Vansovej Lomnička v Sládkovičove

MOMS v Sládkovičove v spolupráci s Evanjelickým a. v. cirkevným zborom usporiadali 11. 11. 2011 v zborovej sieni ev. a. v. cirkvi tradičné podujatie Vansovej Lomničky.
Na tomto podujatí ja stretávajú priatelia umeleckého slova, ženy rôznych vekových kategórií, povolaní, dôchodkyne, ale i študentky. Spája ich však jedno: nosia v srdci lásku k umeleckému slovu. Stretávajú sa ako jedna veľká rodina. Keď zisťujete dôvod, odpovedia vám: „Lebo je nám tu spolu dobre.“

Tohtoročné stretnutie sa nieslo v znamení medu. V úvodnom pásme sme mohli nahliadnuť do jednej etapy života Vansovcov, kde sa Ján Vansa, evanjelický farár a manžel Terézie Vansovej, prejavil, ako vášnivý včelár. V roliach Vansovcov účinkovali Mgr. B. Mikušová, Mgr. J. Švihranová, K. Hrdlica a Š. Ternóczky, ktorý nádherne dopĺňal literárne pásmo hudbou na klavíri. Prítomní sa započúvali do prednesov recitátoriek a všetci sme si vychutnali atmosféru, ktorú nám svojimi prednesmi vytvorili.

„Postoj pútnik, zlož bremeno svojich každodenných starostí a započúvaj sa do umeleckého slova.“

Po úvodných slovách A. Pokornej a Z. Zelinkovej sme si okrem recitátorských stálic, ako sú K. Valová, Mgr. A. Dömötörová, Ing. Soňa Gogová, Ing. M. Poláková, ThDr. A. Lukačovská, D. Lošonská, vypočuli aj nové víly-lomničky: Mgr. A. Šimovú, S. Grunzovú a L. Grunzovú.

Všetky účinkujúce si tento rok poradie účinkovania losovali, takže záležalo len od nich, akú šťastnú majú ruku. Umeleckým prednesom podujatie nekončilo. V srdečnej nálade sa nieslo i posedenie s pohostením, ktoré organizátori pripravili. Na slávnosti medu nesmel chýbať čajík s medom, kalíštek medoviny a medové zákusky, ktoré pripravili šikovné matičiarky.

Možno si dávate otázku, či takéto podujatie má zmysel, či nie je zbytočné? Moja odpoveď znie: Najväčšiu silu má slovo, ono pohládza, pochváli, prejaví úctu, pokarhá... ono posilní, ale i pohaní, rastie s človekom a on rastie s ním. Také je predovšetkým Božie slovo, ktoré zostáva naveky a ktoré sme smeli aj v tento deň počuť a prijať.