EKUMÉNA VO SVETE 8 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 23. februára 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:

Príprava stanoviska európskych cirkví k rómskej problematike

Modlitby a pôsty v Hondurase

Irackí predstavitelia cirkví o situácii kresťanov v krajine

Štatistika členstva Svetového luteránskeho zväzu

Budúcnosť ekumenických vzťahov a medzináboženskej spolupráce

Afganský konvertita odsúdený na trest smrti

Rozhovor s biskupom Milošom Klátikom o ekumenickom podujatí v Rakúsku

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Príprava stanoviska európskych cirkví k rómskej problematike
Budapešť, 18. február 2011 (ENI)
Reformovaná cirkev Maďarska hostila v Budapešti výročné stretnutie európskych cirkví a ekumenických organizácií. Hlavnou témou rokovania bola otázka rómskej integrácie v krajinách Európy. Ako už avizovala vláda Maďarska pri preberaní predsedníctva Rady EÚ, je spomínaná problematika jednou z jej priorít. Spolupracujúce cirkví a organizácie tak začali s prípravou spoločného stanoviska a balíka odporúčaní pre pripravovaný Európsky rámcový program pre Rómov (European Roma Framwork). Stretnutia sa zúčastnili aj predstavitelia vlády, ktorí informovali prítomných o ich plánoch a predstavách riešenia tejto otázky.

Modlitby a pôsty v Hondurase
SAN PEDRO SULA, Honduras, 18. február 2011 (LWI)
Evanjelická cirkev v štáte Honduras organizovala v uplynulých dňoch modlitby a pôsty za ukončenie nepokojov v krajine. V liste adresovanom ekumenickému svetu prosí biskup José Girón o pomoc a modlitby. Situáciu opisuje nasledovne: „Deti sa nemôžu vonku hrať, susedia sa veľmi zriedkavo navštevujú a ženy trávia celé dni len vo svojich chudobných domoch.“ V krajine sú nepokoje dlhodobým problémom. Radikálne skupiny bránia evanjelikom stretávať sa pri bohoslužbách. Svetový luteránsky zväz vyjadril ľútosť nad touto situáciou a prisľúbil pomoc a podporu cirkevným zborom. Kresťanská evanjelická cirkev v Hondurase má 1500 členov v 10 zboroch a na 5 misijných staniciach. Pracuje s marginalizovanými skupinami a zameriava sa okrem iného aj na prácu s deťmi, mládežou a ženami.

Irackí predstavitelia cirkví o situácii kresťanov v krajine
Ženeva, 18. február 2011 (WCC)
V Ženeve sa stretli irackí predstavitelia kresťanských cirkví so zástupcami Svetovej rady cirkví, aby informovali o situácii v Iraku, kde kresťania žijú v strachu a neistote. Ochranné zložky si totiž v krajine neplnia svoju funkciu. Jednotliví predstavitelia sa zhodli na tom, že je v súčasnosti primárnou snahou cirkví definovať skutočné dôvody, ktoré vedú k násiliu páchanom na kresťanoch, aby mohli adekvátne reagovať na nepokoje, viesť dialóg a navrhnúť možné riešenia. Zároveň dodali, že je nevyhnutné posilniť úlohu štátu, aby chránila práva a bezpečnosť ľudí bez rozdielu ich náboženskej a etnickej príslušnosti. Napriek nepokojom sú cirkví v krajine stále aktívne. Niektorí predstavitelia však vyjadrili obavy, že ak sa bude násilie aj naďalej stupňovať, mnohé kresťanské zbory budú nútené zatvoriť kostoly a zrušiť bohoslužobné zhromaždenia.

Štatistika členstva Svetového luteránskeho zväzu
Ženeva, 21. február 2011 (LWI)
Svetový luteránsky zväz zverejnil v týchto dňoch štatistiku členstva za rok 2010. Podľa nej zaznamenala táto celosvetová organizácia nárast o vyše 213 000 členov. Cirkví v Afrike, Latinskej Amerike, Karibiku a Ázie hlásia nárast, avšak cirkví v Európe a Severnej Amerike opätovný pokles. Zo štatistiky vyplýva, že veriacich v evanjelických cirkvách vo svete je spolu takmer 74 miliónov. Najväčšie cirkví sú vo Švédsku, Tanzánii, Etiópii a Dánsku. Podrobnú štatistiku možno nájsť na webovej stránke Svetového luteránskeho zväzu.

