Náčrt projektu „Európske kresťanské zhromaždenie“

V dňoch 1. až 3. júna 2015 sa v protestantskej akadémii v nemeckom Bad Bolle stretli členovia európskych kresťanských hnutí a cirkví, aby začali prípravný proces na „európske kresťanské zhromaždenie“. ECAV za Slovensko zastupovala tajomníčka pre zahraničie Lucia Martonová.
Cieľom tohto úplne prvého stretnutia bolo stretnutie rozdielnych národov, kultúr a ľudí z rôzneho sociálneho pozadia, ktorých spoločným domovom je Európa. Naša viera „Európanov“ je žitá v rozdielych cirkevných tradíciách, ale zjednocuje nás jedno a to isté evanjelium. Táto rozdielnosť nás obohacuje, a preto je cieľom vytvoriť a oslavovať vieru spoločne. Cieľom je priznať si zodpovednosť za vytvorenie budúcnosti s nádejou pre celú Európu a pre svet. V tomto čase kríz aj takýmto spôsobom sa chce prispieť k európskej jednote a európskej zodpovednosti za svet. Kresťanská vízia za mier, slobodu a spravodlivosť dáva impulz na vytvorenie tohto európskeho projektu. Mier a sloboda v Európe sú dnes ohrozované zvýšením počtom konfliktov, rastie nerovnosť, stále viac ľudí čelí chudobe a sociálnemu vylúčeniu, problémom sú imigranti z iných kontinentov. Preto bolo cieľom iniciovať vytvorenie procesu, ktorý by viedol k „európskemu kresťanskému zhromaždeniu“.

Počas stretnutia sa riešila otázka, aká široká škála účastníkov by mala byť zhromaždená. Dohodlo sa, že by malo ísť o kresťanskú udalosť, plne ekumenickú, otvorenú pre každého, ktorá spája ľudí z celej Európy a dokonca i mimo nej. Malo by to byť miesto zdieľania spirituality s priestorom na biblické hodiny, modlitby, piesne, festival kreativity s hudbou, divadlom, umením rovnako, ako je aj bohatstvo kultúrneho života v cirkvách a hnutiach Európy. Nemôžeme pri takomto stretnutí zabúdať na mládež, preto treba počítať s priestorom na kultúru mladých. A určite by to malo byť miesto, kde sa budú riešiť pálčivé otázky s cieľom prispieť k pozitívnej vízii Európy z kresťanskej perspektívy a k budovaniu európskej spoločnosti, miesto, kde sa bude vysporiadavať s výzvami, ktorým čelí Európa. Cieľom je posilniť európske hodnoty a prispieť k „duši pre Európu“.

Na stretnutí v Bad Bolle bol zriadený dočasný koordinačný tím, ktorý bude pripravovať ďalšie kroky vedúce k realizácii projektu. Jeho úlohou bude preskúmať tie organizácie a cirkvi, ktoré sú pripravené pridať sa do procesu, a navrhnúť organizačnú štruktúru. Ďalšie stretnutie potom poskytne priestor pre organizácie a cirkvi, aby začali proces, ktorý bude viesť k možnému „európskemu kresťanskému zhromaždeniu“.