Novoročný ekumenický koncert v Z. Podhradí

Nový rok privítali evanjelickí a katolícki kresťania z Bošáce a Zem. Podhradia ekumenickým koncertom v prvú novoročnú nedeľu, ktorý sa konal v zemiansko-podhradskom ev. a. v. chráme Božom.
Zišli sa, aby v mene Ježiša spevom a hudbou spoločne oslávili Boha na nebesiach, a tak si pripomenuli, že Vianoce sú sviatkom všetkých kresťanov na celej zemi, ktorých spája láska narodeného Krista, a takto začali rok plný očakávaní - ako podotkla sestra farárka Jana Drottnerová v úvodnom slove.

Hostí z rímskokatolíckej farnosti v Bošáci ako i domácich viery na úvod pozdravila sestra námestná dozorkyňa Mgr. Anna Rydzá a vo svojom príhovore stručne poukázala na históriu kostola. Koncert začali najmenší členovia domáceho cirkevného zboru troma piesňami, hrou na flaute a básňou pod vedením Ivonky Dzurákovej a vedúcej detskej besiedky Kataríny Hrivnákovej.

K duchovnému stíšeniu sa hovoreným slovom pripojili domáca sestra farárka slovami Žalmu 96, 1 – 3 a za rímskokatolíkov brat farár Peter Kuljaček.

Na Božiu oslavu v období príchodu Pána k nám zaspieval rímskokatolícky zbor pod vedením Jána Mihalu vianočné piesne „Dnes zažiari nad nami svetlo“ a „Mesto spí“, ale aj iné známe piesne v štvorhlasnej úprave: „Prišli sme Ťa vzývať“; „Rorate coeli“ na text z Iz 45, 8; „Pánovi spievať chcem“; i modlitbu komunity z Taizé „Spievaj Pánovi“.

Spevokol zo Zemianskeho Podhradia pod vedením sestry Žofie Tupej vystúpil s piesňami „Sláva na výsostiach“, striedavým sólospevom v piesni „Na nebesiach nad Betlemom“; „Raduj sa svet“ a piesňou od Márie Royovej „Na nebi žiarila sláva a moc“. Hrou na organe ich sprevádzala sestra kantorka Silvia Václavová.

Bohatým vystúpením prispeli k vianočnej atmosfére „Duo Profant – Harínek“ koncertom skladieb „Pastorale“ od Domenica Zipoliho, „Wachet auf, ruft uns die Stimme „ BWV 645 od Johanna Sebastiana Bacha, „Largo“ z Concerto Grosso d-mol od Antonia Vivaldiho a mnohými známymi piesňami a vianočnými koledami: „Ó, ty vianočný“ a „Búvaj, dieťa krásne“... Ako posledná zaznela najznámejšia vianočná pieseň na svete „Tichá noc“, ktorú spoločne zaspievali všetci účinkujúci aj prítomní.

Na záver koncertu odznela spoločne odriekaná Modlitba Pánova a požehnanie od oboch duchovných. Ekumenické stretnutie kresťanov a vzácnych hostí pokračovalo pohostením a rozhovormi v zborovej miestnosti.