EKUMÉNA VO SVETE 9 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 2. marca 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:

Palestínsky prezident prijal predstaviteľov kresťanských cirkví

Misionári v Líbyi zostávajú v blízkosti trpiacich

Stretnutie cirkví Stredného východu

Téma výročného stretnutia Svetovej rady cirkví v roku 2013

Prosba o modlitby za kresťanov na Novom Zélande

Misijná konferencia v Etiópii

Svedectvá predstaviteľov kresťanských cirkví vo svete

___________________________________________________________________

Palestínsky prezident prijal predstaviteľov kresťanských cirkví
Jeruzalem, 24. februára 2011 (RV)
Palestínsky prezident Mahmoud Abbas prijal v uplynulom týždni predstaviteľov kresťanských cirkví. Informoval ich o svojich zámeroch dosiahnuť pokoj a o úsilí podporovať v krajine kresťanské spoločenstvá. Ako povedal: „vláda je pripravená podporiť každý projekt, ktorého cieľom je zamedziť odchod kresťanov z palestínskeho územia". Prezident zároveň poďakoval kresťanským cirkvám za „dobro, ktoré vykonávajú prostredníctvom svojich škôl a nemocníc". Na záver stretnutia sa mu latinský patriarcha Jeruzalema poďakoval za prejav dôvery a porozumenia a označil za pozitívne to, že nazval Izraelčanov susedmi.

Misionári v Líbyi zostávajú v blízkosti trpiacich
Nairobi, 23. február 2011 (ENI, RV)
Kresťanskí duchovní a misionári v Líbyi vyjadrili listom svoju ochotu „zostať v krajine pri tých, ktorí trpia a zintenzívniť svoju pomoc miestnemu obyvateľstvu a raneným.“ Okrem humanitárnej pomoci sa modlia za všetkých zranených a za múdrosť pre vedúcich predstaviteľov v otázkach ďalšieho smerovania krajiny. Líbyjský ľud oceňuje ich prácu a vyjadril poďakovanie za prejavy solidarity a ochrany miestnych ľudí aj v týchto ťažkých časoch. K modlitbám za pokoj v tejto krajine vyzývajú aj svetové ekumenické spoločenstvá vrátane Svetovej rady cirkví a Svetového luteránskeho zväzu. V islamskej Líbyi je približne 100 000 kresťanov a službu tu vykonávajú desiatky misionárov z viacerých kresťanských cirkví.

Stretnutie cirkví Stredného východu
Cyprus, 23. február 2011 (WCC)
Cirkví Stredného východu sa stretli na Cypre. Cieľom bolo diskutovať o aktuálnych problémoch jednotlivých krajín a hľadať cesty vzájomnej spolupráce. Arcibiskup na stretnutí povedal: „Veríme, že nastal čas spojiť všetky naše sily a hľadať spoločné riešenia na vážne problémy, ktoré sú v našich oblastiach. Predovšetkým nám však má ísť o snahu kresťansky bojovať s extrémizmom a fanatizmom a o víťazstvo pokoja medzi ľuďmi“. Na stretnutie nemohli prísť predstavitelia egyptských cirkví kvôli nepokojom a napätej situácii v krajine. Biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Jordáne a Svätej zemi o stretnutí povedal, že posilnilo jednotu medzi prítomnými cirkvami a vyslovil nádej budúcej spolupráce napriek rozdielnostiam.

Téma výročného stretnutia Svetovej rady cirkví v roku 2013
Ženeva (WCC)
Svetová rada cirkví na minulotýždňovom zasadnutí určila tému nasledujúceho výročného zhromaždenia, ktoré bude v roku 2013 v Južnej Kórei. Je ňou modlitba „Bože života, veď nás k spravodlivosti a pokoju.“ Nie je to však len slogan alebo motto, ale úprimná túžba kresťana. Tieto slová majú viesť jednotlivé cirkví k teologickým úvahám, témam bohoslužieb a meditáciám, ktoré budú sprevádzať prípravy, ale aj samotné stretnutie. V súčasností už prebiehajú sympóziá a konferencie v jednotlivých krajinách sveta na tému pokoj a spravodlivosť.

