Cirkev a sociálna súdržnosť

Cirkev a sociálna súdržnosť

Toxické debaty o rovnováhe medzi osobnou slobodou a skupinovou zodpovednosťou počas pandémie, stupňujúca politická polarizácia v čase vojny na Ukrajine a prehlbujúce sa priepasti medzi rôznymi sociálnymi skupinami nám ukázali ako dôležitosť sociálnej súdržnosti v spoločnosti, tak aj fakt, že súdržné spoločnosti nevznikajú len tak náhodou.

Súdržnosť v spoločnosti je potrebné budovať systematickým vynakladaním úsilia v priebehu dlhého časového obdobia. Cirkvi majú pritom potenciál ponúknuť čas aj úsilie, ktoré má svoj pôvod v hodnotách viery, lásky a nádeje, posilňujúci vzájomnú dôveru a porozumenie v lokálnych komunitách.

Sekulárne krajiny majú tendenciu vnímať náboženstvo (vrátane cirkví) ako rizikový rozdeľujúci faktor. Je to najmä preto, že stratégie súdržnosti sa zvyknú riešiť až vtedy, keď je potrebné reagovať na prebiehajúcu krízu – teda keď sa veci už pokazili. Je pritom chybou prehliadať prínos cirkví v lokálnych komunitách a potenciál viery premenený do podoby vzájomného naslúchania a služby.

V roku 2020, po tom, čo Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie, si skupina slobodných cirkví v Anglicku objednala výskum popisujúci, ako cirkvi v Anglicku prispievajú, respektíve môžu prospievať sociálnej súdržnosti. Výsledkom je študijná správa a dve praktické príručky (na stiahnutie nižšie), ktoré pripravil Think tank Theos.

Edukačno-misijné centrum ECAV na Slovensku publikácie preložilo v rámci projektu: FMP/MI/01/011_SK: „Miestne komunity posilňujúce sociálnu súdržnosť“ a v elektronickej podobe ich sprístupnilo širokej verejnosti. Preložené publikácie chcú byť inšpiráciou k hľadaniu stredoeurópskych ciest posilňovania súdržnosti a dôvery v spoločnosti.

Výskumná správa ponúka šesť základných odporúčaní do budúcnosti, z ktorých tri sú zamerané na tvorcov politík a tri z nich na cirkvi.

Konštatuje, že politici by mali…

  1. Zabezpečiť, aby spolupracovali s cirkvami vždy, keď je to možné a vhodné, ako súčasť odklonu od prístupu riadeného krízou;
  2. Buďte pripravení zapojiť sa a podporovať príležitosti premosťovania a spájania, keď sa objavia prakticky v miestnych komunitách aj mimo nich;
  3. Berte do úvahy špecifické spôsoby, akými cirkvi fungujú vo svojich spoločenstvách.

Medzitým by cirkvi mali…

  1. Stavať na prirodzenej sile svojho začlenenia do komunity, aby prispôsobili svoju angažovanosť komunite, v ktorej sedia, čo komunita potrebuje a čo bude podporovať ich kongregácia;
  2. Systematicky zvažovať svoje aktíva, aby sa zabezpečilo, že sa maximálne využívajú ich potenciál v snahe dosiahnuť lepšie výsledky sociálnej súdržnosti;
  3. Ak sa podieľajú na poskytovaní služieb pre celú komunitu, ako je poskytovanie verejných služieb alebo vzdelávanie, zabezpečiť, aby sa v ich priestoroch podporovala inklúzia a rozmanitosť.

Viac informácií na stránke EMC ECAV: https://www.edumiscentrum.sk/cirkev-a-socialna-sudrznost/#stiahnite-si-publikacie