Vernisáž výstavy obrazov M. Hudáka

V Pálffyho paláci na Zámockej ul. v Bratislave 5. 10. 2010 za prítomnosti generálneho biskupa Miloša Klátika slávnostne otvorili výstavu obrazov "Krajiny pre J. S. Bacha" Michala Hudáka, ktorou vzdáva poctu životu a dielu ev. kantora J. S. Bacha.
Výstava 55 obrazov Michala Hudáka je súčasťou Roka kresťanskej kultúry 2010 a je spojená s cyklom koncertov na bachovskú tému. Na vernisáži vystúpilo aj švédske komorné združenie Duo 7, ktoré tvorí mezzosopranistka Annika Hudak (manželka Michala Hudáka) a violončelistka Johanna Sjunnesson.

Výstavu otvoril generálny biskup Miloš Klátik. Vyzdvihol, že autor, syn evanjelického farára Michala Hudáka, svojím projektom vzdal poctu veľkému evanjelickému kantorovi a skladateľovi J. S. Bachovi v roku 325. výročia jeho narodenia a 260. výročia jeho úmrtia. Na záver poďakoval všetkým organizátorom podujatia a zdôraznil: „Vďaka patrí aj Ministerstvu kultúry SR, ktoré v rámci svojho grantového systému podporilo tento bachovský projekt, aby ho naša ECAV na Slovensku mohla uskutočniť v Roku kresťanskej kultúry 2010 ako poctu životu a dielu J. S. Bacha, na ktorého je naša cirkev právom hrdá, ale predovšetkým na oslavu Trojjediného Pána Boha. – O to predovšetkým išlo majstrovi Bachovi, a o to predovšetkým ide aj bratovi Michalovi Hudákovi, majstrovi výtvarného umenia.“

Prítomným sa prihovoril aj kurátor výstavy Ľuboslav Moza a báseň Ladislava Fričovského vytvorenú na túto príležitosť zarecitoval Alfréd Swan. Celým programom vernisáže sprevádzal Ján Juráš.

Výstava obrazov Michala Hudáka v Pálffyho paláci je predajná a bude otvorená do 31. októbra.
Počas nej sa v Pálffyho paláci uskutočnia sprievodné koncerty, a to 7. októbra (DUO 7), 21. októbra (ELENA LETŇANOVÁ) a 28. októbra (LIBOR JANEČEK).
DUO 7 spolu so slovenskou čembalistkou Agy Ferienčíkovou vystúpi aj v Evanjelickom kostole Sv. Ducha v Nitre 6. októbra a v Evanjelickom kostole v Skalici 8. októbra.

Podujatie organizuje ECAV na Slovensku s podporou Ministerstva kultúry SR, občianskych združení ARTEM a Ars Ante Portas a ďalších spoločností, ako aj s podporou švédskych partnerov, miest Nitra a Skalica a cirkevných zborov ECAV v týchto mestách.