Na rokovaní u predsedu Konferencie biskupov Slovenska

29. januára 2013 sa generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike (ERC) Miloš Klátik stretol na Arcibiskupskom úrade v Bratislave s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) arcibiskupom Stanislavom Zvolenským.
Podnet na vzájomné stretnutie vyšiel zo strany KBS a predmetom stretnutia bolo podrobnejšie rozdiskutovanie myšlienky prehĺbenia spolupráce cirkví na Slovensku s cieľom ich vzájomného duchovného obohatenia.

Podľa návrhu KBS, ak chceme vzdorovať sekularizácii a hlásať evanjelium, cirkvi si potrebujú byť navzájom oporou. Je viacero oblastí, kde by spoločný postup bol prínosom pre všetkých, preto navrhujú vznik neformálnej platformy, kde by sa na najvyššej úrovni cirkví prediskutovávali otázky spoločného záujmu.

Tento návrh KBS bol prerokovaný aj v riadiacom výbore ERC a predseda ERC tlmočil názory jednotlivých cirkví združených v ERC, ktoré sa stotožnili s touto iniciatívou KBS. Nová platforma by nemala nahrádzať už jestvujúcu ERC, ale mala by ju vhodne dopĺňať. Preto by mala zostať len v neformálnej – neinštitucionalizovanej rovine. Na druhej strane však zastúpenie najväčších – historických kresťanských cirkví ich najvyššími predstaviteľmi by dalo (prezentujúc svoje spoločné stanoviská) dôležitý signál pre našich veriacich i pre celú spoločnosť.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský a generálny biskup Miloš Klátik sa dohodli, že prvé stretnutie takejto platformy cirkví zvolajú už v marci tohto roku. Na tomto zasadnutí by spoločne s ostatnými účastníkmi prediskutovali a určili aj najdôležitejšie témy ďalších stretnutí.