Uvedenie knihy „Muránska Dlhá Lúka“

V Muránskej Dlhej Lúke sme v sobotu 8. februára 2014 uviedli knihu o našej obci, ktorú zostavil Ing. Marian Manduch. Na slávnosti sa zúčastnil generálny biskup ECAV na Slovensku PhDr. Mgr. Miloš Klátik, PhD., ktorého časť detstva je úzko spätá s našou obcou, preto mu aj bolo slávnostne udelené čestné občianstvo obce Muránska Dlhá Lúka.
V histórii každého mesta či obce je niekoľko významných medzníkov. Prvá písomná zmienka, udelenie mestských práv, vláda panovníckeho rodu, veľké požiare, záplavy... No medzi tie šťastnejšie určite patrí uvedenie prvej monografie o obci. Od soboty 8. februára 2014 ju má aj naša malá, ale neprehliadnuteľná obec, Muránska Dlhá Lúka.

Kniha vznikla z iniciatívy starostu obce Ing. Mareka Noska a ďalšieho človeka, vynikajúceho fotografa a milovníka nášho regiónu Ing. Mariana Manducha. Marek Nosko je človek činu, záleží mu na tom, čo v našej obci zanechá. Možno práve táto jeho vlastnosť stála pri zrode knihy. Možno to bola túžba zjednotiť rodákov, sympatizantov a priateľov obce pri zhromažďovaní historických aj novodobých materiálov. Staré spolky, rôzne združenia, cirkev, školstvo, zvyky, tradície, nárečie, obrovské množstvo fotografií. To všetko bolo potrebné zozbierať, zosumarizovať a pospisovať. Netrvalo to mesiac, ani rok. No každý, kto bude knihu „Muránska Dlhá Lúka“ držať v rukách, čítať a listovať v nej, potvrdí, že tá nesmierna námaha stála za to. Myšlienka dôstojnej prezentácie knihy o obci skrsla asi v hlave každého, kto sa spolupodieľal na jej vzniku. Nájsť osobnosť, ktorá by sa ujala slávnostného aktu, nebolo ťažké. Oslovili sme človeka, ktorého časť detstva je úzko spätá s našou obcou, PhDr. Mgr. Miloša Klátika, PhD., generálneho biskupa ECAV na Slovensku. Neodmietol, naopak, s veľkou radosťou pozvanie prijal. Okrem neho prijali pozvanie aj ďalší významní hostia. Starostovia a primátori okolitých miest a obcí, zástupcovia všetkých cirkví, pôsobiacich v našej obci, ale aj bratia farári a sestry farárky z blízkeho okolia. Nemohol chýbať ani zostavovateľ knihy Ing. Marian Manduch.

Súčasťou oficiálneho programu uvedenia knihy bol aj kultúrny program. Vystúpili deti z miestnej materskej školy, slovami básnika sa prihovorila Mgr. Danica Bergelová a na záver vystúpil obecný spevokol Poľan.

Tak nech sa kniha „Muránska Dlhá Lúka“ dobre predáva, nech v nej každý nájde to, čo hľadal. To, čo si pamätal, aj to, čo nevedel. Nech ľuďom v cudzine prinesie závan domova, nech sa pripomenú ľudia z dávnych fotografií. Nech má veľa spokojných čitateľov a v budúcnosti ďalšie pokračovanie.

Medzi prvých čitateľov monografie o obci Muránska Dlhá Lúka patril generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik, ktorý povedal: „K tejto dedine ma viažu roky 1967 až 1971. Môj otec tu pôsobil ako farár a mama bola kantorka aj dirigentka. Navštevoval som tu škôlku a začal som sem chodiť do školy. Mám tu doteraz mnoho kamarátov. Prostredníctvom fotografií si napríklad pamätám aj na to, ak otec osadil na kostolnej veži kríž. Chlapi mali jednoducho problém s výškami, tak sa toho ujal môj otec osobne. Do monografie som sa už začítal a veľmi ma zaujala aj historickým stvárnením. Sú tam napríklad zaznamenané udalosti z roku 1969, ktoré sa týkajú aj mňa, keď nás už ako 5-ročných skúšali, či môžeme nastúpiť do školy.“ (Zo správy TASR 13. 2. 2014)