Meno Dobšinského je už aj medzi hviezdami

Meno Dobšinského je už aj medzi hviezdami

Po evanjelickom farárovi, rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskom pomenovali asteroid. Meno asteroidu navrhol riaditeľ rimavskosobotskej hvezdárne Pavol Rapavý ako poctu farárovi, folkloristovi, literárnemu historikovi, redaktorovi a prekladateľovi, ktorý pôsobil na fare v Drienčanoch.
Nielen v srdciach, ale aj medzi hviezdami
Oficiálny certifikát starostovi obce Drienčany odovzdal riaditeľ hvezdárne počas podujatia Dedina ožíva. "Na Dobšinského rozprávkach vyrastali celé generácie, pôsobil a je pochovaný v Drienčanoch, kde sme sa podieľali na realizácii unikátnych rozprávkových slnečných hodín," povedal Rapavý. Podľa jeho slov má asteroid (39 880) Dobšinský priemer asi tri kilometre, nachádza sa v hlavnom páse asteroidov medzi dráhou Marsu a Jupitera a jeho obežná doba okolo Slnka je 3,51 roka. Asteroid bol objavený na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Modre. Objavili ho Peter Kolény a Leonard Kornoš 15. marca 1998 ako nové, neznáme teleso, ktoré dostalo predbežné označenie 1998 ER9.

Dobšinský je už štvrtým asteroidom
Asteroid (39 880) Dobšinský je štvrtým asteroidom, ktorého pomenovanie je spojené s okresom Rimavská Sobota. Zastúpenie medzi názvami asteroidov má aj mesto Rimavská Sobota a Palorapavý (obidva majú v Astroparku pri hvezdárni v R. Sobote svoje modely v mierke 1:5 000). Ďalší asteroid (33 129) Ivankrasko nesie meno po významnom básnikovi Ivanovi Kraskovi. Astropark s modelmi asteroidov, slnečnými hodinami a ukážkami možnosti využívania netradičných zdrojov energie si môže verejnosť pozrieť počas denného aj večerného pozorovania priamo v rimavskosobotskej hvezdárni. Počas leta je naplánované aj celodenné pozorovanie pre verejnosť, konkrétne 25. augusta v obci Bottovo.
V obci Drienčany, v ktorej Pavel Emanuel Dobšinský žil a tvoril takmer 24 rokov a kde je aj pochopvaný, stojí pamätná fara. Pod jej areálom sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského so symbolom zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu.

Zdroj: Rimavskosobotské ECHO; 08/2012; 10/08/2012; s. 2; SITA