20 rokov zborového časopisu v Rankovciach

V cirkevnom zbore Rankovce oslávili už 20. ročník vydávania svojho zborového časopisu – mesačníka Slovo.
V apríli 1996 vtedajší zborový farár Igor Mišina s Františkom Korečkom, Danielom Mišinom, Jaroslavom Petrom a Milanom Bajusom (traja z nich v tom čase študovali teológiu) pripravili prvé číslo zborového časopisu, ktorý mal informovať o aktivitách cirkevného zboru a povzbudzovať vo viere jeho čitateľov. Odvtedy vychádza bez väčšej prestávky už 20 rokov každý mesiac a prináša väčšinou pôvodné články o teológii, názoroch, zážitkoch a záľubách členov cirkevného zboru.
Pri príležitosti jubilea tohto zborového časopisu sa v rankovskom cirkevnom zbore konala milá slávnosť. Pozvaní boli všetci redaktori, ktorí sa v minulosti podieľali, alebo aj v súčasnosti podieľajú na príprave jednotlivých čísiel. Pozvanie na sobotu a nedeľu 3. − 4. 10. 2015 prijal aj Igor Mišina, emeritný biskup VD s manželkou, ktorý v čase vzniku časopisu pôsobil v Rankovciach a po svojom 16-ročnom pôsobení zanechal aktívny cirkevný zbor s rozvinutou prácou a aj rómskou misiou.

Prítomnosť vzácneho hosťa v cirkevnom zbore využili niekoľkokrát; v sobotu večer na fare v Rankovciach na stretnutí rodinného spoločenstva spomínal, ako tam kedysi zakladali rodinné spoločenstvo, kto všetko prichádzal a aké mali túžby rozvinúť skupinku rodiniek do každej fílie. Dnes v cirkevnom zbore pôsobí už ďalšia generácia rodinného spoločenstva, stretávajúca sa pravidelne každé dva týždne. V nedeľu, na sviatok Poďakovanie za úrody zeme, veriaci mali možnosť stretnúť sa so svojím bývalým farárom v Bačkovíku a Boliarove na službách Božích s Večerou Pánovou.

Hlavná slávnosť sa však konala v nedeľu 4. 10. 2015 popoludní v kostole v Čakanovciach. Spomedzi všetkých 22 redaktorov, ktorí kedy pôsobili v redakcii jubilujúceho miestneho zborového časopisu, ich prišlo celkom pätnásť. Spolu s nimi sa radovali aj všetci ostatní, ktorí takmer do posledného miesta zaplnili kostol a svojou prítomnosťou vytvorili slávnostnú atmosféru celého stretnutia. Program vyplnili svojím hudobným vystúpením ako sprievod k spoločnému spevu najprv bratia a sestry z Rodinného spoločenstva, potom sa predstavili obidva miestne spevokoly (rómsky Le Devleskeri Khangeri, aj slovenský Spievajúce srdce), dievčenské trio z Rankoviec, Božím slovom sprevádzali súčasný šéfredaktor časopisu Daniel Goduš a hosť Igor Mišina, minulosť časopisu pripomenula v kvízových otázkach Katarína Hašková, súčasná redaktorka, a interview so zakladajúcimi členmi redakčnej rady viedol miestny zborový farár Ľuboslav Beňo.

Podľa účastníkov bolo veľmi dobré pripomenúť si vydávanie zborového časopisu, zaspomínať si a porozprávať sa so všetkými pozvanými hosťami.

Všetci prítomní redaktori spolu so zborovým predsedníctvom potom pokračovali vo vzájomných rozhovoroch a v milých spomienkach pri spoločnej večeri v Herľanoch.