Generálny biskup ECAV pokračuje v misii medzi vojakmi

Generálny biskup Miloš Klátik navštívil 18. októbra 2010 v sprievode generálneho duchovného Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR – plk. Ing. Mgr. Jaroslava Balockého 21. zmiešaný mechanizovaný prápor v Trebišove.
Už 15 rokov sa duchovní zúčastňujú na výchove, vzdelávaní vojakov, na rôznych významných udalostiach v živote vojenských útvarov. Armáda našla v duchovných porozumenie, podporu, kultivovaných a konštruktívnych partnerov pri riešení aktuálnych problémov.

V týchto intenciách sa niesla aj už piata návšteva generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika., ktorý ako predseda Ekumenickej rady cirkví v SR je cirkevnou autoritou pre vojenských duchovných z ekumenickej pastoračnej služby (EPS). Ústredie EPS v OS SR a OZ SR tieto aktivity pripravuje v rámci svojho ročného plánu pastoračných aktivít.

Generálny biskup navštívil 21. zmiešaný mechanizovaný prápor v Trebišove nielen preto, aby sa oboznámil zo základnými bojovými možnosťami práporu, s jeho poslaním v rámci vojsk na Slovensku a s jeho úlohami v zahraničných expedíciách, o ktorých ho v krátkom brífingu informoval zástupca veliteľa práporu mjr. Ing. Milan Šíma, ale predovšetkým chcel vojakom prednáškou o intolerancii a následnou diskusiou priniesť pohľad kresťanského teológa na etické a morálne problémy dneška. Návšteva mala na vojenskom útvare kladný ohlas nielen preto, že si vojaci v živej diskusii mohli konfrontovať svoje názory s mienkou evanjelického biskupa, ale aj kvôli ekumenickému duchu na zhromaždení, na ktorom sa zúčastnil aj duchovný Ordinariátu, starší kaplán 21. zmiešaného mechanizovaného práporu npor. Mgr. Ján Szakala, ktorý generálneho biskupa informoval o katolíckej duchovnej a náboženskej službe v podmienkach práporu.

Foto: Róbert Šereš