Pašiový sprievod Košičanov inšpiroval

„Ukrižovaný zjednocuje" - to je motto tohtoročného ekumenického pašiového sprievodu v Košiciach. Vyjadruje pravdu, ktorú spoznali už mnohé generácie kresťanov.
"My v Košiciach sa tešíme, že ju už sedemnásť rokov potvrdzujeme aj naším spoločným pašiovým stretávaním na Veľký piatok,“ povedal Dušan Havrila, konsenior Košického seniorátu ECAV a moderátor občianskeho združenia Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich v meste Košice, ktoré je organizátorom tohto, už i medzinárodne zakotveného sviatočného podujatia. Občianske združenie pôsobí v meste Košice od roku 1994 a združuje deväť kresťanských cirkví – štatút pozorovateľa má aj Židovská náboženská obec.

Príklad košického ekumenického pašiového sprievodu inšpiroval v uplynulých rokoch a kresťanov z ďalších miest najmä na východnom Slovensku i mimo neho.

K desiatemu ročníku ekumenického pašiového sprievodu sa pomaly približujú napríklad v meste Spišská Nová Ves. “Láska Kristova nás spája" - to je naše motto už viac ako sedem rokov,“ informoval Jaroslav Matys, zborový farár Evanjelického a. v. vyznania cirkevného zboru v Spišskej Novej Vsi. Informoval, že podujatia sa zúčastňujú vedno s evanjelikmi a členovia rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi.

Novšie sa k ekumenickým pútnikom na Veľký piatok pridali už aj v Michalovciach a v Humennom. Pašiové sprievody sa uskutočňujú v týchto mestách spravidla popoludní po pašiách.

Košičania začínajú o 13. hodine úvodom ekumenického pašiového sprievodu pred Jakabovým palácom a po zastaveniach pri ďalších kresťanských chrámoch toto dôstojné putovanie končí tradične mimoriadne pôsobivou spoločnou modlitbou Otče náš pri Dóme sv. Alžbety.