Generálny biskup na návšteve v Akadémii Policajného zboru

Akadémiu Policajného zboru v Bratislave 21. 5. 2010 navštívil prvý raz v jej histórii najvyšší predstaviteľ ECAV na Slovensku, dôstojný brat generálny biskup Mgr. Miloš Klátik, PhD., predseda Ekumenickej rady cirkví v SR.
Akadémia Policajného zboru v Bratislave je vysoká škola, ktorá pre Policajný zbor (PZ) Slovenskej republiky a ďalšie bezpečnostné služby pripravuje absolventov v dvoch študijných programoch: Bezpečnostnoprávna ochrana osôb a majetku a Bezpečnostnoprávne služby vo verejnej správe.

Už štvrtý rok tu vo funkcii policajného duchovného radu Ekumenickej pastoračnej služby Ministerstva vnútra SR (ÚEPS MV SR) pôsobí mjr. Mgr. Miroslav Táborský, vyslaný Evanjelickou a. v. cirkvou na Slovensku.

Rektor Akadémie PZ generál prof. JUDr. Jozef Kuril, CSc., privítal vzácneho hosťa a pri osobnom rozhovore ocenil existenciu a fungovanie duchovnej služby v neľahkých podmienkach rezortu, poznačeného v minulosti ateizmom. Policajní duchovní podľa jeho slov významne pomáhajú pri duchovnom a etickom formovaní príslušníkov PZ, a preto sa ich rozhodol v ďalšom študijnom roku zaradiť do vyučovacieho procesu v rámci predmetu etika. Brat generálny biskup odovzdal pánu rektorovi pozvánku na oslavy 400. výročia Žilinskej synody a rektor Akadémie PZ udelil bratovi generálnemu biskupovi Pamätnú medailu Akadémie PZ v Bratislave. Pastorálna návšteva najvyššieho predstaviteľa ECAV na Slovensku pokračovala krátkym stíšením a prehliadkou ekumenickej bohoslužobnej miestnosti zriadenej na prízemí budovy internátu Akadémie PZ, kde prišiel pozdraviť generálneho biskupa na znak dobrej spolupráce oboch policajných duchovných pôsobiacich v Akadémii PZ aj rímskokatolícky policajný duchovný mjr. PaedDr. Ľudovít Spuchľak. Na neformálne stretnutia študentov slúži klubovňa na štvrtom poschodí internátu. V kancelárii policajného duchovného ÚEPS MV SR mjr. Mgr. Miroslava Táborského, evanjelického a. v. farára, sa brat generálny biskup zaujímal o pastoračnú činnosť a úlohy, ktoré plní vo svojej funkcii. Pracovná náplň policajných duchovných spočíva hlavne v osobných pastorálnych rozhovoroch. Ide o misijnú službu zameranú na posilňovanie a formovanie duchovného života tých, ktorí aktívne žijú vo viere v Pána Boha, ale aj na vyhľadávanie ľudí, ktorí pretrhli svoj kontakt s cirkvou, prípadne ho nikdy nemali. Policajní duchovní ochotne na požiadanie slúžia služby Božie na Ministerstve obrany SR alebo v cirkevných zboroch ECAV na Slovensku. Vykonávajú krsty, konfirmácie, sobáše a požehnania príbytkov príslušníkov PZ a Hasičského a záchranného zboru i nových policajných a hasičských budov a techniky. Navštevujú v nemocniciach hospitalizovaných zamestnancov MV SR s ich súhlasom alebo po požiadaní rodiny a odprevádzajú z časnosti súčasných aj bývalých zamestnancov rezortu.

Každoročne organizujú pre deti zamestnancov MV SR Detský biblický tábor. V roku 2009 zorganizovali návštevu policajných a hasičských dôstojníkov v Spolkovej republike Nemecko, konkrétne v spolkovej krajine Durínsko. Zájazd bol popri zaujímavej pracovnej časti doplnený aj prehliadkou miest Lutherovej reformácie.

ÚEPS MV SR je začlenený do skupiny krízovej post traumatickej starostlivosti MV SR. Úloha policajných duchovných spočíva v duchovno-psychologickej pomoci ľuďom v ťažkých núdzových situáciách. Po prvý raz boli povolaní k tragickej nehode autobusu a osobného vlaku na nechránenom železničnom priecestí pri Polomke 21. februára 2009, pri ktorej zahynulo sedem žien a päť mužov a devätnásti ľudia boli ťažko zranení.

Prezídium PZ skúšobne spustilo projekt, pri ktorom má policajný duchovný vymedzenú dopravnú tepnu a informujú ho o každej smrteľnej autonehode. Na mieste má potom poskytnúť duchovno-psychologické sprevádzanie účastníkov nehody a v prípade úmrtia citlivo oznámiť rodine tragickú skutočnosť.

Policajný duchovný pôsobí podľa možností v priamom výkone služby s rôznymi zložkami PZ, čo mu napomáha bližšie spoznať jednotlivých policajtov a ich prácu. Otvára sa mu tak možnosť lepšie im porozumieť, keď u neho vyhľadajú pomoc vo svojich osobných záležitostiach. Policajní duchovní učia ako lektori v rámci preventívneho projektu PZ „Správaj sa normálne“, ktorý je určený pre žiakov 5. ročníkov základnej školy a je zameraný na prevenciu kriminality, ako aj projektu „Tvoja správna voľba“, ktorého cieľom je eliminácia trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok a informovanie o škodlivosti ich užívania so zameraním na tabak, alkohol a marihuanu pre deti vo veku 9 – 10 rokov.

V Akadémii PZ má sídlo aj Kriminalistický a expertízny ústav, ktorý si na záver návštevy generálny biskup so záujmom prezrel v sprievode zástupcu riaditeľa. Miroslav Táborský, policajný duchovný