Kultúrne podujatie PORAJMOS

Kultúrne podujatie PORAJMOS

Občianske združenie „Poľné ľalie“ v Modre-Kráľovej


Kultúrne podujatie PORAJMOS

Zelený les – pietne miesto holokaustu v Modre-Kráľovej 

31. augusta 2024 a 8. septembra 2024

Bulletin o Zelenom lese s mapkou.pdf

PORAJMOS | Facebook


Občianske združenie „Poľné ľalie“ v Modre-Kráľovej v spolupráci s cirkevným zborom ECAV na Slovensku v Modre-Kráľovej pripravuje na pietnom mieste holokaustu v Zelenom lese aj v tomto roku podujatie venované holokaustu. Podujatie pod názvom PORAJMOS bude venované  rómskemu holokaustu, presnejšie rómskej genocíde. Porajmos si na Slovensku pripomíname 2. augusta. 

V sobotu 31. augusta 2024 je na programe koncert uznávanej arménskej hudobníčky žijúcej na Slovensku Karin Sarkisjan so začiatkom o 18.00 hod. Karin Sarkisjan :: world-heritage (cultural-heritage.cz)

 

O týždeň neskôr – v nedeľu 8. septembra sa uskutoční vernisáž výstavy fotografií popredného slovenského fotografa Tibora Huszára s názvom “Objektívom do duše“ v kurátorskej koncepcii Silvie L. Čúzyovej. Začiatok je o 16.00 hod. Tibor Huszár strávil posledné roky svojho života v Modre-Harmónii, kde pred 11 rokmi zomrel. Tibor Huszár – Wikipédia (wikipedia.org)

 

Tohtoročné podujatie v Zelenom lese je venované málo poznanému rómskemu holokaustu/ rómskej genocíde a snaží sa upriamiť našu pozornosť na vyhladenie cigánskeho koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pred 80 rokmi v noci z 2. na 3. augusta 1944.

 

Pietne miesto obetiam holokaustu Zelený les sa nachádza v Modre-Kráľovej na Národnej ul. Vybudoval ho Evanjelický a. v. cirkevný zbor v Modre-Kráľovej v spolupráci s Občianskym združením „Poľné ľalie“ na mieste, kde do roku 1941 stál dom židovskej rodiny Jakuba Grünwalda. Podľa neho dostalo miesto aj svoj symbolický názov „Zelený les“. Súčasťou pietneho miesta je oceľová konštrukcia z ulice, ktorá kopíruje pôvodnú uličnú stenu. Do nej boli osadené pôvodné okná s mrežami a pamätná tabuľa, ktorú odhalil veľvyslanec Štátu Izrael 17. novembra 2013. Pietne miesto snáď najlepšie vystihujú slová jeho autora Ing. arch. Daniela Bartoša: „Skromné v materiáloch a nárokoch na realizáciu. Bohaté vo výraze, metaforách, posolstve. Nielen statické a mŕtve, odkazujúce na minulosť. Ale aj živé, aktívne, s pohľadom do budúcnosti.“ (Pozri: Zelený les – odkaz dejín dnešku | Archinfo.sk)

V Zelenom lese sa každoročne konajú koncerty predovšetkým židovskej hudby a vernisáže fotografií na banneroch. Na koncertoch tu vystúpili okrem iných Ervín Schönhauser, Jana Orlická, Mojše band, spevácky zbor Ebenezer, Dychový orchester Slovákov SEAVC z Dolnej zeme, raper Tono S., vokálna skupina Neha a ďalší. 

Výstavy v Zelenom lese prinášajú veľkoplošné fotografie na pôvodnej stene, ktorá oddeľovala dom a dvor od záhrady. Fotografie na výstavách predstavil Alan Hyža (Spiš – tiene a ozveny), Jaro Žiak (Hrdinovia), Juraj Mravec (Cena za slobodu), dvojica fotografov Jana Gombikova a Piotr Gąska (Humans of fjúžn), plagátmi z cyklu Každý deň vojny sa predstavil grafický dizajnér Mykola Kovalenko pochádzajúci z Ukrajiny, ktorý od roku 2015 žije a tvorí v Bratislave. Pripravovaná výstava Tibora Huszára vystrieda výstavu fotografií roberta Kissa z cyklu „Lidické ženy a děti“.


Pre viac informácií kontaktujte:   OZ „Poľné ľalie“ v Modre-Kráľovej, Národná 27, 900 01 Modra

                                                    polnelalie.kralova@gmail.com

                                                    Sidonia Horňanová – 0903 957 440