Ponuka štipendií od Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike

Naša partnerská Evanjelická luteránska cirkev v Amerike (ELCA) ponúka štipendiá pre štúdium a rôzne typy vzdelávaní so začiatkom v roku 2025. Vďaka štedrým darom a podpore členov ELCA nám naši bratia a sestry z Ameriky môžu tento rok ponúknuť možnosť uchádzať sa o 4 štipendiá.

Štipendijný program ELCA je jedinečný. Hoci z neho profitujú jednotlivci, jeho hlavným cieľom je podpora cirkvi a jej inštitúcií pri budovaní ľudských zdrojov, pri vzdelávaní budúcich lídrov. Hlavným cieľom je podpora misie a služby cirkvi. Tí, ktorí prijmú ponuku štipendia od ELCA, sa zaviažu, že po skončení štipendijného programu budú slúžiť vo svojej cirkvi alebo cirkevnej inštitúcii. Štipendiá slúžia na vzdelávanie súčasných a budúcich pracovníkov cirkvi.

Štipendiá ELCA môžu byť vyžité na štúdium v rôznych akademických odboroch, podmienkou je, že daná oblasť štúdia je strategickou prioritou cirkvi, resp. cirkevnej inštitúcie. Príklady možných oblastí štúdia (zoznam nie je vyčerpávajúci): teológia, medicína, učiteľstvo, informatika, ľudské zdroje, financie, hudba, environmentálne vedy, anglický jazyk, sociálna práca, oblasť spravodlivosti, budovania mieru a zmierenia a mnohé ďalšie predmety.

Štipendiá sú prednostne určené pre štúdium vo vlastnej krajine, prípadne regióne, je však možné ich využiť aj na štúdium v zahraničí.
Štipendiá možno využiť na programy, ktoré začínajú najskôr v júni 2025. Štipendiá nie sú určené pre uchádzačov, ktorí študijný program už začali.
Prihlášky je možné vyplniť v ľubovoľnom jazyku. V prípade, že uchádzač/ka vyplní prihlášku v inom jazyku ako angličtine, bude sa štipendijná komisia ELCA spoliehať na automatický internetový preklad prihlášky.

ELCA ponúka nasledovné typy štipendií:
  1. Dlhodobé štipendiá: Žiadosť je určená pre jednotlivcov, ktorí sa uchádzajú o akademické študijné programy trvajúce 12 mesiacov alebo dlhšie.
  2. Krátkodobé štipendiá: Žiadosť je určená pre jednotlivcov, ktorí sa uchádzajú o študijné programy trvajúce menej ako 12 mesiacov.
  3. Globálny (akademický) sabatikal: Táto žiadosť je určená pre súčasných vyučujúcich, profesorov, pedagógov, ktorí chcú počas študijného voľna (sabatikalu) vyučovať a/alebo vykonávať výskum na inštitúcii v inej časti sveta. Táto žiadosť nie je určená pre osoby, ktoré chcú študovať v akademickom študijnom programe s cieľom získania akademického titulu.

Vzhľadom na rozpočtové obmedzenia ide o súťažný štipendijný program. Do programu sa vždy prihlási viac žiadostí, ako je možné v danom roku pokryť z rozpočtu. Pri rozdeľovaní obmedzených zdrojov programu sa ELCA snaží o spravodlivosť a rovnosť príležitostí.

Dôležité kritériá pre schválenie:
  • Žiadosť o štipendium musí zodpovedať strategickým prioritám a potrebám ľudských zdrojov cirkvi.
  • Vyžaduje sa spoločný záväzok žiadateľa/ky a cirkvi o jeho/jej budúcom pôsobení v službe cirkvi, resp. cirkevnej inštitúcie. Opis plánovanej budúcej úlohy žiadateľov v cirkvi, resp. jej inštitúciách, je súčasťou žiadosti o štipendium.

Všetky žiadosti musia byť schválené vedením našej cirkvi. O udelení štipendií rozhoduje ELCA.

Časový harmonogram procesu uchádzania sa o štipendium:

1. do 1. októbra 2024
Záujemcovia o štipendium prejavia svoj záujem uchádzať sa o štipendium ELCA emailom, ktorý pošlú na Zahraničné oddelenie Generálneho biskupského úradu ECAV – foreign@ecav.sk. Email musí okrem vyjadrenia záujmu, základných údajov uchádzačov (meno, priezvisko, vek, cirkevný zbor, kde je uchádzač/ka členom/kou, kontaktné údaje) obsahovať informácie, o ktorý typ štipendia sa uchádzajú, v akej inštitúcii (napr. škole) a programe (vrátane študijného odboru) by chceli štipendium využiť, životopis, a stručný motivačný list s uvedením, akým spôsobom sú v súčasnosti aktívni v službe cirkvi a ako nadobudnuté poznatky plánujú využiť v službe cirkvi v budúcnosti.

2. do 10. októbra 2024
Zahraničné oddelenie GBÚ ECAV informuje uchádzačov o ich vybraní, resp. nevybraní. Vybraní záujemcovia sa budú môcť uchádzať o štipendium ELCA (ECAV môže tento rok odporučiť maximálne 4 uchádzačov/ky).
Vedenie cirkvi môže v procese rozhodovania o uchádzačoch záujemcov kontaktovať s potrebou ďalších informácií, prípadne krátkeho interview.
Vybraní uchádzači potvrdia obratom svoj záujem uchádzať sa o štipendium Zahraničnému oddeleniu GBÚ.

3. do 31. októbra 2024
Uchádzači vyplnia online prihlášky na webovom portáli ELCA a predložia ich spolu s požadovanými dokumentmi.

Odporúčanie cirkvi je podmienkou, nie však zárukou získania štipendia.
Konečné rozhodnutie o udelení štipendií robí Evanjelická luteránska cirkev v Amerike.

Ďalšie informácie poskytne záujemcom tajomníčka pre zahraničie na GBÚ ECAV Mgr. Eva Guldanová, ThM., kontakt: foreign@ecav.sk, +421 947 478 031.