Z aktívu ECAV na tému Evanjelická mládež

V mládežníckom centre ICHTHYS vo Veľkom Slavkove sa 26. januára 2013 uskutočnil ďalší z pracovných aktívov, ktorý iniciovalo Predsedníctvo ECAV na Slovensku − tentoraz na tému Evanjelická mládež v spolupráci so Spoločenstvom evanjelickej mládeže.
Téma bola špecifikovaná v štyroch podtémach:
1. Krátka história práce s mládežou v ECAV od roku 1989
2. Prezentácia súčasných projektov pre mládež
3. Čo hľadá mládež v cirkvi − miesto mládeže v cirkvi, zbore, senioráte, dištrikte
4. Vytvorenie pracovnej skupiny na tvorbu Koncepcie práce s mládežou

Po úvodnom pozdrave brata generálneho biskupa Miloša Klátika a brata generálneho dozorcu Imricha Lukáča sa prítomní zamysleli nad biblickým textom z 1. listu Timoteovi v rámci úvodnej pobožnosti, ktorú viedol brat farár Michal Findra. Práve načrtnutie vzťahu apoštola Pavla k jeho mladému spolupracovníkovi Timoteovi vytvorilo vhodné zázemie na celú ďalšiu diskusiu.

Stretnutie moderoval brat farár Radoslav Grega. Na úvod požiadal prítomných o krátke predstavenie, zhrnul základné pravidlá ďalšej diskusie a vyzval prvého z rečníkov − brata Jozefa Šimeka, ktorý pracuje ako výkonný tajomník Spoločenstva evanjelickej mládeže. Po krátkom zhrnutí histórie práce s mládežou v ECAV po roku 1989 nasledovala prezentácia jednotlivých mládežníckych projektov SEM-u. Zástupcovia spoločenstva predstavili postupne mládežnícky festival Semfest, program Emmaus – tvoja cesta s Bohom, projekt Meet God, vzdelávací program DVK – Dokonalí v Kristu a prácu niektorých mládežníckych centier v Bratislavskom, Turčianskom a Liptovsko-oravskom senioráte. Brat Maťaš pridal aj niekoľko informácií o fungovaní mládežníckeho centra vo Veľkom Slavkove.

V rámci nasledujúcej diskusie bola definovaná potreba zdokumentovať históriu práce s mládežou v ECAV od jej vzniku, nakoľko podobné materiály absentujú. Zaujímavým štatistickým príspevkom obohatil diskusiu brat tajomník VD Peter Mihoč, ktorý analyzoval klesajúci trend v počte krstov, konfirmovaných či členov dorastu a mládeže v našej cirkvi za posledných 20 rokov. V ďalšej rozprave sa postupne striedali názory na vzťah SEM-u a ECAV a ich úlohy v práci s mládežou za uplynulé roky. Diskusia viedla k formulovaniu spoločného záveru, v ktorom účastníci ocenili zorganizovanie tohto aktívu a zdôraznili potrebu spolupráce ECAV a jej COJ na jednej strane a Spoločenstva evanjelickej mládeže na druhej strane na pôde cirkvi. Pred obedom diskutujúci ešte načrtli problematiku financovania mládežníckej práce v ECAV. Mladí diskutujúci vyjadrili aj svoje negatívne skúsenosti a prekážky, s ktorými sa pri snahe o prácu s mládežou v ECAV stretli.

Po obede sa účastníci zamysleli nad otázkou, čo hľadá mládež v našej cirkvi dnes, ale aj naopak, čo cirkev očakáva od mladých a čo im ponúka. V rámci mnohých príspevkov znova vstúpila do diskusie otázka nedostatočného personálneho i finančného zabezpečenia práce s mládežou, ale aj problematika akceptácie laikov v tomto druhu práce, alternatíva mládežníckych služieb Božích v rámci ECAV, potreba hľadania nových foriem oslovenia mladých ľudí v cirkvi aj mimo nej, ako aj jednotnej koncepcie práce s mládežou. Práve to vytvorilo priestor na otvorenie štvrtej témy aktívu, kde brat Maťaš opätovne vyzval k spoločnému hľadaniu tejto koncepcie.

V diskusii ako prví na početné podnety reagovalo predsedníctvo cirkvi. Brat generálny dozorca načrtol mnohé smery ďalších spoločných aktivít v práci s mládežou a deklaroval plnú podporu aktívnym mladým ľuďom, Spoločenstvu evanjelickej mládeže a všetkým jeho členom a vyzval ich k tomu, aby sa pridali k práci na poli cirkvi a priniesli nové impulzy. Brat generálny biskup pokračoval zdôraznením spoločného cieľa všetkých zúčastnených, na ktorom je potrebné stavať. Podčiarkol najmä zodpovednosť všetkých cirkevných zborov a seniorátov za prácu s mládežou.

Záverečná diskusia sa niesla v racionálnej atmosfére. Účastníci sa dotkli aj aktivít TC Kompas a ich miesta v práci s mládežou a ďalej rozvíjali problémy, ktoré už boli skôr naznačené. Aktív modlitbou uzavrel brat farár Daniel Hanko.
Pracovný aktív podľa slov zástupcov ECAV i SEM otvoril cestu k ďalšej spolupráci a znamenal významný posun v komunikácii aj vo vzájomnom vyjasnení si postojov. Aktív je však len prvým krokom, na ktorý je potrebné nadviazať.

Foto: GBÚ