Členovia Ekumenického výboru boli v Nitre slávnostne uvedení do služby

Rokovanie Ekumenického výboru v Nitre spojené so slávnostnými Službami Božími a uvedením do služby členov Ekumenického výboru ECAV

V Nitre na Kalvárii sa v pondelok 30.9.2024 konalo už 14. zasadnutie Ekumenického výboru ECAV (EkumV). Toto stretnutie bolo tentoraz prezenčné a členovia prišli na Nitriansku kalváriu do Misijného domu Matky Božej, ktorý je hlavným domovom Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku. Aj takto sa bytostne prejavuje ekuména v tom, že iná cirkev otvorí svoje dvere a privíta zástupcov inej cirkvi vo svojich priestoroch.

Členov výboru privítala sestra predsedníčka Eva Guldanová. Moderovanie a priebeh celého stretnutia dňa mala na starosti Oľga Kaňuchová. Svoje rokovanie a celý deň stretnutia začali biblickým zamyslením a modlitbou, ktoré mal pripravené Milan Bartko.
Výbor mal hneď na úvod stretnutia jednu milú povinnosť, a to privítať medzi sebou svojich nových členov. Je to ochotná sestra a ochotní bratia: Janka Pabáková, Pavel-Andrei Prihracki a Ján Molčan.

Po schválení zápisnice z predchádzajúceho zasadnutia na úvod stretnutia a kontrole plnenia úloh nasledovala dlhšia diskusia o tom, že hoci prišli do Ekumenického výboru noví členovia, tak stále medzi nami chýba zástupca mladšej generácie do 30 rokov. Ďalším bodom rokovania bola téma nastavenia spolupráce medzi Ekumenickým výborom a seniorátmi Evanjelickej cirkvi. Našou potrebou a túžbou je mať v každom senioráte kontaktnú osobu, ktorá by pozývala a tlmočila aktivity a informácie z EkumV medzi ordinovaných a neordinovaných členov Evanjelickej cirkvi vo svojom danom senioráte.

Výbor sa na zasadnutí venoval plánovaniu svojej činnosti na rok 2025. Do plánu aktivít na ďalší rok si výbor dal za úlohu pokračovať v už osvedčených online večerných modlitebných stretnutiach v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Ďalším plánom na rok 2025 je pripomenutie si Nicejského koncilu (325 n.l.), ktorý bude mať okrúhle 1700. výročie. Členovia výboru uvažovali nad tým, ako spropagovať tento rok a aké aktivity, články a informácie týkajúce sa tohto výročia ponúknuť širšej verejnosti. Tak isto rozprávali aj o Ekumenickej duchovnej obnove, ktorú by opäť radi pripravili a zorganizovali.

Ešte pred obednou prestávkou využili pozvanie domácich bratov Verbistov k modlitbám. Spoločne vošli do kaplnky a pridali sa k čítaniu žalmov, piesňam a modlitbám v dome Spoločnosti Božieho Slova.

Ako je dobrým zvykom, poobede prišli medzi nás na rokovanie Ekumenického výboru aj zástupcovia lokálnej ekumény. Na stretnutí s nimi najprv členka EkumV Magdaléna Činčurová prezentovala činnosť výboru a fotky z aktivít cez pripravenú prezentáciu. Potom sa predstavili aj sami hostia: Ivan Boženík, zborový farár v CZ ECAV Nitra, Tomáš Pružinec, univerzitný docent na Katedre filozofie a politológie UKF v Nitre a zároveň diakon biskupa ordinára Františka Rábeka a tiež Peter Lucian Baláž, ktorý pôsobí ako kňaz v Zbore väzenskej a justičnej stráže v Nitre. Ako posledný bol medzi pozvanými aj doktor farmácie Ján Holec, ktorý organizoval ekumenické spoločenstvá a ponúkal priestory Ekumenickej kaplnky sv. Medarda v zdravotníckom zariadení v Nitre. Hovorili o tom, ako si v Nitre dobre a v priateľskej a bratsko-sesterskej láske spolunažívajú a navštevujú sa ako spoločenstvá, a tiež s akými zápasmi a výzvami sa boria.

Podvečer sa celý výbor aj s hosťami presunul do Kaplnky sv. Medarda na Slávnostné Služby Božie. Boli to Služby Božie s Večerou Pánovou a uvedením do služby členov Ekumenického výboru ECAV. Služby Božie viedol brat biskup Západného dištriktu ECAV Ján Hroboň a do liturgie a prisluhovania bol zapojený aj domáci zborový farár v Nitre Ivan Boženík. Na týchto Službách vystúpili, zložili sľub a dostali požehnanie do ich služby všetci členovia EkumV. Po požehnaní sa pomodlila sestra predsedníčka výboru Eva Guldanová. Týmito Službami Božími bol ukončený záver rokovania a celodenného stretnutia Ekumenického výboru v Nitre. Prítomní ešte ostali krátko na agapé, kde mohli ešte pobudnúť v priateľských a milých rozhovoroch a potom sa pomaly rozchádzať do svojich domovov. Za veľmi milé prijatie v Nitre ďakujeme bratom Misionárom Verbistom a rovnako tak predstaviteľom miestnej ekumény.

Ekumenický výbor ECAV