Odovzdali humanitárnu pomoc Ukrajine

Generálnemu duchovnému OS a OZ SR sa pri návšteve prezidenta SR Andreja Kisku na Ukrajine dostalo cti byť v jeho sprievode a zúčastniť sa na symbolickom odovzdávaní už piatej etapy humanitárnej pomoci zo SR pre vojnou postihnutých ľudí východnej Ukrajiny.
Slovenská republika v priebehu niekoľkých mesiacov poskytla tejto krajine oblečenie, prikrývky, lieky a ďalší potrebný nevyhnutný materiál v celkovej výške viac ako 978-tisíc eur. Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR (Ústredie EPS), ktorému je generálny duchovný Marian Bodolló štatutárom, dlhodobo spolupracuje na aktivitách humanitárnej pomoci všade tam, kde je vojna, a snaží sa prepájať okruh subjektov, ľudí aj tém pri poskytovaní nevyhnutnej pomoci. Využíva pri tom možnosti spolupráce s vojakmi nasadenými v operáciách a misiách všade vo svete, ale aj s cirkvou či inými kresťanskými a mimovládnymi organizáciami. Tak to bolo aj teraz, keď sa nášmu zamestnancovi, dlhodobému aktivistovi v oblasti humanitárnej pomoci, Ing. Milanovi Gajdošovi podarilo prepojiť zasielanú pomoc v hodnote viac ako 100-tisíc eur s možnosťami distribúcie obetiam udalostí vo východnej Ukrajine prostredníctvom Pravoslávnej cirkvi v Kyjeve. Nadviazaním spolupráce s oddelením sociálnych služieb a dobročinnosti, ktoré má všetky potrebné skúsenosti v týchto otázkach a pôsobí transparentne, kontrolovane a podľa zákonov Ukrajiny, chceme pomáhať v zmysle kresťanského učenia lásky k blížnym, ako hovorí apoštol Pavel: „Jedni druhých bremená znášajte, a tak naplníte zákon Kristov.“ (Gal 6, 2).

Po prílete na medzinárodné letisko Borispoľ v Kyjeve a po oficiálnom privítacom ceremoniáli sa generálny duchovný spolu s delegáciou prezidenta SR a s viceprimátorom Kyjeva Michailom Raduckým presunuli do Parku večnej slávy k Hrobu neznámeho vojaka. Položením vencov a minútou ticha si uctili obete vojny.

Po stretnutí s prezidentom Petrom Porošenkom v budove Administrácie prezidenta Ukrajiny a následných stretnutiach s predsedom ukrajinského parlamentu (Najvyššej rady Ukrajiny) Volodymyrom Groysmanom a premiérom Arsenijom Jaceňukom slovenská delegácia navštívila Národný onkologický inštitút, kde prezidenta SR privítal riaditeľ kliniky spolu s ministrom zdravotníctva. Nasledoval krátky príhovor prezidenta SR Andreja Kisku k malým pacientom, ktorí zvádzajú svoje boje s nádorovými ochoreniami. Bolo dojemné sledovať úprimný plač matiek, ktoré počúvali prezidenta, vyjadrujúci vďaku za pomoc, ktorej sa im dostalo od susednej krajiny.

Na oddelení detskej onkológie prezident SR odovzdal tri certifikáty: pre detskú onkológiu, pre Medzinárodnú asociáciu na podporu Ukrajiny a pre Kyjevský patriarchát. Certifikát pre Kyjevský patriarchát preberal poverený zástupca pravoslávnej cirkvi Bohdan Tymošenko. Spolu s prezidentom mu ho odovzdával aj prítomný generálny duchovný plk. Marian Bodolló.

Na druhý deň sa generálny duchovný stretol s najvyšším predstaviteľom Kyjevského patriarchátu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi J. S. Filaretom. Kyjevský patriarcha poďakoval Ústrediu EPS a poznamenal, že odovzdaná pomoc ukazuje na kresťanskú solidaritu, ktorá nepozná hraníc. Pritom vyjadril nádej, že vzájomné kontakty sa budú rozvíjať aj v budúcnosti.