13. ročník LBŠ v Martine bol ten najlepší!

Dva mesiace letných prázdnin sú obdobím rozmanitých letných aktivít. V Martine patrí medzi ne aj obľúbená Letná biblická škola, ktorá sa prvý júlový víkend konala už po trinásty raz. Zavítalo do nej až 180 detí.

Letná biblická škola v Martine (ďalej LBŠ) začala písať svoju históriu v roku 2001, keď do Martina zavítali Američania z Cirkevného zboru St. Andrew´s v Minnesote, aby pre slovenské deti pripravili anglicko-kresťanský tábor. Spolupráca amerických partnerov s Biblickou školou sa rozvinula a každý rok rastie na základe spoločného cieľa. Je ním túžba ukázať, že „viera v Pána Boha nie je len o nejakých pravidlách alebo striktných odriekaniach, ale že dokážeme hovoriť o Pánu Bohu a dobre sa spolu cítiť, a tým dať deťom najavo, že kostol neznamená len nedeľné služby Božie, ale aj živé spoločenstvo bratov a sestier, ktoré všetci budujeme“ – tak popísala zmysel spolupráce a spoločnej služby Američanov a Slovákov koordinátorka LBŠ Svetlana Brndiarová. Letná biblická škola je zameraná aj na výučbu angličtiny. „Americkí lektori sú tu preto, lebo chcú deti učiť základné kresťanské pravdy; popri tom sa deti učia angličtinu a oni sami sa učia základné slovenské slovíčka, čo je často veľmi zábavné. Okrem toho deti veľa športujú, tancujú, spievajú a tvoria,“ dodala S. Brndiarová.

Letná biblická škola trvala päť dní. Jej záverom bol atraktívny program 180 účastníkov na Memorandovom námestí v Martine. Program pred evanjelickým kostolom si prišli pozrieť desiatky rodičov, starých rodičov a lektorov z Minnesoty. Bohdan Hroboň, riaditeľ Biblickej školy v Martine, zhodnotil 13. ročník LBŠ ako ten najlepší. Ocenil predovšetkým pomoc z radov študentov Biblickej školy a žiakov Evanjelickej spojenej školy v Martine, ktorých označil ako ovocie doterajších trinástich rokov služby. „Študenti a žiaci, ktorí boli počas LBŠ veľkou pomocou, boli pred trinástimi rokmi deti a prví účastníci Letnej biblickej školy. O to krajšie je vidieť ich dnes zapojených v praktickej službe mladším kamarátom,“ objasnil B. Hroboň a odovzdal slovo Paulovi Bergemu, vedúcemu projektu „Vision Slovakia“, prostredníctvom ktorého do Martina každé leto prichádza slúžiť niekoľko desiatok amerických priateľov.

Paul Berge vzápätí ocenil šikovnosť a schopnosti detí, vyzdvihol úsilie rodičov pri ich výchove a poďakoval sa za dôveru, s ktorou rodičia svoje deti každý rok privádzajú na Letnú biblickú školu. „Každý rok vidíme, ako deti rastú, rovnako ako vidíme dôveru rodičov, ktorí nám svoje deti zveria, aby sme s nimi mohli pracovať,“ povedal P. Berge. Farár cirkevného zboru St. Andrew´s v Minnesote Mike Carlson dodal: „Máte úžasné deti, ktoré majú lásku ku Kristovi vo svojich srdiečkach, a túto lásku môžeme všetci jasne vidieť a hlasno počuť.“

Záver LBŠ bol zároveň začiatkom bohatého víkendu, počas ktorého Biblické škola v Martine oslavovala svoje 15. narodeniny. Po piatkovom galavečere nasledovala sobotňajšia slávnostná konferencia s názvom „Slovenský príbeh Slova“, ktorá na pôde Biblickej škole privítala takmer 100 hostí. Bohatý program bol ukončený koncertom St Andrews Lutheran Church Choir. Viac o tom sa dočítate v ďalšom príspevku.

Hedwiga Tkáčová , Martin | 11.7.2013

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart