spolupráce s MNO, s ktorými sa aj bežne v rámci aktivít diakonie stretávame v teréne pri riešení praktických otázok spojených s integráciou odídencov.

Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku ako člen platformy neziskových organizácií Ambrela zabezpečila vydanie certifikátu pre humanitárny koridor na Ukrajinu a pomáha aj svojimi kontaktmi a činnosťou, aby sa humanitárna pomoc aj od ECAV vozená koordinátorom bratom Bevanom Steinom plynulejšie dostala na územie Ukrajiny.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Odkaz na tlačovú správu Ministerstva vnútra SR: https://bit.ly/3WHZt7n

Evanjelická diakonia