Pozdrav od prezidenta

Už po tretíkrát sa vydali pracovníci Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR a príslušníci silových rezortov na pochod ,,Duchovne po stopách hrdinov SNP“. Tento rok začali 23. - 25. 5. 2018 na Dukle a pokračovali cez Svidník a Bardejov do Prešova.

Prvý deň z Dukly do Svidníka sa k pracovníkom EPS a príslušníkom ozbrojených zložiek, pridali aj študenti gymnázií z Banskej Bystrice, Tisovca a Bratislavy. Niektorí už boli druhýkrát a prisľúbili, že chcú zvládnuť všetky etapy až po Devín. ,,Vlani som to prijal ako výzvu. Strýko mi povedal, že ma vezme na poriadnu – akože chlapskú, desaťkilometrovú túru. Keď som mu po vlaňajšom pochode ukázal certifikát o zvládnutí 82 km s vojakmi, nechcel veriť. Aj preto som tu. Dodáva mi to silu a dvíha sebavedomie,“ povedal gymnazista Peter Rodziňák. Ďalšia gymnazistka Kamila Klamová dodala: ,,Hoci budem budúci rok maturovať a v tom čase nebudem môcť byť na pochode, ako vysokoškoláčka by som chcela prejsť aj ďalšie etapy.“ Preto generálny duchovný plk. Marian Bodolló podobne ako vlani zopakoval slová: „Podporiť odkaz Slovenského národného povstania vojakmi spolu s mladými ľuďmi – to má nielen symboliku, ale aj silu.“

Druhý deň, končiaci v Bardejove, bol zatiaľ najnáročnejšou etapou zo všetkých ročníkov. Úsek meral 33 km a okrem značného prevýšenia sa v závere pochodovalo z Hažlína do Bardejova po asfaltovej ceste. Je viac ako prirodzené, že spolu s bolesťou nôh na vysiľujúcom slnku sa dostavila aj únava. Všetko však bolo zabudnuté po prijatí v Bardejove, kde po bohoslužbe a kladení vencov obetiam II. svetovej vojny sa primátor nielen prihovoril, ale aj poďakoval vojakom za propagáciu odkazu SNP. Všetkým venoval prekrásnu publikáciu o Bardejove so svojím podpisom. Po jeho príhovore bol prečítaný pozdrav od prezidenta SR Andreja Kisku. "Opäť nás potešil prístup starostov a riaditeľov základných a stredných škôl. Prihovorili sa nám, poskytli nám ubytovanie, pripravili občerstvenie, ale v obci Kurimka bola okrem obeda pripravená aj kronika obce, kam sa všetci zapísali,“ dodal Milan Gajdoš z Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ, ktoré pochod organizovalo.

Tretí deň z Bardejova do Prešova absolvovali účastníci pochodu do Demjaty ako kedysi regrúti - vlakom. Po vystúpení a zoradení na nástupišti v Demjate pokračovala cesta pochodujúcich Veľkým a Malým Slivníkom cez Terňu a Kanaš do Prešova. Záver etapy už bol okrem ochladenia poznačený aj jemným dažďom, ktorý však nikomu nevadil. Príhovor viceprimátora na námestí po kladení vencov s plnými poctami a hymne už len zdôraznil význam a odhodlanie pokračovať v tejto aktivite so snahou pritiahnuť k nej čo najviac mladých ľudí.

Záver už tradične patril službám Božím v prešovskom evanjelickom chráme Božom s poďakovaním všetkým účastníkom, zabezpečovaciemu tímu, ale aj s odovzdaním pamätných medailí tvorcom brožúrky ,,Sprievodca vojenského pochodu“, a to Jánovi Vargovi a Františkovi Ruščákovi.

Budúcoročná trasa III. ročníka s celkovou dĺžkou 99 km nadviaže na Prešov a povedie cez Košice až do Rožňavy.

Ján Ondrejčin, kancelár Ústredia EPS | 29.5.2018

späť na kategóriu


Grafické spracovanie:Ladislav Menyhart