EDO vám padne na úžitok

Blíži sa druhý ročník Ekumenickej duchovnej obnovy (EDO). Ak je jej náplň šitá vám na mieru, neváhajte sa prihlásiť, respektíve darovať účasť niekomu, komu by padla dobre.

Ale pekne po poriadku. Čo je EDO? Ovocie práce Ekumenického výboru našej cirkvi. Urodilo sa ako výsledok snahy aktualizovať výzvu pápeža Františka, ktorý pri svojej návšteve Slovenska a stretnutí s predstaviteľmi ekumény povzbudzoval k spoločnej „kontemplácii a akcii“. Táto výzva sa stretla s citlivými ušami a srdcom našej predsedníčky Evy Guldanovej a jej nadšených kolegov z Rady pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy. Zapojením obidvoch tímov sa zorganizoval najprv nultý ročník, bez pozvania širšej verejnosti. Chceli sme si EDO najprv vyskúšať my - členovia dvoch ekumenických inštitúcií, aby sme mohli s dobrým svedomím osvedčené podujatie ponúknuť ďalej.

V auguste 2022 prijalo účastníkov nultého ročníka EDO Mýto pod Ďumbierom. Meditácie viedol kapucínsky mních Paolo Cocco, Talian z Udine. Bolo leto a tesne pred začiatkom podujatia to vyzeralo tak, že nikomu to zrazu časovo a ináč nevyhovuje. Neochvejnosť brata Paola, ktorý keď mu nevypravili z technických príčin vlak, nadšene zavolal, že sadá do svojho auta, nás nakoniec všetkých zmobilizovala a zaviazala k účasti.

V jadre našej kontemplácie boli meditačné príhovory. Skúsený vodca duchovných cvičení ich podával stručne. To bolo prvé, čo ma nadchlo. Vystihnúť dĺžku prejavu je veľmi dôležité. Najväčším prekvapením pre mňa bola téma - Lutherove myšlienky vychádzajúce z učenia o ospravedlnení. Príhovory nás inšpirovali. Ledva sme vyčkali osobný čas na rozjímaní v tichu a počas zdieľania sme živo diskutovali. Tým, že sme si na obnove sami varili a bolo nás len 6, vytvorili sme aj veľmi milé rodinné spoločenstvo.

Na duchovnú obnovu som odchádzala s tým, že idem iba z povinnosti, lebo som sa cítila veľmi vyčerpane. Pred novým školským rokom, na novom mieste, som chcela načerpávať sily ináč, teda v pokoji domova. Na základe prežitého som nadobudla presvedčenie, že nič lepšie som pre skutočný oddych urobiť ani nemohla. Božie slovo, meditácia, reflexia, pozoruhodná téma, láskavé a funkčné spoločenstvo urobili pre moju dušu viac, ako domnelý oddych doma, ktorý by bol aj tak skončil pachtením a nekonečným napĺňaním nejakých úloh okolo domácnosti.

Prvý ročník EDO v októbri 2023 Herľanoch bol už skutočným podujatím pre verejnosť. Chcela som tam byť nielen ako organizátor, ale aj ako účastník. K osvedčenému bratovi Paolovi pribudla nemecká evanjelická ekumenička Heike Vesper. Tentokrát viedli meditácie spolu. Vychádzali z myšlienok evanjelického teológa Dietricha Bonhoeffera a zakladateľky Hnutia Fokoláre, Chiary Lubichovej. Pozvanie sme adresovali pracovníkom v cirkvi, nielen ordinovaným. Mali sme okolo 20 účastníkov z rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, evanjelickej, reformovanej a metodistickej cirkvi.

V rámci plných troch dní sme otvorili dvere miestneho katolíckeho kostola pre pobožnosti, Služby Božie a omše pre účastníkov, ale aj ľudí z Herlian. Náš duchovný domov s jeho dôležitými črtami sme predstavili Službami Božími s Večerou Pánovou. Viedol ich miestny farársky manželský pár. Ako evanjelici – v duchovnej službe si veľmi ceníme, že máme možnosť uzatvárať manželstvo, a že ženy svätíme už viac ako 70 rokov.

Pri radosti zo spoločného slávenia Služieb Božích aj omše sme si uvedomili aj bolesť stále pretrvávajúceho rozdelenia. Nemôžeme spolu oficiálne prijímať telo a krv Krista. Aj keď je to smutné, mňa osobne potešilo, že sme sa o tom vedeli otvorene, bez okolkov spolu rozprávať.

Na prvom ročníku sme ku kontemplácii pridali aj spoločnú akciu. Navštívili sme a podporili tvorivú dielňu misionárky Kristen Wollam v Rankovciach, ktorá pracuje s rómskymi ženami. Šijú krásne doplnky do domácnosti. Pozvali sme prezentovať aj zástupcov združenia Pre lepší život, ktorí nám porozprávali o svojej práci pre rómske rodiny, ktoré sú projektom vedené k legálnym stavbám, na ktoré si sami šetria. Riaditeľka združenia Františka Ondrašiková nás poprosila o napísanie povzbudenia a žehnanie konkrétnym rodinám zapojeným do projektu.

Aby bol zážitok úplný, Herliansky gejzír nám počas našich stretnutí tiež pripravil svoje vystúpenie. Sobotu ráno, keď bol čas sa rozísť, sme všetci odchádzali plní dojmov a sily spoločenstva, ktoré jednoznačne presahuje hranice našej konfesie.
Druhý ročník EDO je opäť otvorený pre tých, ktorí sú aktívni vo svojom zbore alebo spoločenstve. Odoberieme sa do Nitry, na Kalváriu, k bratom Verbistom. Prihlásiť sa možno do 30. septembra 2024 cez webstránku Edukačno-misijného centra, ktoré je našim organizačným partnerom, na tomto linku: https://www.edumiscentrum.sk/edo2024/. Tešíme sa na vašu účasť.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Za finančnú podporu ďakujeme tiež Ekumenickej rade cirkví v SR, Biskupstvu Nitra Rímskokatolíckej cirkvi, a organizácii Hoffnung für Osteuropa