EKUMÉNA VO SVETE 6 -2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 09.02.2011 o 19:20 hod.
Z OBSAHU:

Zbližovanie moslimov a kresťanov v Egypte

Vzácny nález archeológov pri Jeruzaleme

Masívny odchod kresťanov zo severného Sudánu

Biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike v poradnom zbore prezidenta

Preklad Biblie rozšírený do ďalších krajín

Pozvánka k modlitbám

Rozhovor s Rev. Dr. Ardenom Haughom o situácii amerických misionárov v Egypte



Zbližovanie moslimov a kresťanov v Egypte
Egypt, 4. februára 2011, RV
Situácia v Egypte je naďalej nepokojná. Podľa alexandrijského kopského patriarchu v Egypte Antonia Naguiba je hlavný problém v tvrdohlavosti opozičných skupín, ktoré nechcú pristúpiť na dialóg s novou vládou, pokiaľ neodstúpi prezident Mubarak. Patriarcha v tejto súvislosti dodal: „udalosti posledných dní však posilnili zväzky medzi moslimami a kresťanmi. Žiadna osoba a posvätné nebolo poškodené. Boli vytvorené ľudové výbory k neustálej pohotovosti, predovšetkým z radov mladých moslimov a kresťanov. Tí trávia spolu veľa času, spoločne sa stravujú a rozprávajú. Denne sa modlia za návrat pokoja a poriadku. To je veľmi pozitívny aspekt, ktorý vyšiel z týchto tragických udalostí. Dúfame, že tento duch bude trvať v krajine stále."

Vzácny nález archeológov pri Jeruzaleme
Jeruzalem, 3. 2. 2011, CP
Izraelskí archeológovia objavili za hranicami Jeruzalema asi 1.500 rokov starý chrám. Nález obsahuje zachovalé podlahy mozaikového tvaru s obrazmi zvierat. Ide o jedinečnú podlahu v remeselnom spracovaní. Archeológ Amir Ganor povedal, že nález je chrám, v ktorom sa stretávali kresťania juhozápadne od Jeruzalema v rokoch 500 – 700 n.l. V prvých štádiách odkrývania nálezu sa archeológovia domnievali, že ide o starú synagógu. Neskoršie práce a nájdenie niekoľkých krížov však ukázali, že ide o byzantský chrám. Z bezpečnostných dôvodov nález sprístupnili len malej skupine novinárov. Pre širšiu verejnosť ho otvoria až neskôr.

Masívny odchod kresťanov zo severného Sudánu
Juba, 3. február 2011, ENInews
Niektoré cirkevné zbory, spoločenstvá a školy v severnom Sudáne ostávajú prázdne. Dôvodom masívneho odchodu ľudí na juh krajiny je úspešné referendum o nezávislosti Južného Sudánu. Reverend Ramadan Liol, generálny tajomník Sudánskej rady cirkví potvrdil túto informáciu a dodal, že niektoré cirkevné zbory už rozmýšľajú o ďalšom využití cirkevného majetku. Mnohí kresťania odchádzajú dobrovoľne, ale aj zo strachu, čo ich v krajine čaká v nasledujúcich mesiacoch. Predstavitelia cirkví sa tak obávajú, že ak moslimská vláda na severe krajiny príjme prísne zákony, ako to už prisľúbila, cirkev bude trpieť. Počas referendovej kampane totiž predstavitelia vlády vyhlásili, že ak sa juh krajiny odčlení od severu, kresťanské spoločenstvá budú zakázané.

Biskup Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike v poradnom zbore prezidenta
CHICAGO, 4. február 2011, ELCA
Prezident Spojených štátov amerických Barack Obama oznámil 4. februára, že vymenoval biskupa Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike, Reverenda Marka Hansona do poradného zboru prezidenta pre otázky viery a susedského partnerstva. Poradný zbor združuje predstaviteľov náboženských a sekulárnych organizácií, rovnako ako aj vedcov a odborníkov v oblastiach viery a susedských organizácií. Spolu s Reverendom Hansonom prijali návrh do zboru aj predstavitelia evanjelikálnych cirkví, Episkopálnej, Pravoslávnej, Rímsko-katolíckej cirkvi a predstavitelia Židovskej náboženskej obce. „S potešením vyhlasujem, že títo skúsení a zaangažovaní jednotlivci súhlasili s programom kancelárie a teším sa na vzájomnú spoluprácu v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.“ povedal Obama.

Preklad Biblie rozšírený do ďalších krajín
USA, 1. február 2011, CP
Wikliffova spoločnosť, ktorá sa venuje prekladu Biblie do rôznych jazykov sveta rozširuje svoju prácu do ďalších dvoch oblastí. Ide o krajiny, v ktorých kresťania tvoria menšinu, a to približne 0,02 percent z celkového počtu obyvateľstva. Rozšírenie práce do týchto miest označil riaditeľ spoločnosti Bruce Smith za „jednu z najťažších snáh v histórii Wikliffovej spoločnosti.“ Následne dodal: „Evanjelium sa tam nesmie otvorene kázať a Písmo Sväté čítať. Hranice sú zatvorené, ale čo je dôležité, srdcia ľudí sú otvorené.“ Názov oblastí nemôže byť medializovaný z bezpečnostných dôvodov. Je však známe, že ide o moslimské krajiny so silnou Islamskou vládou, kde je kresťanstvo zakázané a veriaci sú prenasledovaní vlastnou rodinou a susedmi. Wikliffovú spoločnosť založilo v r. 1967 niekoľko kresťanov s cieľom priniesť Božie Slovo „každému jazyku a každému srdcu na svete. “

