Prečo sa televízny prenos SB z Horných Salíb neuskutočnil?

Mimoriadny televízny prenos SB z Horných Salíb, ktorý bol naplánovaný na 6. marca 2022, sa vzhľadom na zmenu programovej štruktúry RTVS, pretransformovanie :3 (Trojky) na spravodajský kanál a otvorenie kostolov pre všetkých, NEUSKUTOČNIL. RTVS sa ospravedlňuje za nepríjemnosti, ale aktuálne jej ani personálne kapacity neumožňujú prenos pripraviť. Svoje úsilie chcú v tomto období venovať do značnej miery rozšíreniu spravodajstva.

Evanjelická cirkev a. v na Slovensku má vzhľadom na počet svojich členov dohodnutých vo vysielaní RTVS stabilne 10 televíznych prenosov ročne. Tento počet je pevne stanovený už niekoľko rokov a žiadosť s presným zoznamom prenosov, pripravuje a riaditeľovi RTVS posiela, vždy na konci kalendárneho roka Zbor biskupov ECAV. Inak to nebolo ani v októbri 2021, kedy bola predložená žiadosť na 10 tradičných a stabilných prenosov: 15.04.2022 z Hýb, 08.05.2022 zo Štítnika, 05.06.2022 z Trenčína, 03.07.2022 z Kežmarku, 28.08.2022 zo Svätého Kríža, 18.09.2022 z Revúcej, 23.10.2022 z Prešova, 31.10.2022 z Veľkého Krtíša, 13.11.2022 z Kokavy nad Rimavicou a 25.12.2022 z Rankoviec.

Ostatné televízne prenosy majú prívlastok MIMORIADNE. Ich nahrávanie realizuje RTVS ako službu spoločnosti, v rámci sprístupnenia duchovného života veriacim všetkých cirkví- samozrejme podľa miery zastúpenia. Mimoriadne z dôvodu pandémie koronavírusu a obmedzených možností návštevy kostolov. Medzi takéto patrili napríklad prenosy 06.02.2022 z Brezovej pod Bradlom, takisto 02.01.2022 z Košíc a mnohé ďalšie v roku 2021 a 2020. Treba teda pochopiť, že išlo o ústretovosť verejnoprávnej televízie a snahe naplniť potreby veriacich. Každý zo spomínaných prenosov bol pripravovaný s výkričníkom, že ak bude bohoslužobný život opäť umožnený všetkým, mimoriadne prenosy sa pripravovať nebudú.

Prišiel 1. marec 2022 a s ním spojená potreba, rozšíriť spravodajskú ponuku RTVS o vojne na Ukrajine. Televízna rada RTVS rozhodla, že dovtedy športový kanál :3 Trojka sa pretransformuje na spravodajský kanál. Samozrejme, športové prenosy z Trojky, prevažne z Paraolympiády, museli byť presunuté na :2 Dvojku. To bola jedna strana mince. Druhá hovorila o personálnych kapacitách. Kameramani, strihači, technici či zvukári boli potrební pri výrobe spravodajstva.

Keďže kostoly boli od 26.02.2022 otvorené pre všetkých, ponuka prípravy mimoriadnych TV prenosov z bohoslužieb už nebola aktuálna. Preto urobilo vedenie RTVS rozhodnutie- ukončiť prípravu mimoriadnych prenosov. Najviac sa to bohužiaľ dotklo našej cirkvi, ktorá mala prenos naplánovaný na už o 5 dní po tomto rozhodnutí. Rovnako sa to však týkalo aj ostatných nedieľ v mesiaci a ďalších mimoriadnych prenosov ostatných cirkví na Slovensku.

Brat generálny biskup ECAV Ivan Eľko komunikoval s vedúcou náboženského vysielania, p. Bernadetou Tokárovou, s prosbou o zrealizovanie ešte aspoň tohto jedného prenosu, ktorého program bol už aj v Horných Salibách pripravený. Televízna rada to však vnímala ako precedens a s ľútosťou žiadala o ospravedlnenie a pochopenie celej situácie.

Napriek tomu, že prenos v RTVS sa nepodaril odvysielať, mediálne oddelenie GBÚ zabezpečilo nahrávku Služieb Božích, s krásnym programom a výnimočným prvkom dvojjazyčnosti. Nahrávka si môžete kedykoľvek pozrieť na YouTube kanáli ECAV s vami.

Na záver poďakovanie CZ ECAV Horné Saliby- za pochopenie a prijatie aspoň malej náplasti v podobe nahrávania na YT a takisto ospravedlnenie všetkým, ktorí prenos v programe RTVS čakali. Nie všetko vždy vychádza podľa našich predstáv a aj takéto situácie nám ukazujú, že Božie cesty nemusia byť totožné s tými našimi.