Výstava kovačickej insity v Senici

V sobotu 1. apríla 2017 sa v Záhorskom osvetovom stredisku v Senici konala vernisáž výstavy obrazov Evy Husárikovej a Jána Glózika - maliarov kovačickej školy insitného umenia. Výstava je venovaná 500. výročiu reformácie a 200. výročiu narodenia J.M. Hurbana.
Výstava s názvom Pozdrav z Kovačice sa konala pod záštitou Trnavského samosprávneho kraja, Záhorského osvetového strediska v Senici a Cirkevného zboru ECAV v Senici. V zaplnenej výstavnej sieni na úvod sa predstavil Komorný spevácky zbor pri CZ ECAV Senica s prekrásnou piesňou z pravoslávnej liturgie Tebje pojom.

Výstavu poctil svojou návštevou aj srbský veľvyslanec na Slovensku Šani Dermaku, ktorý sa prihovoril vo svojej rodnej reči; tlmočil domáci farár Juraj Šefčík, ktorý neskôr priblížil osobnosti p. Husárikovej a p. Glózika, s ktorými sa osobne pozná už veľa rokov. Ďalším významným hosťom bol výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory na Slovensku Jake Slegers. Spolu s pánom veľvyslancom, ako aj vystavujúcimi umelcami ich v sprievode Juraja Šefčíka krátko pred vernisážou prijal primátor mesta Branislav Grimm. Na výstave znovu vyslovil uznanie ich umeniu a radosť z toho, že takúto výstavu sa rozhodli usporiadať práve v našom meste.

Oficiálnu časť vernisáže ukončil znovu komorný spevácky zbor piesňou Otcova roľa od Ivana Kraska, ktorú prekrásne zhudobnil Juraj Súdi. Speváci ju s veľkým zanietením a na vysokej úrovni podali svojim poslucháčom. Potom už nasledovala prehliadka krásnych, pestrofarebných exponátov, z ktorých sála život a rozhodne stojí za to si ich pozorne poprezerať.

Na záver nechýbalo pohostenie, predovšetkým tradičné domáce koláče, ktoré „ pricestovali“ priamo z Kovačice, aj veľkonočné vajíčka a figúrky, ktoré boli predzvesťou blížiacich sa sviatkov.

Fotografie: Oľga Zlochová