Pozvánka k modlitbám
Ženeva, 5. február, 2011, WCC
V dňoch od 6. – 12. februára pozýva Svetová rada cirkví k modlitbám za krajiny Belgicko, Luxembursko a Holandsko. Ďakujme za kresťanov v krajine, ktorí vydávajú svedectvo o láske, ku ktorej volá Kristus, za dar maľby, ktorá pozýva vidieť veci a život trochu inak. Prosme za cirkví v týchto krajinách, za pokoj a toleranciu jednotlivých skupín v Belgicku a za mladých ľudí, ktorí majú problém nájsť si prácu.

Rozhovor s Rev. Dr. Ardenom Haughom o situácii amerických misionárov v Egypte.
Nepokoje v Egypte sleduje celý svet. Ohrození sú všetci, vrátane kresťanských misionárov, ktorí pôsobia v mestách, kde sú demonštranti. O kresťanskej misii, problémoch a evakuácii pracovníkov z Egypta sa s Reverendom Dr. A. Haughom, farárom Bratislavského medzinárodného cirkevného zboru rozprávala Miroslava Franková.

Dr. Haugh, priblížte našim poslucháčom kresťanskú misiu v Egyptskom meste Káhira
Evanjelická luteránska cirkev v Amerike začala svoju misijnú prácu v Káhire v 50-tych rokov, a to v zbore Sv. Andreja Spojenej Cirkvi. Často žartujeme, že v skutočnosti tam nie sú evanjelici. Kopskí kresťania tvoria 10% egyptského obyvateľstva. Ich tradícia siaha do čias Krista. S Britmi však prišli do Egypta mnohí škóti, ktorí boli presbyteriáni, takže cirkev, s ktorou spolupracujeme v centre Káhiry je stará Škótska presbyteriánska cirkev. Vlastne cirkev, ktorá spája všetkých protestantov možno inak nazvať presbyteriáni Nílu. Je to úžasne dlhá tradícia, ktorá spája Evanjelické a presbyteriánske cirkevné zbory.

Akým problémom čelia misionári?
Naša aktivita, rovnako ako mnohých kresťanov na Strednom východe je zameraná na evanjelizáciu. Ukazujeme rodinám Krista a krstíme. Jednou z výziev pre misionársku prácu v malých zboroch pre anglicky hovoriacich je pravidelná návšteva policajných zložiek, ktorá príde, zaklope na dvere, aby skontrolovala, či nelákate ľudí od moslimskej viery a neobraciate ich na kresťanstvo. Mnoho ľudí prídu aj ako tajní agenti, aby sa presvedčili, či ste niekoho nepokrstili. Ak by ste to však urobili hrozilo by vám väzenie a vyhostili by vás z krajiny. V takýchto prípadoch misionárov zo západu ihneď posielame k našim kopským bratom a sestrám.

Aké oblasti práce sú pre misiu v Egypte dôležité?
Naša práca v Káhire, ako som už spomínal, začala v 50-tych rokoch. V súčasnosti sa zameriava na dve oblasti. Bohoslužby, ktoré sú v piatok, keďže moslimovia svätia práve tento deň. Kresťania sa stretávajú k bohoslužbe každý piatok. Bohoslužba je aj v nedeľu, ale len krátka, pretože tento deň je pracovným dňom. Pracujeme aj s utečencami. Táto tradícia siaha ďaleko do minulosti, do obdobia faraónov, kedy ľudia nachádzali útočisko v Egypte a pokračuje dodnes. Mnoho utečencov zo Sudánu prichádza do Káhiry a hľadá tu pomoc. Rozbehli sme veľký projekt pre utečencov, aby sme im dali jedlo, dali im vzdelanie a naučili jazyk.

Popíšte bližšie situáciu misionárov v posledných dňoch a týždňoch:
Ako sa demonštrácie v centre Káhiry stupňovali a zvyšovalo sa riziko násilných prepadnutí, boli sme prinútení na konci januára prehodnotiť, či je bezpečné pre našich misionárov, aby ostali v meste. Skonštatovali sme však, že je ohrozená ich bezpečnosť. Hneď po ich odchode z mesta sme sa dozvedeli, že budova, v ktorej misionári pracovali bola terčom útokov. Zaznamenali sme diery v stenách od streľby z guľometov. Previesť do bezpečia našich ľudí však nebolo jednoduché, pretože mnohé lety boli zrušené. Evakuovala ich až americká vláda. Leteli do Istanbulu, Turecka; z teda teplého počasia v Káhire do zimy a snehu v Minnesote. Tam sú totiž domy pre misionárov. Tieto udalosti sa nás osobne dotkli. Jeden z misionárov bol synom bývalo farára Bratislavského medzinárodného zboru Davida a jeho manželky Carly Schick. Ich syn Paul pôsobil ako kaplán v Káhire. On a jeho žena Stephanie boli tak medzi 10 evakuovanými.

Ďakujem Vám za rozhovor
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Z agentúr: CP, ENI, ELCA, RV, WCC vybrala Miroslava Franková

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike - www.ekumena.sk
Email: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235