Zbierka na pomoc postihnutým povodňami

Vážené cirkevné zbory, sestry a bratia,
Predsedníctvo ECAV na Slovensku dnešným dňom vyhlasuje zbierku na pomoc  postihnutým povodňami. Výťažok zo zbierky bude rozdelený podľa naliehavosti potrieb, a to prijímateľom v Česku i na Slovensku.

Sme v kontakte s predstaviteľmi Českobratskej cirkvi evanjelickej v Českej republike (synodný senior Pavel Pokorný) a Sliezskej cirkvi evanjelickej augsburského vyznania v Českej republike (biskup Tomáš Tyrlík). Obaja bratia vydávajú svedectvo o tom, že škody na infraštruktúre, budovách a majetku vysoko prekračujú škody, aké napáchala tzv. „tisícročná voda“ v roku 1997. Do Česka bude určite smerovať významná časť našej zbierky. Peniaze budú umiestňované prostredníctvom našich cirkevných partnerov tam, kde budú najviac potrebné, a to na sanáciu cirkevných budov a diakonických zariadení, resp. podľa rozhodnutí našich partnerov. Nechceme zastupovať štát a pomáhať sanovať verejnú infraštruktúru. Chceme pomáhať našim partnerským cirkvám v ich tiesni.

Výťažkom zbierky chceme ale poslúžiť aj postihnutým povodňami v regiónoch Záhoria a Kysúc, ktoré ležia na území Bratislavského, Myjavského a Turčianskeho seniorátu našej cirkvi. I tu chceme byť v kontakte s predstaviteľmi seniorátov, ktorí poznajú miestnu situáciu a pomôcť pri sanácii zasiahnutých cirkevných budov, resp. na ďalšie ciele, podľa doporučení miestnych cirkevných autorít.

V tejto hroznej situácii nemôžeme pomôcť všetkým a výrazným spôsobom. Nechceme však ani iba stáť, súcitiť a nečinne sa prizerať. Chceme urobiť to, čo je v danom momente v našich silách. Sestry a bratia, prijmime pritom povzbudenie a motiváciu z Božieho Slova, z Listu Jakuba 2, 15 – 16: „Ak brat alebo sestra nemá odev a nedostáva sa im denný pokrm, a niekto z vás im povie: Choďte v pokoji, zohrejte sa a najedzte sa! ale nedáte im, čo potrebujú pre telo, čo je to platné?“
.
Zbierka zatiaľ nemá pevný dátum ukončenia, veď napáchané škody majú nevídané rozmery. Stále budeme v kontakte s našimi partnermi v Českej republike i na Slovensku. Ak to bude potrebné, uvoľníme zo zbierky podľa požiadaviek časť prostriedkov na okamžitú pomoc všetkým potrebným. O aktuálnej výške zbierky a použití finančných prostriedkov Vás budeme pravidelne informovať.

Peniaze prosíme posielať na účet číslo: SK42 0200 0011 6900 0044 3012
Použite variabilný symbol: 663 100