EKUMÉNA VO SVETE 3 - 2012

Prinášame vám tieto témy:
- Rozhodnutie o spojení evanjelických krajinských cirkví Severné Polabie, Mecklenburg, Pommern
- Cirkvi na Taiwane sa usilujú o spravodlivé prezidentské voľby
- Kalkatská arcidiecéza pomáha pri zastavení obchodovania s ľuďmi
- Náboženský rozpor v otázke segregácie žien v Izraeli
- Kniha disidenta odkrýva “tajnú minulosť” kresťanstva v Číne - výber z článku Paula Bennetta



Rozhodnutie o spojení evanjelických krajinských cirkví Severné Polabie, Meklenbursko, Pomoransko
Rostock-Warnemünde, epd
7. januára 2012 zasadala zákonodarná synoda v Rostocku-Warnemünde. Bolo na nej odsúhlasené spojenie evanjelických krajinských cirkví Severné Polabie, Meklenbursko a Pomoransko. Po viac ako štyroch rokoch sporných rokovaní bola potrebná dvojtretinová väčšina v záverečnom hlasovaní jednoznačne prekonaná. Budúca Evanjelicko-luteránska cirkev v severnom Nemecku zahŕňa spolkové krajiny Šlezvicko-Holštajnsko, Hambursko a Meklenbursko-Predpomoransko. V Šlezvicko-Holštajnsku je v súčasnosti okolo 60 % obyvateľstva evanjelického vierovyznania, v Hambursku je to 41%, v Meklenbursku 18 % a v Pomoransku 19 %. Severná cirkev bude piatou najväčšou krajinskou cirkvou medzi budúcimi 20-mi nemeckými krajinskými cirkvami. Jej založenie sa plánuje na Svätodušnú nedeľu 27. mája 2012 v Ratzburgu.

Cirkvi na Taiwane sa usilujú o férové prezidentské voľby
ENInews
Politická korupcia na Taiwane na seba púta takú veľkú pozornosť, že sa tamojšie cirkvi začali zoskupovať a spoločne požadovali spravodlivosť pri prezidentských a parlamentných voľbách. Po sérii správ, ktoré indikovali prípady podplácania a kupovania hlasov v častiach krajiny kde žijú domorodci, Konferencia katolíckych biskupov na Taiwane spolu s presbyteriánskou cirkvou na Taiwane požiadali svojich členov, aby nepodporovali kandidátov, ktorí si kupujú hlasy obyvateľov.

Kalkatská arcidiecéza napomáha pri zastavení obchodovania s ľuďmi
India, 4. Január 2012 (TKKBS)
Obchodovanie s ľuďmi a vykorisťovanie ľudských bytostí v Indii, predovšetkým žien a dievčat, predstavuje sociálne zlo, ktoré si podľa odhadov doteraz vyžiadalo 20 až 60 miliónov obetí. Ide o naliehavé prípady, proti ktorým sa snaží bojovať ajcCirkev v Indii. Kalkatská arcidiecéza zriadila služobné centrum Seva Kendra Kalkata, ktoré má pomáhať pri zastavení obchodovania s ľuďmi so zreteľom na otroctvo detí. Rovnako sa zameriava aj na starostlivosť o mladé dievčatá, ktoré boli nútené k prostitúcii a prostredníctvom rehabilitácie a resocializácie im pomáha začať nový život.
Centrum sociálnych služieb vytvorilo 50 kontrolných výborov vo viacerých dedinách. Tvoria ich skupiny 30-tich mladých ľudí v Západnom Bengálsku na severovýchode Indie, ktoré majú sledovať a bojovať proti tomuto negatívnemu javu. K dispozícii je aj 50 skupín mladých dievčat, ktoré fungujú ako tzv. antény v dedinách. Centrum využíva aj moderné technologické prostriedky a ostáva takto v spojení s vládnymi orgánmi, s inými združeniami a zástupcami z dedín, čo im uľahčuje a zjednodušuje prácu.

