XII. ročník KVAPKY KRVI

ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, klub darcov krvi, Obecný úrad v Čiernom Potoku v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR, vysunuté pracovisko v Banskej Bystrici, zorganizovali už XII. ročník KVAPKY KRVI NA POČESŤ SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA.

Dňa 7. 8. 2017 v Čiernom Potoku celú noc pršalo. Akoby dážď chcel schladiť tropické teplá a prispieť k prijateľnejšiemu ovzdušiu pre tých, ktorí sa rozhodli darovať krv. Odber krvi sa začal už od 8.00 hodiny a postupne prichádzali darcovia krvi z blízkeho a ďalekého okolia. Do 11.00 hodiny prišlo darovať krv celkom 30 darcov. Zo zdravotných dôvodov však šiesti krv nemohli darovať. Aj im však patrí poďakovanie, že krv darovať chceli.

Odber krvi sa okrem hlavného loga, niesol v duchu pomoci ľuďom, ktorí túto nenahraditeľnú tekutinu potrebujú k obnove svojho zdravia, alebo záchrane života. Tak aj tento odber krvi bol venovaný bývalej študentke Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote Veronike K. z Rimavských Janoviec, ktorá krátko po úspešnej maturite sa musela podrobiť opakovanej transplantácii pečene a napriek maximálnemu úsiliu zdravotného personálu Rosseweltovej nemocnici v Banskej Bystrici, nás navždy opustila. Do 27.7. 2017 za Veroniku darovalo krv v B. Bystrici spolu 31 darcov krvi. K nim sa svojím počinom pripojilo v rámci KVAPKY SNP na Čiernom Potoku ďalších 30 darcov ochotných darovať krv.

Do Čierneho Potoka prišli darovať krv aj vzácni darcovia krvi: bývalý náčelník Generálneho štábu OS SR, podpredseda Klubu generálov SR genpor v. v. Ing. Peter Vojtek, generálny duchovný ozbrojených síl SR a ozbrojených zborov SR plk. ThDr. Marian Bodolló, dekan a riaditeľ kancelárie uvedenej inštitúcie kpt. ThDr. Dávid Vargaeštok.

Za aktívny prínos k humanite a popularizácii obce Čierny Potok, propagácie Kvapky SNP obecné zastupiteľstvo udelilo pánovi genpor.v.v. Ing. Petrovi Vojtekovi (daroval krvi v rámci uvedenej akcii už po tretíkrát) Čestné občianstvo obce Čierny Potok.

Ďakujeme aj touto cestou darcom krvi, ako i všetkým, ktorý sa na príprave a organizovaní Kvapky krvi SNP podieľali.

Foto: Jozef Pupala

Jozef Pupala, EPS, MV SR | 24.8.2017

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart