Konferencia o Samuelovi Zochovi

Vo štvrtok 24. apríla 2014 sa v Kongresovom centre VEDA SAV na Štefánikovej 3 v Bratislave konala vedecká konferencia na tému Samuel Zoch vo verejnom, politickom a cirkevnom priestore Slovenska.
Vedeckú konferenciu o evanjelickom biskupovi a prvom bratislavskom županovi Samuelovi Zochovi usporiadali Katedra slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav politických vied Slovenskej akadémie vied; za Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku sa na nej zúčastnila tajomníčka GBÚ pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová.

Účastníkov konferencie privítal PhDr. Peter Zelenák, CSc., ako garant projektu VEGA, ktorý bol venovaný výskumu životu a diela S. Zocha. S projektom a postupom prác na jeho realizácii prítomných na úvod zoznámila Mgr. Milena Sokolová, PhD. Cieľom projektu bolo zozbierať dokumenty o živote a diele S. Zocha a vytvoriť kolektívnu vedeckú monografiu o tejto významnej osobnosti, ktorá by mapovala rôzne sféry jeho činnosti – cirkevno-náboženskú, politickú, sociálnu... Cieľom samotnej konferencie bolo poukázať na hlavné rysy profilu S. Zocha a dať podnet na ďalšie prehĺbenie výskumu.

V prvej prednáške Mgr. Zdenko Ďuriška zhrnul výsledky svojho výskumu v oblasti genealógie rodu Zochovcov, kde nadviazal na stručnú genealógiu zostavenú v minulosti Júliusom Chovanom, ktorú doplnil mnohými ďalšími novými zisteniami.

PhDr. Peter Zelenák, CSc., hovoril na tému Zástoj Samuela Zocha vo verejno-politickom priestore Slovenska, pričom zdôraznil integritu evanjelického farára a biskupa a na druhej strane politika, ktorý mal životné motto „povedať pravdu, aj keby nás za to prenasledovali“.

Mgr. Miriam Viršinská, PhD., vystúpila s prednáškou na tému Evanjelická cirkev a. v. v Uhorsku (na Slovensku) pred r. 1918 a S. Zoch; Mgr. Milena Sokolová, PhD., s prednáškou Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku po r. 1918 v koncepcii S. Zocha; Mgr. Lukáš Krajčír hovoril o vzájomných vzťahoch medzi S. Zochom a českým evanjelickým prostredím. Evanjelický farár Mgr. Michal Zajden sa v prednáške na tému Kázňová tvorba S. Zocha zamýšľal nad otázkou, prečo je Zochova kázňová tvorba taká dôležitá a stále aktuálna i v našej súčasnosti.

Na záver konferencie vystúpili Mgr. Matej Hanula, PhD., s prednáškou na tému Biskup vo víre straníckej politiky. Samuel Zoch a medzivojnová agrárna strana; a Mgr. Martin Vašš, PhD., s prednáškou Reflexia osobnosti Samuela Zocha v diskurze po jeho smrti. Konferencia priblížila osobnosť S. Zocha v rôznych oblastiach a z rozličných pohľadov a zostáva nám veriť, že čoskoro vyjde kolektívna monografia o ňom, ako aj zbierka dokumentov zozbieraných počas výskumu (korešpondencia, prejavy, výber z kázní...) .