Medzinárodná konferencia v Deň ľudských práv

Medzinárodná konferencia v Deň ľudských práv

V piatok, 10. decembra 2021, usporiadala Diakonia vo Württembersku po prvý krát jednodňovú medzinárodnú konferenciu v online priestore. Tento deň bol zároveň aj Deň ľudských práv. Zúčastnili sa na nej zástupcovia z takmer 20 krajín sveta. Medzi nimi aj ECAV na Slovensku, ktorú zastupovali generálny biskup Ivan Eľko, tajomníčka pre zahraničie Marcela Kmeťová, zástupcovia z ED, zo SEM a SEŽ.

Program konferencie bol pestrý. Začal sa krátkym príhovorom novej predsedníčky predstavenstva Prof. Dr. Annetty Noller. Za ním nasledovalo privítanie a predstavenie zúčastnených organizácií prostredníctvom krátkeho filmu. Po tomto pestrom, ale hlavne výstižnom predstavení boli účastníci rozdelení do dvoch panelov, kde sa konala panelová diskusia so šiestimi vybranými partnerskými organizáciami. Jednou z nich bola aj ekumenická dielňa pre utečencov NAOMI v Tesalonikách, ktorú podporila ECAV na Slovensku v minulom roku s finančnou podporou pre prácu s utečencami.

Na otázku čo všetko môžeme stretnúť, keď prídeme s Naomi do kontaktu, Dorothee Vakalis odpovedala: 
"Tesaloniki je nádherné mesto pri mori, nikdy sa nemôžete stratiť, pretože sa vždy orientujete podľa mora. Žijem v tomto meste od roku 1974 a musím povedať, že sa za posledných 5, 6, 7 rokov veľmi zmenilo. Z jednej strany prostredníctvom hospodárskej krízy, v niektorých častiach mesta vidíte veľa obchodov, ktoré sú zatvorené, výklady, ktoré sú prelepené. Alebo keď sedíte v kaviarni, môžete vidieť, že prejde okolo 5, 6, 7, 8 ľudí a chcú predať nejaké veci, alebo aj žobrú. Ľudia z Afriky, alebo napr. z Bulharska a dokonca aj Gréci. To ukazuje, že chudoba  a hospodárska situácia sú našimi základnými podmienkami, v ktorej pracujeme. Znamená to, nielen naša špeciálna cieľová skupina – utečenci, s ktorými pracujeme, a o ktorých sa staráme, ale aj grécke obyvateľstva. Chudoba je veľmi vysoká v Grécku. Keď sa priblížime k dielni NAOMI. cítime, že existuje veľa malých textilných obchodov. Grécko bolo z historického pohľadu vždy textilnou krajinou, nielen pestovaním bavlny prevažne v 80-tich rokoch, ale aj spracovaním textilu. Boli tu nemecké firmy. Existuje textilná tradícia. Preto to tak veľmi zdôrazňujem, lebo pre nás ako  NAOMI je textil základným predmetom. Vzdelanie v oblasti šitia, príprava v oblasti sebestačnosti, ale aj tréning pre profesionálne krajčírky, prichádzajú na grécky pracovný trh. 
Teraz poviem niečo k samostatnej NAOMI. Čo je prekvapujúce, aj pre ľudí z Nemecka, keď prídu na návštevu, je chudoba, ktorá je viditeľná. Ale čo je obdivujúce, je textilná tradícia. Že existujú malé firmy, ktoré vyrábajú gumičky, alebo všetko, čo k tomu patrí. Keď sa v Nemecku šili rúška, napísali mi, že nemôžeme nájsť gumičku na rúško. A tak sme posielali gumičky do Nemecka. A to je úžasné, že v našej mestskej časti existuje textilná táto tradícia."

Panelovú diskusiu vystriedalo predstavenie dvoch neziskových organizácií. Za nimi nasledovali 4 workshopy, do ktorých boli účastníci automaticky rozdelení. V jednom z nich si zástupcovia z ECAV na Slovensku vypočuli referát o tom, aký vzdelávací a výkonnostný tlak a psychický stres je vynaložený na mladých ľudí v Južnej Kórei. Autorom tohto referátu bol Prof. Dr. Woong-Soo, z Hanil Univerzity a Presbyteriánskeho teologického seminára v Južnej Kórei. Po obedňajšej prestávke bol priestor na diskusiu o tom, ako ďalej, či je záujem o takéto medzinárodné konferencie aj v budúcnosti. Viacerí ocenili takúto možnosť zdieľania sa a uvítali by konanie konferencie raz do roka.