Pripomienka 65. výročia ukončenia vojny a vyznamenanie generálneho biskupa

65. výročie ukončenia 2. svetovej vojny, 91. výročie úmrtia a 130. výročie narodenia generála M. R. Štefánika si Ústredie Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR a ECAV na Slovensku pripomenuli 10. mája 2010 na spomienkových službách Božích v Malom ev. kostole na Panenskej ul.
Pobožnosť liturgovali generálny biskup Miloš Klátik a dištriktuálny biskup Milan Krivda spolu s generálnym duchovným plk. Jaroslavom Balockým, ktorý bol organizátorom podujatia.

V kázni slova Božieho sa brat biskup Krivda oprel o slová apoštola Pavla, ktorý v Kristovi videl nielen ohlasovateľa pokoja pre znepriatelené strany, ale aj Toho, ktorý „oboch zmieril s Bohom v jednom tele, keď na kríži usmrtil ich nepriateľstvo“. Vyznal pred poslucháčmi, medzi ktorými boli predstavitelia vlády a silových rezortov štátu, aby sa na historických skúsenostiach či z osobného života syna evanjelickej fary Milana Rastislava Štefánika, alebo aj z hrozných udalostí 2. svetovej vojny poučili, že Božie dielo zmierenia treba uvádzať do života už v tomto pozemskom živote, a nie posúvať uskutočnenie ideí kráľovstva Božieho až do záhrobného života.

Po kázni sa k príslušníkom a zamestnancom OS a OZ prihovoril štátny tajomník MO SR Daniel Duchoň. Vyzdvihol rozvíjajúcu sa spoluprácu cirkví s armádou, políciou, hasičským a záchranárskym zborom a zborom väzenskej a justičnej stráže. Konštatoval, že „takéto podujatia sú svetlým príkladom toho, že duchovná služba vykonávaná v rámci činnosti Ústredia EPS nie je zameraná len do vnútra na cirkevný život, ale zvestovaným slovom a dobrým príkladom napomáha pri posilňovaní morálneho stavu príslušníkov ozbrojených zložiek“. Počas služieb Božích službu slova vhodne dopĺňali piesne, niektoré aj v sprievode trúbky, ktoré v 1. a 2. svetovej vojne spievavali „bojovníci“ za národné i politické práva Slovákov.

Po pobožnosti na slávnostnej recepcii štátny tajomník MO SR Daniel Duchoň odovzdal v prítomnosti podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, štátnej tajomníčky MS SR Anny Vittekovej, predstaviteľov cirkví, ministerstiev a štátnych a verejných inštitúcií medailu ministra obrany SR za zásluhy o rozvoj ekumenickej pastoračnej služby v OS SR bratovi generálnemu biskupovi Mgr. Milošovi Klátikovi, PhD.