„Vy ste toho svedkami“ – aj v Žiline

„Vy ste toho svedkami“ – aj v Žiline

Z Evanjelického kostola v Žiline 24. januára 2010 Slovenská televízia v priamom prenose odvysielala ekumenické služby Božie, ktoré už tradične pripravila Ekumenická rada cirkví v SR (ERC v SR) na záver Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov. Tento rok sa konali pod mottom „Vy ste toho svedkami“ (L 24, 48).
Do Evanjelického kostola v Žiline pri tejto príležitosti prišli najvyšší predstavitelia členských a pozorovateľských cirkví združených v ERC v SR, brat generálny dozorca ECAV na Slovensku Pavel Delinga, ako aj predstavitelia štátnej správy – predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a primátor mesta Žilina Ing. Ivan Harman. V mene prezidenta SR Ivana Gašparoviča sa chrámovému zhromaždeniu prihovoril vedúci Kancelárie prezidenta SR Milan Čič.

Za zvukov pôsobivej úvodnej hudby (Marta Gáborová – organ, Lukáš Oravec – trúbka) vstúpili do preplneného kostola predstavitelia cirkví spolu s veriaci, ktorí pred oltár priniesli Bibliu, kameň – symbol otvorenia Ježišovho hrobu a bochník chleba – symbol Ježišovej prítomnosti v sviatosti Večere Pánovej.
Vzácnych hostí a veriacich rôznych cirkví privítal v kostole Cirkevného zboru ECAV na Slovensku v Žiline domáci zborový farár Marián Kaňuch a primátor mesta Žilina Ivan Harman.
V úvodnej časti liturgovali generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) na Slovensku Miloš Klátik, predseda ERC v SR; domáca zborová farárka Oľga Kaňuchová; biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas, podpredseda ERC v SR; a arcibiskup Rímskokatolíckej cirkvi v SR (RKC) Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie katolíckych biskupov Slovenska.

Ekumenická mládež zo Žiliny predniesla dramatizované čítanie celej 24. kapitoly Evanjelia podľa Lukáša o udalostiach po vzkriesení Pána Ježiša Krista, keď ženy našli kameň odvalený od Ježišovho hrobu a On sa dal spoznať učeníkom v Emauzách pri lámaní chleba. „Vy ste toho svedkami,“ povedal a požehnal svojich učeníkov.

Kázňou slova Božieho poslúžil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Zamýšľal sa nad textom z L 24, 46 – 49 a zdôraznil, že Ježiš Kristus uvedené slová adresoval nielen svojim prvým učeníkom, ale všetkým, ktorí boli pokrstení a veria v Pána Ježiša Krista, preto všetci máme o Ježišovi Kristovi svedčiť slovami aj skutkami, celým spôsobom svojho života. „Modlime sa za naše kresťanské cirkvi. Ďakujeme Pánu Bohu za to, že naše cirkevné spoločenstvá, ktoré sú v Ekumenickej rade cirkví, sa navzájom poznávajú, upevňujú vo viere a spoločne sa modlia. Je potrebné a dôležité, aby sme spolu nažívali tak, ako sa na kresťanov patrí,“ povedal brat generálny biskup pred záverečnou modlitbou.

S príhovornými modlitbami vystúpili niektorí predstavitelia zúčastnených cirkví: Peter Rusnák, biskup Gréckokatolíckej cirkvi; Róbert Zachar, superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej; Tomáš Kriška, predseda Rady Bratskej jednoty baptistov; Jan Hradil, biskup Cirkvi československej husitskej; vladyka Tichon, biskup Pravoslávnej cirkvi; podpredseda Rady cirkvi bratskej Tibor Máhrik a brat farár František Kolesár za Cirkev adventistov siedmeho dňa.
Potom generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala prečítal „Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví k občanom Slovenska“ (pozri nižšie), v ktorom sa zdôrazňuje, že tento rok, rok 2010, bol na Slovensku vyhlásený za Rok kresťanskej kultúry. „Budeme v ňom hľadať svoje korene, obnovovať svoju identitu, a zároveň budovať v našej vlasti spoločenstvo národov a vierovyznaní založené na vzájomnom rešpekte, na Božej milosti a láske. Pozývame vás k pozornému sledovaniu a návšteve všetkých aktivít, ktoré nám pripomenú, že sme súčasťou kresťanskej Európy,“ hovorí sa vo vyhlásení.

Na záver arcibiskup RKC v SR Mons. Stanislav Zvolenský a generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik udelili veriacim požehnanie.

Počas služieb Božích v evanjelickom kostole v Žiline na organe hral Martin Vargovčák, farár CZ ECAV v Turanoch, spievali evanjelický spevokol zo Žiliny (dirigentka Ľudmila Fraňová) a ekumenický spevokol s dirigentkou Dianou Maroszovou. Pieseň od Antonína Dvořáka zaspieval Martin Mikuš v sprievode Ľudmily Fraňovej (klavír).

Vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví k občanom Slovenska
Žilina 24. 1. 2010

Vážené kresťanské zhromaždenie, vážení televízni diváci, milí spoluobčania!
„Vy ste toho svedkami“ – zaznelo na dnešných ekumenických službách Božích niekoľkokrát a zaznievalo aj počas Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý práve prebieha takmer na celom svete. Toto heslo i program vybrali a pripravili kresťania v Škótsku ako spomienku na 100. výročie svetovej Misijnej konferencie, ktorá sa konala v Edinburgu r. 1910 na tému „Svedkami Krista dnes“ a všeobecne sa považuje za začiatok moderného ekumenického hnutia. Podnet k nej dali misionári, ktorí vydali prorocké svedectvo o tom, že rozdelenie kresťanov oslabuje nielen misijnú účinnosť, ale aj samu Cirkev, Telo Kristovo, a jej poslanie. Miestom stretnutia sa stalo škótske hlavné mesto pre jeho intelektuálnu a kultúrnu vitalitu. Chýr jeho teológov a cirkevných vodcov, ako aj mimoriadna aktivita škótskych protestantských cirkví v misiách, ktoré venovali pozornosť aj kultúram miestnych národov, prispeli k tomuto výberu.
Usporiadatelia Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov, t. j. Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov ako prejav úcty voči tejto dôležitej etape v dejinách ekumenického hnutia pozvali škótske cirkvi, aby pripravili Týždeň modlitieb na rok 2010 v rámci prípravy osláv 100-ročného jubilea Misijnej konferencie. A ony navrhli tému - citát: „Vy ste toho svedkami.“ (L 24, 48)
Čoho svedkami to máme byť? No predsa svedkami diela Božieho Syna Ježiša Krista, Jeho diela zmierenia a spasenia. Každý kresťan osobne má poverenie od samého Pána Cirkvi byť Jeho svedkom aj dnes, aj tu na Slovensku.
No história svedčí, že naša národná kultúra je svedkom diela Ježiša Krista už veľmi dávno. Od čias Cyrila a Metoda, cez spisovný jazyk a písmo, ktoré sa u nás začali práve prekladom evanjelií do staroslovienčiny, cez rozšírenie a upevnenie kresťanskej viery na našom území, cez reformáciu, obdobie národného uvedomenia, cez obdobie dvoch svetových vojen v 20. storočí, boli to práve kresťanské hodnoty, ktoré niesli a formovali náš ľud a tvorili jeho kultúru. Bez práce cirkví, bez cirkevnej hudby, poézie, architektúry, výtvarného umenia si kultúru Slovenska ani nevieme predstaviť. Preto je pre našu ľudskú identitu nanajvýš dôležité, aby sme si túto skutočnosť občas pripomenuli práve v tomto čase globalizácie a nedostatku duchovnej orientácie.
Rok 2010 je u nás vyhlásený za Rok kresťanskej kultúry. Budeme v ňom hľadať svoje korene, obnovovať svoju identitu, a zároveň budovať v našej vlasti spoločenstvo národov a vierovyznaní založené na vzájomnom rešpekte, na Božej milosti a láske. Pozývame Vás k pozornému sledovaniu a návšteve všetkých aktivít, ktoré nám pripomenú. Že sme súčasťou kresťanskej Európy.