EKUMÉNA VO SVETE 31 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 3. augusta 2011 o 19.20 hod.
Z obsahu:
- Spojenie troch slobodných cirkví vo Švédsku
- 45. medzinárodný ekumenický seminár v Štrasburgu
- Zavraždený nigérijský farár
- Podpora pre kresťanov v Svätej zemi
- Dlhoročná pomoc cirkví postihnutým ľuďom vírusom HIV
- Pozvánka Svetovej rady cirkví k modlitbám za krajiny sveta

Spojenie troch slobodných cirkví vo Švédsku
Štokholm, 22, júna 2011 (EBF.ORG)
Tri švédske slobodné cirkvi sa v roku 2012 oficiálne spoja. Na prvom spoločnom ústavnom zasadnutí v Štokholme sa na tom dohodli: Národná Baptistická únia, Evanjelická cirkev metodistická a Misijná cirkev zmluvy. Nová spojená slobodná cirkev bude mať približne 70.000 členov v 900 zboroch. Sídlom spojenej cirkvi bude Štokholmské ekumenické centrum. Na stretnutí už predstavitelia spoločenstiev schválili stanovy a organizačnú štruktúru, ale neboli ešte menovaní konkrétni ľudia na jednotlivé pozície v rámci vedenia. Stretnutie neprinieslo ani dohodu o spoločnom názve, o ktorom sa v súčasnosti ešte rokuje. Dočasne sa však nová cirkev bude volať Spojená budúcnosť. Hlavný motív zjednotenia cirkví je naplniť Ježišovu modlitbu za jednotu jeho nasledovníkov v konkrétnych činoch.

45. medzinárodný ekumenický seminár v Štrasburgu
Štrasburg, júl 2011 (www.ecumenical-institute.org)
Začiatkom júla sa v Štrasburgu konal 45. medzinárodný ekumenický seminár s názvom: Od dialógu k spoločenstvu? Ovocie a výzvy ekumenických dialógov. Organizoval ho Inštitút ekumenického výskumu so sídlom v Štrasburgu. Prednášajúci z jednotlivých kresťanských cirkví hodnotili výsledky 50 ročnej práce v ekumenizme a definovali výzvy do budúcnosti. Účastníkom seminára sa v úvode prihovoril kardinál Walter Kasper a bývalý generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu Ishmael Noko. Títo predstavitelia značnou mierou prispeli k rozvoju evanjelicko-katolíckych rozhovoroch. Súčasnú situáciu ekumenickej spolupráce prehodnotil terajší generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit a ďalší predstavitelia cirkevných organizácií. Stretnutie prinieslo upevnenie ekumenických vzťahov a odhodlanie aj naďalej pokračovať vo vzájomných dialógoch.

Zavraždený nigérijský farár
Nigéria (www.prayer.cz)
Príslušníci islamskej skupiny Boko Haram zastrelili dvoch kresťanov v meste Maiduguri, na severovýchode Nigérie. Zastrelení boli farár a tajomník kresťanského spoločenstva v nigérijskom spolkovom štáte Borno. Boko Haram je radikálna islamská sekta, ktorá sa usiluje o zavedenie islamského práva šaría v celej Nigérii. Je zodpovedná za nedávne útoky na kresťanov v Maiduguri. Mnoho veriacich sa obáva o svoje životy. Jeden farár o situácii v tejto oblasti povedal: “Pri pohybe mestom sa už necítime slobodní. Väčšina spoločenstiev sa nestretáva kvôli obavám, že sa stanú terčom týchto nevyprovokovaných útokov.“ Tamojší kresťania preto prosia o modlitby veriacich na celom svete za upokojenie situácie v Nigérii.

Podpora pre kresťanov v Svätej zemi
Londýn, 19. júla 2011 (ENInews)
V Londýne sa v dňoch 18. a 19. júla t.r. stretlo vyše 60 predstaviteľov kresťanstva, Židovstva a Islamu, aby diskutovali predovšetkým o situácii kresťanov ale aj ďalších náboženských skupín vo Svätej zemi. Táto ekumenická konferencia sa niesla pod názvom „Kresťania vo Svätej zemi“. Stretnutie organizovala Katolícka cirkev v spolupráci s Anglikánskou cirkvou. Hovorilo sa tu o potrebe reagovať na situácie nespravodlivosti a porušovania náboženskej slobody a o výchove ako o jednej z možností viesť spoločnosť ku vzájomnej tolerancii. Arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams na záver tejto dvojdňovej konferencie povedal: „Nemôžeme čakať na politikov, aby vyriešili všetky problémy. Musíme sa o zmenu usilovať aj my.“ Povzbudil tak všetkých k tomu, aby viac rozvíjali spoluprácu a šírili lásku a toleranciu vo svojich spoločenstvách.

Dlhoročná pomoc cirkví postihnutým ľuďom vírusom HIV
Ženeva, 30. júna 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví sa už takmer 30 rokov zapája do boja proti pandémii vírusu HIV. V roku 1986 oslovila Svetová zdravotnícka organizácia vtedajšieho generálneho tajomník rady cirkví Dr. Emilia Castra o pomoc a spoluprácu. Odvtedy rada vzdeláva členské cirkví a spoločenstvá, aby boli kompetentní reagovať na problémy HIV a AIDS vo svojich spoločenstvách, zvlášť v oblasti severnej Afriky. Vydala už niekoľko publikácií, poskytuje pastorálnu a materiálnu pomoc chorým. Už v roku 1987 cirkví vyhlásili, že každý má „právo na zdravotnú a lekársku starostlivosť bez ohľadu na sociálno-ekonomický status, rasu, pohlavie a sexuálnu orientáciu.“ Svetová rada cirkví v súčasnosti hodnotí svoju činnosť a na spoločnom stretnutí na Jamajke v máji tohto roku vyjadrila ochotu aj naďalej pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Pozvánka Svetovej rady cirkví k modlitbám za krajiny sveta
Ženeva (WCC)
Svetová rada cirkví pozýva v týždni od 31. júla do 6. augusta k modlitbám za Kanadu a Spojené štáty americké. Ďakujme spolu s veriacimi v týchto krajinách za slobodu vyznania, za ekumenickú spoluprácu a za tamojšie aktívne kresťanské spoločenstvá, ktoré sú svedectvom pre celý svet. Prosme za múdrosť pre všetkých, ktorí stoja vo vedúcej pozícii v štáte aj v cirkvi, za všetkých misionárov a farárov a za všetkých tých, ktorým hurikány vzali blízkych a domovy.

Z agentúr a internetových zdrojov EBF.ORG, ENInews, WCC, www.prayer.cz a www.ecumenical-institute.org vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com