Správy zo sesterských cirkví

Novým predsedajúcim biskupom v Maďarsku sa stal biskup Južného dištriktu Péter Gáncs.

Novým biskupom v Hannoveri je doterajší generálny superintendent Berlína Ralf Meister.
Nový predsedajúci biskup v Maďarsku. V piatok 26. 11. 2010 synodáli Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku zvolili nového predsedajúceho biskupa na prechodný čas do roku 2012. Je ním biskup Južného dištriktu Péter Gáncs. Zo 46 hlasov bolo 43 platných, 39 bolo za, traja proti a jeden sa zdržal hlasovania. Bol jediným kandidátom, lebo biskup Severného dištriktu Tamás Fabiny pred dvoma týždňami odvolal svoju kandidatúru.

Biskup Gáncs sa narodil v r. 1951, r. 1974 bol ordinovaný za kňaza. Prešiel rôznymi funkciami: kaplán, zborový farár, úradník v ERC MR, farár pre misiu a evanjelizáciu. Za biskupa Južného dištriktu bol zvolený r. 2003. Je podpredsedom Maďarskej evanjelickej konferencie a členom Ústredného výboru Svetovej rady cirkví. R. 1975 sa oženil s Martou Hafanscherovou. Majú dvoch synov a jednu dcéru. (www.evangelikus.hu; www.metropol.hu)

Nový biskup v Hannoveri. Vo štvrtok 25. 11. 2010 bol 64 hlasmi synodálov zo 76 pri 12 zdržaniach v druhom kole za nového biskupa Evanjelicko-luteránskej cirkvi Hannoverska zvolený 48-ročný doterajší generálny superintendent Berlína Ralf Meister. Jeho protikandidát riaditeľ Diakonie z Frankfurtu Wolfgang Gern po oznámení výsledkov v prvom kole, kde získal o 3 hlasy menej ako Meister, odstúpil z volieb.

Meister bude v poradí šiestym biskupom tejto cirkvi. Nastúpi po biskupke M. Kässmanovej, ktorá po škandále s alkoholom odstúpila zo všetkých funkcií. Meister bol predtým prepoštom v Luebecku. Je ženatý, s manželkou Dagmarou majú dvoch školopovinných synov. Má ambiciózny cieľ: počas prvých 18 mesiacov chce navštíviť všetkých 57 cirkevných okrskov krajinskej cirkvi. Je považovaný za mediálne skúseného teológa. Do úradu nastúpi 26. marca 2011, potom bude inštalácia v Marktkirche v Hannoveri. Hannoverská evanjelicko-luteránska cirkev je najväčšia spomedzi 22 členských cirkví EKD. Má do 3 miliónov členov. (www.haz.de)