Z konferencie ELSA 2015

V dňoch 23. − 28 júla 2015 sa v mestečku Sacele neďaleko Brašova (Rumunsko) konala 7. konferencia medzinárodnej organizácie ELSA, venovaná práci s deťmi v cirkvi. ECAV na Slovensku na nej zastupovali Silvia Kissová a Štefan Kiss.
European Luteran Sundayschools Association (skrátene ELSA) je organizácia, ktorá vznikla v 90-tych rokoch v Dánsku a jej cieľom bolo združiť luteránske cirkvi z postkomunistických krajín východnej Európy a pomôcť im znovu rozbehnúť prácu s deťmi. Oficiálne bola ELSA založená v roku 1996 na Slovensku a odvtedy svoje členské cirkvi pravidelne každé tri roky pozýva na konferenciu, kde sa delegáti jednotlivých cirkví stretnú, poreferujú o svojich skúsenostiach a vymenia si nové nápady a poznatky. Zo 14 členských krajín bolo tentoraz zastúpených len šesť, a to Anglicko, Dánsko, Lotyšsko, Nemecko, Rumunsko a Slovensko.

Prvé dni boli venované správam z jednotlivých krajín a cirkví. Každá krajina prezentovala nielen prácu s deťmi vo svojej cirkvi, ale aj svoju krajinu a svoju cirkev. Mohli sme tak získať predstavu o tom, ako žijú obyvatelia iných krajín a aké problémy prežívajú jednotlivé cirkvi vo svojich krajinách. Účastníci sa zhodli na tom, že sekularizácia, homosexuálne manželstvá a postupná strata kresťanskej luteránskej identity sú najväčšími problémami luteránskych cirkví v Európe.

Popri tvorivých dielňach a prezentácii rôznych kreatívnych aktivít bol pravidelne vyhradený čas aj na duchovné stíšenia a prednášky. Zatiaľ čo v prvých dňoch bola naša pozornosť zameraná na dieťa ako také (predseda ELSA Bjarne Gertz Olsen z Dánska hovoril o jeho vývoji a postupnom telesnom a duchovnom dozrievaní), neskôr sa naša pozornosť rozšírila na celú rodinu – pastor Jaime Kriger z Londýna hovoril o význame rodiny pre duchovný rast dieťaťa a Ivars Jekabson z Lotyšska a Dorothea Forchheim z Nemecka hovorili o rodinnom živote v Izraeli pred 2000 rokmi. Zaujímavá bola i praktická prednáška Beatrix Török z Rumunska, ktorá nám priblížila schopnosť detí nielen vierou prijímať, ale aj predstavovať si vizuálny obraz na základe počutého slova. Zdôraznila, že každý z nás má svoju vlastnú predstavu o Bohu a obzvlášť pri deťoch treba tieto rozdielne predstavy brať do úvahy.

V nedeľu sa všetci delegáti zúčastnili na službách Božích v Sacele, kde zvesťou slova Božieho poslúžil pastor Bjarne Gertz Olsen z Dánska. Popoludnie bolo venované prehliadke Brašova a výstupu na vrch Tampa, ktorý sa týči nad mestom.

Po večeroch delegáti diskutovali o problémoch súčasného kresťanstva aj o blížiacom sa 500. výročí reformácie, ktoré si zaiste máme pripomínať aj na detských besiedkach. Význam a možné spôsoby osláv výročia reformácie na detských besiedkach priblížil Štefan Kiss zo Slovenska.

Záverečný večer bol venovaný osobným svedectvám a modlitbám za všetky členské krajiny a cirkvi, za všetkých kresťanov a za všetky deti vo svete. Kiež Pán Boh obdarí náš svet svojím Svätým Duchom, aby sa napriek všetkým prekážkam rozrastalo kráľovstvo Božie na zemi.