Budúcnosť ekumenických vzťahov a medzináboženskej spolupráce
Ženeva, 18. február 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví na svojom zasadnutí dňa 17. februára 2011 diskutovala o charaktere modernej doby a jej vplyvu na život kresťanov. Centrálnou bola otázka, ako cirkví reagujú na ekumenické zmeny a ako prebieha medzináboženská spolupráca v jednotlivých krajinách sveta. Povzbudením pre zúčastnených bolo vystúpenie predstaviteľa kresťanskej cirkvi na Srí Lanke, ktorý poukázal na zdravé vzťahy v krajine medzi cirkvami a náboženstvami. Ich základom je dialóg medzi jednotlivými skupinami. Na stretnutí prítomní členovia zároveň konštatovali, že v mnohých krajinách sú kresťania prenasledovaní, čo bráni vzájomnému dialógu a spoločným aktivitám. Predstavitelia cirkví však v závere dodali, že centrom a základom úspešných ekumenických vzťahoch a medzináboženského dialógu, ako aj existencie samotnej Svetovej rady je spoločenstvo s Ježišom Kristom.

Afganský konvertita odsúdený na trest smrti
Kanada/Afganistan, 21. februára 2011, RV
„Voľba náboženstva nemôže byť nikdy zločinom. Nikdy nemôže a nesmie viesť k trestu smrti“ - takto odôvodňujú kanadskí biskupi svoju výzvu k medzinárodnej mobilizácii kvôli Sayedovi Musovi. Ten konvertoval z islamu na kresťanstvo a preto bol v Afganistane odsúdený z odpadlíctva na trest smrti. Predseda Rady pre ľudské práva Biskupskej konferencie Kanady požiadal kanadskú vládu, aby zasiahla prostredníctvom vojenských zložiek a zabránila smrti kresťanského konvertitu. Odsúdený totiž napísal otvorený list prezidentovi Spojených štátov amerických a ďalším vedúcim predstaviteľom medzinárodnej politickej scény, v ktorom hovoril o násilí a závažných zločinoch, ktoré sú na ňom páchané.

ROZHOVOR
Biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloš Klátik o ekumenickom podujatí vo Viedni, ktoré bolo súčasťou európskeho projektu Podunajská vlna mieru. Rozhovor pripravila Edita Škodová.
17. februára sa vo Viedni konalo hlavné zhromaždenie v rámci podujatia DonauFriedensWelle – Podunajská vlna mieru v Rakúsku. Priblížte nám, o čo išlo.
Podunajská vlna mieru je medzinárodný projekt a zapojili sa doň viaceré cirkvi v krajinách, ktorými preteká rieka Dunaj. Vlna bohoslužobných zhromaždení sa začala už v septembri 2010 v nemeckom Württembersku, v novembri sa presunula do Bavorska a teraz, vo februári, je v Rakúsku. Na hlavnom zhromaždení vo Viedni sa zúčastnili predstavitelia cirkví združených v Ekumenickej rade cirkví Rakúska, ako aj Siete pre mier a oslobodenie od násilia, ktoré sa podieľajú na organizácii tejto aktivity. Bola tam vystavená aj tzv. Loď mieru, ktorá sa odovzdáva z krajiny do krajiny ako spoločný symbol tohto podujatia. Loď mieru je súčasťou každých ústredných služieb Božích; obsahuje dva koše (starosti a nádeje), kam môžu účastníci služieb Božích vhodiť lístky s vyjadrením svojich starostí a nádejí. Biskup ECAV v Rakúsku Michail Bünker mi odovzdal symbolické veslo, pretože ďalšie podujatia Podunajskej vlny mieru sa budú konať práve na Slovensku.
Kedy Podunajská vlna mieru príde k nám, na Slovensko?
Podunajská vlna mieru bude na Slovensku v marci, keď sa služby Božie na tému mieru a pokoja majú uskutočniť v čo najväčšom počte cirkevných zborov. Hlavné služby Božie budú 20. marca 2011 o 10:00 v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne. Zúčastnia sa na nich predstavitelia cirkví, kde sa už podujatie uskutočnilo, ako aj predstavitelia cirkví, kam ešte len príde. Pozvanie prijali aj kardinál Erdő, biskup Bölcskei za Reformovanú cirkev z Maďarska, ako aj biskup Péter Gáncs, ktorému odovzdám symbolické veslo, ako biskupovi Evanjelickej cirkvi a.v. v Maďarsku. Zároveň prídu biskupi z Rakúska.
Aký je zámer tohto podujatia?
Podunajská vlna mieru je zároveň vyvrcholením projektu „Desaťročie proti násiliu“. Zámerom je využiť druhú najväčšiu rieku Európy ako symbol mieru a pokoja. Chceme, aby zúčastnené cirkvi spoločne pôsobili proti šíreniu násilia v jeho rozličných podobách. Spoločne je potrebné riešiť aj ekologické otázky a ochranu Božieho stvorenstva. Vedúcou myšlienkou je biblický text: „Nech sa právo valí ako vody“ (Ámos 5, 24).

Z agentúr ENI, LWI, RV, WCC vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235