Prosba o modlitby za kresťanov na Novom Zélande
Ženeva, 24. február 2011 (LWI)
V uplynulom týždni zabilo ničivé zemetrasenie na Novom Zélande vyše 100 ľudí a okolo 200 je stále nezvestných. Biskup tamojšej Evanjelickej cirkvi prosí veriacich vo svete o modlitby za všetkých trpiacich v krajine. Farár David Lipsys poukázal na problémy komunikácie s členmi cirkevného zboru. V tejto veci povedal: „V meste nefunguje elektrina a telefóny. Ďalšie cestovné obmedzenia neumožňujú kontakt s cirkevníkmi a priateľmi a preto od mnohých nemáme žiadne správy. Mnoho ľudí prespáva v stanoch bez vody a jedla.“ Evanjelická cirkev na Novom Zélande je dištriktom Evanjelickej cirkvi v Austrálii. Do Svetového luteránskeho zväzu vstúpila v roku 1994 a v súčasnosti má okolo 70.000 členov.

Misijná konferencia v Etiópii
Addis Ababa, 25. február 2011 (EECMY)
Etiópska Evanjelická cirkev Mekane Jesus (EECMY) usporiadala v dňoch od 15. do 17. februára medzinárodnú teologickú a misijnú konferenciu. Zúčastnilo sa jej vyše 2.500 afrických pastorov, teológov a laických pracovníkov cirkvi, ako aj teológov zo Severnej Ameriky a Európy. Na stretnutí sa hovorilo o otázkach autority Písma a identity Božej cirkvi. Cieľom konferencie bolo povzbudiť pracovníkov cirkvi Božím Slovom, aby vedeli čeliť rôznym výzvam 21. storočia a reagovať na rôzne novodobé výklady Písma. Na konferencii zazneli aj teologické prednášky o základoch evanjelickej identity, o misii a svedectvá o pôsobení Božieho Ducha v Etiópskej cirkvi.

SVEDECTVO
Svetová rada cirkví organizuje medzinárodné zhromaždenie, ktorého ústrednou témou je pokoj a spravodlivosť. Prinášame Vám svedectvá ľudí z Nigérie a Iraku o tom, čo pre nich pokoj znamená.
Mohamed Sani Haruna z Nigérie
Pre mňa je pokoj absencia strachu. Absenciu strachu chápem ako možnosť ísť tam, kde chcem ísť a možnosť byť s tým, s kým chcem byť bez toho, aby som mal pocit, že ma ponižuje. Pokoj zároveň predstavuje možnosť spolupracovať s inými ľuďmi bez strachu diskriminácie alebo ohrozenia môjho života a pokojné spolunažívanie s ostatnými ľuďmi. Nemôžeme sa vyhnúť konfliktom. Sú totiž súčasťou každodenného života ale môžeme ich obmedziť na únosné minimum. Snažím sa budovať vzťahy s ľuďmi z celého sveta, ktorí vytvárať svet krajším pre všetkých.
Koni Ishayà Patrick, Nigéria
Pokoj vnímam ako harmóniu mojej osoby s mojim blížnym. Pochádzam z Nigérie a Nigéria je krajina, kde sú ľudia veľmi vedomí toho, že v krajine nám chýba pokoj. Môj záujem je, aby sa ženy zapájali do boja za vytváranie pokoja. Pretože je veľmi veľa žien, ktoré sú bez domova, bez detí, bez manžela a veľmi trpia. Chápem teda pokoj ako niečo, čo musím rozvinúť najprv v sebe a tak môjmu blížnemu ukázať, aby zažil, čo ten pokoj znamená.
Arcibiskup Michael Kehinde Stephen, Nigéria
Pokoj je veľmi dôležitý. Pokoj pre mňa znamená skoro všetko, pretože bez pokoja nie je nič možné. Ani o spravodlivosti nemožno hovoriť bez pokoja. Potrebujete pokoj, aby bola spravodlivosť. Potrebujete spravodlivosť, aby ste sa tešili z pokoja. V kontexte Nigérie, kde máme množstvo náboženských konfliktov sa snažíme uplatňovať hodnotu pokoja. Ako to dosahujeme? Rozhovormi v náboženských skupinách. Napríklad, kresťania, ktorí sa rozprávajú s moslimami. Vedúci predstavitelia moslimov a kresťania sa stretávajú a hľadajú spôsoby, čo môžeme robiť, aby sme udržali pokoj. V Nigérii sa potrebujeme sústrediť na energiu mladých mužov a žien v snahe o pokoj. Svet nemôže existovať bez pokoja.
Theodora Ansam Nasser, Irak
Pokoj z môjho pohľadu je samotný Kristus pretože On je náš pokoj. Pokoj pre mňa znamená cestu života, spôsob myslenia, reagovania a správania.

Z agentúr EECMY, ENI, LWI, RV, WCC vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235