V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad súčasnej náboženskej scény. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s ňou bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.
Obsah čísla 3/2021
Postmoderný svet duchovného zdivočenia – biblické slovo (autor: prof. ThDr. Ján Šafin, PhD.)
Chazarská história (1) – Chazarská otázka púta dnes pozornosť nielen odborných, ale aj laických kruhov. V pilotnej časti seriálu o tomto tajomnom a doposiaľ neprebádanom etniku sa po širšom úvode zameriame na jeho ranú históriu a v jeho ďalšom pokračovaní si priblížime jednotlivé literárne a odborné pramene, konverziu Chazarov na judaizmus, polemiku sv. Konštantína-Cyrila s chazarskými judaistami, spor medzi Rusmi a Chazarmi až po zničenie Chazárie kniežaťom Svjatoslavom a pokúsime sa tiež načrtnúť ďalší osud a pôsobenie Chazarov v novodobých dejinách. (prof. ThDr. Ján Šafin, PhD.)
Náboženstvo starých Chazarov – Náboženstvo Chazarov bolo originálne a je ťažké nájsť k nemu analógiu vo vtedajšom pohanskom svete. Zjednodušene možno povedať, že sa vymykalo dobovému pohanskému polyteizmu, bolo monoteistické a blížilo sa tak skôr k židovstvu alebo islamu. Veľa sa špekulovalo o tom, že predstavovalo vlastne akúsi vetvu židovstva a že Chazari boli de facto Židmi nielen z náboženského, ale i etnického hľadiska, hoci o tom v zahraničí existuje viacero protichodných štúdií. Nás v tejto súvislosti zaujíma: Kto boli Chazari z náboženského pohľadu a čomu verili? A ako reagovali na kresťanstvo hlásané na ich území Konštantínom-Cyrilom a jeho bratom Metodom? (PhDr. Radomír Malý)
Crowleyho nový eón – Známy britský okultista a mág Aleister Crowley sa zvyčajne – zrejme dosť unáhlene – zaraďuje medzi satanistov, hoci je pravda, že z teologického pohľadu nie je u neho vylúčený kontakt s temnotou, ba ani posadnutosť. Avšak keď sa Crowley dáva do súvislosti so satanizmom, treba odlíšiť priamy vplyv satana a satanizmus ako kult. Satanský vplyv možno u neho vidieť v jeho nemorálnosti, ktorú vedome pestoval. Nebol ani čiernym mágom, no veľa svetla po ňom neostalo. (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)
Vzostupy a pády amerického evanjelikalizmu (3) – Záverečná časť seriálu venovaného dejinám amerického evanjelikalizmu mapuje čiastkové epizódy tohto hnutia od začiatku minulého storočia do konca vládneho obdobia prezidenta Trumpa. Nadväzuje tak na prvé dva diely, ktoré opisovali počiatky vzostupu amerického evanjelikalizmu od jeho zrodu v 17. storočí, konsolidáciu v 18. storočí a formovanie modernej spoločnosti v 19. storočí. V minulom storočí evanjelikálne hnutie zdanlivo triumfovalo, avšak v posledných dvadsiatich rokoch sa prepadá do hlbokej existenciálnej krízy. (doc. ThDr. Aleš Franc, PhD., ThD.)
Cesta na sedem vrchov – V 70. rokoch minulého storočia sa v USA presadzuje tzv. teológia rekonštrukcionizmu vyzývajúca k usporiadaniu spoločnosti podľa Božích zákonov. Jej významnou súčasťou je aj hnutie Sedem vrchov, ktoré učí, že kresťania sa majú zmocniť vlády nad siedmimi spoločenskými sférami, ktorými sú vzdelanie, náboženstvo, rodina, podnikanie, vláda, zábava a médiá, aby tak obnovili vládu Boha nad celou spoločnosťou. Táto myšlienka sa silno ujala medzi evanjelikálmi charizmatickej a neocharizmatickej vlny a jedným z nástrojov tohto ovládnutia má byť aj Donald Trump. (doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, ThD.)
Mysticizmus v západnom ezoterizme (5) – Jednou z neprehliadnuteľných autorít medzi ezoterikmi je tajomný Hermes Trismegistos, pravdepodobne historická osoba, ktorá vekmi ostala opradená legendami. Český psychológ a historik profesor Milan Nakonečný uvádza prehľad najdôležitejších predstaviteľov hermetizmu podľa Nicolasa Lengleta du Fresnoy, v ktorom Hermes alias Merkur Trismegistos dokonca figuruje na prvom mieste. Nech by však bola pravda akákoľvek, treba rozlišovať medzi tajomnou osobou Herma, o ktorej sa už asi mnoho nových historických faktov nedozvieme, a hermetickou literatúrou, ktorá v ňom hľadala iba inšpiráciu a viac-menej ho aj svojsky interpretovala. (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)
O viere (3) – Na charizmatických stretnutiach sme nezriedka svedkami silných extatických výbuchov radosti. Ich účastníci, ktorí sa nechajú unášať takouto emóciami nabitou atmosférou, sú presvedčení, že pôvodcom týchto prejavov je sám Duch Svätý. Oponenti však namietajú, že skôr ide o akúsi kolektívnu psychózu alebo manipuláciu, ktorá s treťou božskou osobou nemá nič spoločné. Ako to teda je? Je nejaký rozdiel medzi skutočným vnútorným prežívaním duchovnej radosti, napríklad ako u svätcov či mystikov, a prejavmi dnešných charizmatikov, ktoré sú nezriedka až prehnane extatické? (doc. ThDr. Ľubomír Hlad, PhD.)
Bludné náuky a sekty v stredoveku (5) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si priblížime stanovisko Západnej cirkvi k otázke ikonoklazmu. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)
Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom z domova a zo zahraničia.
Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na čísle 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2021 je 11,60 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si za zvýhodnenú cenu staršie ročníky. Celú kolekciu ročníkov 2008 až 2021 (teda vrátane predplatného na tento rok, spolu 52 dostupných čísel) je možné zakúpiť si za zvýhodnenú akciovú cenu 30 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.