Turecká vláda povolila stavbu kresťanského kostola

Turecká vláda povolila stavbu kresťanského kostola sýrskeho rítu na okraji Istanbulu, vo štvrti Yeşilköy. Bude to vôbec prvý kostol postavený od vyhlásenia republiky.
Stavba kostola, s ktorou sa začne v najbližších mesiacoch, bude financovaná nadáciou brániacou práva približne 20-tisíc Sýrčanov (pravoslávnych i katolíkov), ktorí žijú poväčšine na juhovýchode Turecka.

Turecký premiér prijal 2. januára reprezentantov nemoslimských menšín pri príležitosti stretnutia v Istanbule na tému islamofóbie a rasizmu, na ktorom sa zúčastnili aj ekumenický patriarcha Bartolomej a predseda Konferencie biskupov Turecka Ruggero Franceschini, ktorý je arcibiskupom Smyrny latinského obradu.

V rámci 76-miliónovej populácie Turecka je nemoslimských obyvateľov menej než 200-tisíc, pričom kresťania z nich tvoria približne 150-tisíc. Aj napriek tomu, že ústava uznáva slobodu kultu, dochádza tu k obmedzovaniu náboženských menšín. Katolícka cirkev nie je právne uznaná, dokonca ani len ako tzv. prípustné vyznanie, ktoré Lausanneská zmluva z roku 1923 priznala Arménskej apoštolskej cirkvi, pravoslávnym a židom.