Vianočný benefičný koncert vo Švábovciach

V nedeľu po Vianociach 27. decembra 2015 sa v Ev. kostole a. v. vo Švábovciach uskutočnil vianočný benefičný koncert pod názvom Zhora dané. Pripomenuli sme si na ňom aj pamiatku evanjelického farára Mateja Taslera.
Na úvod nás privítal zborový farár Martin Zaťko svojím krátkym duchovným zamyslením. Programom pútavo sprevádzala Emília Hanzelyová. Počas koncertu vystúpili spevokoly z viacerých cirkevných zborov: komorné zoskupenie – Slovenský kresťanský spevácky zbor KRÉDO-VIRUJU, spevokol CZ Trenčín Zvony, domáci spevokol CZ Švábovce a deti z detskej besiedky, Chrámový zbor apoštola Pavla y Brezna a viaceré spevácke duá.

Osobitne chceme spomenúť hudobný pozdrav detí z rímskokatolíckej farnosti v Levoče, ktoré zaspievali vianočné piesne, ktoré v rokoch 1953 − 1961 skomponoval a otextoval brat farár Tasler. Na záver programu sme si vypočuli spoločný hudobný pozdrav spevokolov z Brezna, zo Šváboviec a z Trenčína. Po poďakovaniach sme program zakončili spoločnou piesňou Tichá noc, svätá noc (Prídavok piesní slovenských č. 8, poslov. Leštinský).

Počas benefičného koncertu sme si pripomenuli pamiatku evanjelického farára Mateja Taslera. Ako o ňom píšu evanjelické encyklopédie, Matej Tasler sa narodil r. 1905 v Nimnici. Konvertoval z katolíckej cirkvi a študoval na Evanjelickej teologickej akadémii v Bratislave. Po ordinácií za kňaza pôsobil ako kaplán v Trenčíne, farár v Trančianskych (Malých) Stankovciach, v Nových Zámkoch a Brezne. Bol zakladateľom a náčelníkom Ústredia ev. skautov (1937), zakladateľ stanice sestry-diakonisy v Brezne, Ev. ženský spolok, SEM, DEM, SEJ. Počas Slovenského štátu i v 50-tych rokoch bol prenasledovaný. Stal sa členom spevníkovej komisie a predstaviteľom obrodného procesu v cirkvi r. 1968. Preložil proroka Ozeáša z hebrejčiny a zo Zpěvníka evangelického poslovenčil 30 piesní.

Spomienku konferovala Dagmar Mihoková. Prihovoril sa zborový dozorca CZ ECAV Trenčín Bc. Milan Samák, zborový dozorca a starosta obce Švábovce Ing. Ján Mlynár, ako aj Ing. Ivan Tasler, syn brata farára Taslera.

Výťažok z tohto koncertu bol venovaný pre Stredisko Evanjelickej diakonie Veľký Slavkov – DOM NA POLCESTE. S láskavým prispením ochotným darcov zo širokého okolia sme pomohli sumou 536 eur.

Ďakujeme organizátorom koncertu, Cirkevnému zboru ECAV Švábovce, Obecnému úradu v Švábovciach a OZ Švábovské ratolesti, ako i ďalším jednotlivcom, ktorí pomohli zorganizovať toto milé podujatie. Naša vďačnosť patrí predovšetkým Pánu Bohu za požehnanie, ktoré sme mohli prežiť počas tohto povianočného benefičného koncertu spoločne s našimi bratmi a sestrami vo viere.

Fotografie: Júlia Slavkovská, Matúš Korenko