Vláda SR schválila novelu Zákona o finančnej podpore cirkví

Vláda SR schválila novelu Zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností. Príspevok štátu by sa mal od januára 2025 zvýšiť o takmer 8 %, pričom výpočet príspevku bude naviazaný na rast minimálnej mzdy. Novela tiež upravuje rozdelenie príspevku medzi jednotlivé cirkvi a zohľadňuje zmenu počtu veriacich, čo môže ovplyvniť výšku príspevku pre konkrétne cirkvi.

Vyjadrenie Predsedníctva ECAV Renáty Vinczeovej a Ivana Eľka k novele:

"Predložený návrh novelizácie zákona je výsledkom spoločných rokovaní Cirkevného odboru Ministerstva kultúry a viacerých väčších cirkví, ku ktorým bola prizvaná aj ECAV na Slovensku. Cieľom novelizácie je zjednodušiť spôsob výpočtu príspevku, ktorý je v súčasnosti viazaný na infláciu (20%) a na rast platov vo verejnej správe (80%). Tieto ukazovatele boli v posledných rokoch značne kolísavé, čo spôsobovalo v praxi cirkvi ale aj štátu problémy v rozpočtovaní a plánovaní. Príspevok štátu nijakým spôsobom nereflektoval nárast minimálnej mzdy, ktorá v posledných rokoch rástla až skokovo a výrazným spôsobom zasahovala do činnosti cirkví v postavení zamestnávateľa. Niektoré cirkvi boli nútené až skracovať pracovné úväzky, aby boli schopné pokryť mzdové nároky vo výške minimálnej mzdy.

Novelizácia zákona predpokladá naviazanie výpočtu príspevku štátu práve na rast minimálnej mzdy, čo ECAV, aj ostatným cirkvám, pomôže pri zabezpečovaní základných potrieb pre chod cirkví a zostane väčší priestor na financovanie ďalších aktivít v oblasti misie, vzdelávania a sociálne oblasti. Pri kritike finančnej podpory cirkví je potrebné si uvedomiť, že cirkev nepotrebuje príspevok iba sama pre seba, že nežije iba za múrmi svojich kostolov, aby vykonáva množstvo verejnoprospešných činností v oblasti misie, vzdelávania a sociálnej práce, ktoré ovplyvňujú a sú prínosom pre celú spoločnosť.

ECAV podporuje novelizáciu tohto zákona v predloženom znení."

Schválenie vládou je iba prvý krok, dôležité je rozhodnutie parlamentu, či sa s navrhovaným znením stotožní.