Náboženský rozpor o segregácii žien v Izraeli
ENInews – výber z článku Judith Sudilovsky
Jeruzalem, 12 Január 2012
Mal by Izrael povoliť segregáciu podľa pohlavia na verejných miestach iba preto, že to požaduje jedna náboženská skupina – ultra ortodoxní židia? Tento problém sa stal stredobodom pozornosti pri snahe Izraela zachovať si svoju identitu ako židovského demokratického štátu.
Ultra ortodoxní židia len donedávna používali svoje pravidlá týkajúce sa oddelenia ľudí rôzneho pohlavia vo vlastných štvrtiach vrátane chodníkov pre mužov a ženy. Začali sa však snažiť o rozšírenie týchto pravidiel aj do iných oblastí. Trvajú na tom, že oddelenie je nutné pre ochranu skromnosti žien a je ustanovené židovským náboženským právom Halachou. Napriek tomu popredný konzervatívny rabín Elizer Melamed vo svojej rubrike v jeho týždenníku napísal, že tento príkaz je na báze dobrovoľnosti a nie je vyžadovaný židovskými zákonmi.
22- ročný Alon Visser z Jeruzalema, ktorý 1. januára zorganizoval protest proti segregácii na základe pohlavia, na túto tému povedal: „Sú isté hodnoty, ktoré chcem, aby si táto krajina zachovala. Nechcem vidieť, ako sa táto krajina mení na baštu fundamentalistov.”
“Ľudia si pletú zmysel konceptu multikulturalizmu,” konštatovala Lura Whartonová, 49- ročná členka Jeruzalemskej mestskej rady, ktorá sa zúčastnila na protestoch proti segregácii mužov a žien. „Znamená to, že môžeme sláviť sviatky, ktoré chceme... Neznamená to však, že si môžeme vymýšľať vlastné zákony.”

Kniha disidenta odkrýva “tajnú minulosť“ kresťanstva v Číne
Výber z článku Paula Bennetta, (ENInews)
“Prítomnosť kresťanstva v Číne bola pred Západom skrytá mnoho rokov,” hovorí Wenguang Huang v predhovore jeho prekladu knihy „Boh je Červený: Tajný príbeh ako kresťanstvo prežilo a prosperovalo v komunistickej Číne”. Autorom knihy je disident Liao Yiwu. Jeho posledná kniha ho dostala do väzenia.
Wenguang informuje, že v Číne je napriek pevnému komunistickému režimu okolo 70 miliónov aktívnych kresťanov. Kresťanstvo je teraz najväčším oficiálnym náboženstvom v Číne napriek minulosti, počas ktorej bolo tvrdo utláčané.
Kniha poskytuje viaceré príbehy odvahy a viery v extrémne zlých podmienkach.
Najpútavejším príbehom knihy je zrejme príbeh Dr. Suna, ktorý zanechal úspešnú kariéru ministrovho osobného chirurga a vydal sa pomáhať ľuďom z chudobných komunít v odľahlých dedinách Yi a Miao. Sun predstavil Liaa viacerým ľuďom, ktorých by sám nemal šancu nájsť.
“Biblia ma naučila milovať a žiť v úcte k Bohu. Toto sú dve dôležité kvality, ktoré ľuďom v Číne chýbajú. Priveľa Číňanov urobí čokoľvek za triviálny zisk bez ohľadu na morálku, etiku alebo právo,” hovorí Sun v jednej pasáži a dodáva: „Ako to môžeme zmeniť? Môžeme sa spoľahnúť na komunistickú stranu? Môžeme sa spoľahnúť na pravidlá a predpisy vlády? Očividne nie.” Sun opustil svoje povolanie prominentného chirurga. Bol presvedčený o tom, že nemôže byť kresťanom a zároveň vládnym úradníkom. Namiesto toho teraz pracuje v oblastiach, kde je nedostatok doktorov a nenachádzajú sa tu nemocnice.
Duch totalizmu visí nad každým rozhovorom. Napriek tomu, že v Číne sú štátom schválené cirkvi, mnohí odmietajú byť ich súčasťou a preferujú tajné služby Božie vo vlastných domoch a na iných miestach.
Napriek tomu, že kresťanstvo poskytuje duchovné útočište, ako hovorí Liao (ktorý sám nie je veriaci), kladie aj zopár ťažkých otázok. „Urobí kresťanstvo ľudí - tak ako budhizmus a taoizmus - viac submisívnymi totalitnému režimu? Čínski učenci momentálne debatujú o tom, či kresťania odpustili tejto vražednej vláde na základe skutočného prejavu Božej láskavosti alebo na základe zbabelosti.”
Na druhej strane Liao naznačuje, že odľahlé miesta, ktoré musel navštíviť, aby našiel ľudí pre svoju prácu, slúžia ako stredobod stretnutia Východu so Západom. Napriek stretu kultúr, Liao hovorí, že “teraz existuje nová kresťanská identita, ktorá je zreteľne čínska”.