150 rokov chrámu v Brezovej pod Bradlom

150 rokov chrámu v Brezovej pod Bradlom

Aké sú milé Tvoje príbytky, ó Hospodine mocností! (Ž 84, 2)

K 150. výročiu posvätenia evanjelického a. v. chrámu Božieho v Brezovej pod Bradlom (1873 – 2023)
 
Brezová pod Bradlom, mesto v Myjavskom senioráte, je verejnosti známe predovšetkým Mohylou Milana Rastislava Štefánika na Bradle, jeho dominantou však je evanjelický kostol na návrší, ktorý patrí medzi najväčšie na Slovensku. 

Posvätenie brezovského evanjelického chrámu Božieho sa uskutočnilo 23. nedeľu po Svätej Trojici (vtedy 16. novembra 1873), tento rok pripadol tento sviatok na 12. novembra. Cirkevný zbor oslávil jubileum svojho chrámu slávnostnými službami Božími, na ktorých poslúžil kázňou slova Božieho generálny biskup ECAV Ivan Eľko, popoludní sa konal v kostole koncert Dušana Havrillu. Tomuto výročiu bolo v priebehu roka venovaných viacero podujatí. S radosťou sme privítali možnosť vypočuť si organový koncert MgA. Janka Siromu, PhD., ktorý sa uskutočnil 2. júla. Tejto príležitosti bol venovaný aj program Aké sú milé Tvoje príbytky, ó Hospodine mocností! Ž 84, 2), ktorý pripravil zmiešaný spevokol nášho cirkevného zboru. Historik z Múzea D. S. Jurkoviča, Matúš Valihora, predniesol prednášku o histórii stavby súčasného chrámu Božieho a inštaloval výstavu artefaktov v jeho priestoroch. V tento deň, 19. augusta, sa konali aj prehliadky chrámu Božieho s odborným výkladom a pod dohľadom ochotných spolupracovníkov bola možnosť vystúpiť na chrámovú vežu.

Slávnostné služby Božie na pamiatku posvätenia chrámu Božieho boli naozaj slávnostné. Okrem brata generálneho biskupa Ivana Eľka sa na nich zúčastnil brat senior Miroslav Hvožďara, tajomník generálneho biskupa Boris Mišina, oltárni bratia a sestry z Myjavského seniorátu, ale aj odinakiaľ. Odznel aj pozdrav primátora mesta Jaroslava Cirana, pozdrav od Vlastimila Senka z Prahy, bývalého dozorcu nášho zboru a zdravice miestneho rímskokatolíckeho farára Mariána Libiča a zboru, ako aj jereja Mareka Kundisa a veriacich pravoslávnej cirkevnej obce v Brezovej pod Bradlom. S prezentáciou o histórii 150-ročného chrámu Božieho vystúpil Matúš Valihora. Z jeho prednášky a článku v zborovom časopise Svetlo, vydanom k tejto príležitosti, sa prítomní mohli dozvedieť, že prvý záznam o existencii brezovského evanjelického cirkevného zboru i jeho chrámu Božieho je z 5. júla 1612. Išlo však o dnešný rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice na Bradlianskej ulici. Tragickým rokom pre brezovský evanjelický cirkevný zbor bol rok 1733. Faru, školu i kostol museli odovzdať rímskokatolíckej cirkvi. Brezovskí evanjelici, ktorí tvorili naprostú väčšinu obyvateľov mesta, zostali 50 rokov bez farára i chrámu Božieho a mohli navštevovať iba artikulárny kostol v Prietrži.

Až na základe Tolerančného patentu v roku 1783 obnovili svoj cirkevný zbor. Kostoly však evanjelikom vrátené neboli. I brezovský zostal majetkom rímskokatolíckej cirkvi. Evanjelici si preto v rokoch 1783 – 1784 postavili nový kostol, tzv. tolerančný. Tento tolerančný kostol stál na mieste dnešného, oveľa väčšieho. Tolerančné kostoly pôvodne nemohli mať veže, až v rokoch 1794 – 1795 bola pristavaná veža i k brezovskému chrámu Božiemu (pri stavbe nového kostola ju nerozobrali a jej teleso sa dodnes zachovalo). V tolerančnom kostole bol organ, ktorý v roku 1834 ako svoje prvé väčšie dielo postavil brezovský organár Martin Šaško. Po rokoch si tolerančný kostol vyžadoval jednak značné opravy, jednak nevyhovoval veľkosťou, preto sa cirkevný zbor napokon rozhodol pre stavbu nového chrámu Božieho.
 Základný kameň nového brezovského kostola bol položený 5. mája 1868, stavbu dokončili v roku 1873. Martin Šaško zložil a opravil svoj organ z roku 1834 a v kostole umiestnili aj oltár a kazateľnicu z tolerančného kostola. 

Tento nový, priestranný, dôstojný evanjelický chrám Boží posvätil za prítomnosti veľkého množstva ľudí a sedemnástich farárov Nitrianskeho seniorátu superintendent (biskup) Ľudovít Geduly 23. nedeľu po Svätej Trojici, 16. novembra 1873. Pri posviacke účinkoval i brezovský mužský evanjelický spevokol, bolo to jeho prvé veľké verejné vystúpenie. Takže v tomto roku si pripomíname aj 150. výročie založenia a nepretržitého účinkovania tohto mužského štvorhlasného speváckeho zboru. 

Nový kostol bol podstatne väčší, takže veža z roku 1795 ho temer neprevyšovala. Stavbu nového úseku veže, ktorý ju zvýšil do dnešnej podoby, zadali v apríli 1898 a dostala i nové zvony. Posviacka nadstavenej veže sa konala 13. septembra 1898. V roku 1907 boli na veži inštalované hodiny od firmy Winkler, ktoré sú funkčné dodnes.

Prvá svetová vojna sa dotkla aj zázemia. Pre nedostatok bronzu, potrebného na liatie diel, zrekvirovali v októbri 1916 dva zvony z brezovského evanjelického kostola, veľký a malý, ponechali tam iba stredný zvon (v apríli 1918 zobrali na vojnové ciele aj 40 píšťal z organa). Nové zvony, veľký a malý, zbor zakúpil v januári 1923, posvätili ich 16. nedeľu po Svätej Trojici v roku 1923. V roku 1930 dostal zbor od miestneho bankára Štefana Papánka a jeho manželky Judity nový oltár s obrazom Krista na Olivovej hore. Toľko z minulosti kostola. 

Náš kostol, často nazývaný aj katedrála, je v prvom rade miestom zhromažďovania veriacich k modlitbám, piesňam a k počúvaniu Božieho slova. Už 150 rokov je svedectvom o Božej láske, milosti, požehnaní, pomoci, o sile viery a dôvery zloženej do Božích rúk. Prosíme o to, aby každý, kto vkročí do jeho brán, pocítil vo svojom srdci, čo znamenajú a aký význam pre nás dnes majú slová žalmistu: „Aké sú milé Tvoje príbytky, ó Hospodine mocností! Lebo lepší je deň v Tvojich sieňach ako inde tisíc; radšej chcem stáť na prahu v dome svojho Boha ako zdržiavať sa v stanoch bezbožnosti.“

Galéria k článku

Brezová pod Bradlom