EKUMÉNA VO SVETE 18 - 2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 4. mája 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:

Ekumenická bohoslužba za boj proti násiliu

Ničivé búrky a tornáda v USA

Podunajská vlna mieru v Budapešti

Prvé plenárne zasadnutie Rakúskych pravoslávnych cirkví

Ekologický projekt Svetového luteránskeho zväzu

Úspešný rakúsky „motopôst“

Pozvánka k modlitbám

Ekumenická bohoslužba za boj proti násiliu
Brno, 28. apríla 2011 (www.erc.cz)
V nedeľu 1. mája sa v Brne konala ekumenická bohoslužba, ktorej cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s pochodmi extrémistov a tak prekonávať násilie. Organizovali ju zástupcovia niekoľkých cirkví v Brne. Zúčastnil sa jej aj predseda Ekumenickej rady cirkví v Českej republike Joel Ruml. Bohoslužba sa konala z iniciatívy niekoľkých združení, ktoré reagovali na pochod sympatizantov s ideológiami, ktoré potláčajú práva menšín a podporujú násilie, rasizmus a xenofóbiu. Ruml pred akciou podporil aktivistov, aby šírili pokoj a úctu medzi ľuďmi aj vedľa hlučných prejavov sociálneho vylučovania a dodal: Ježiš Kristus vedie človeka k tomu, aby presadzoval presvedčenie, že každá ľudská bytosť je hodná solidarity, záujmu a lásky.

Ničivé búrky a tornáda v USA
Chicago, 28 apríl 2011 (www.elca.org)
Spojené štáty americké sa spamätávajú z ničivých búrok a tornád, ktoré sa prehnali krajinou v uplynulé týždne. Zomrelo pri nich viac ako 280 ľudí. Domy, školy a mnoho cirkevných budov bolo zničených alebo poškodených. Evanjelická luteránska cirkev v Amerike začala s pomocou pri odstraňovaní škôd. Cirkví síce ešte nevedia presne vyčísliť škody, pretože prístup do najviac postihnutých oblastí je obmedzený, už teraz však pomáhajú dobrovoľníkmi a finančnou podporou. Fond vo výške 10.000 amerických dolárov zaslali do zničených oblastí v štátoch Alabama, Georgia, Kentucky, Mississippi, Tennessee a Virginia. Biskup Mark Hanson zároveň pozýva veriacich k modlitbám za tieto postihnuté oblasti.

Podunajská vlna mieru v Budapešti
Budapešť, 20. apríl 2011 (www.ecav.sk)
V Budapešti sa konalo centrálne zhromaždenie európskeho projektu Podunajskej vlny miery. Medzinárodné ekumenické podujatie krajín, ktoré ležia na Dunaji, malo v Budapešti dve časti: konferenciu s témou „Protiútok – odzbrojená mierumilovnosť“ a slávnostné ekumenické bohoslužby. Podunajská vlna mieru, ktorá prešla krajinami Nemecko, Rakúsko, Slovensko, sa po stretnutí v Budapešti presúva do Rumunska. Následne vyvrcholí veľkým záverečným podujatím v Nemecku. V Budapešti sa tak stretli viacerí predstavitelia cirkví a ekumenických organizácii. Slovensko reprezentoval predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Miloš Klátik.

Prvé plenárne zasadnutie Rakúskych pravoslávnych cirkví
Viedeň, 29. apríl 2011( TKKBS, SIR)
Rakúsky prezident Heinz Fisher prijal v minulom týždni členov Rakúskej pravoslávnej biskupskej konferencie, ktorú tvoria: Ruská, Rumunská a Srbská pravoslávna cirkev. Stretnutie, ktorého sa zúčastnil aj predseda Ekumenickej rady cirkví v Rakúsku sa konalo pri príležitosti prvého zasadnutia konferencie založenej minulý rok vo Viedni. Prítomní diskutovali o vyučovaní náboženstva na školách a pastoračnej starostlivosti v nemocniciach, vojenských a väzenských inštitúciách. Vo svojom príhovore predstavitelia cirkví ocenili úpravu zákona, ktorou 8. októbra minulého roku bola Pravoslávna cirkev uznaná za oficiálneho partnera Rakúska.

Ekologický projekt Svetového luteránskeho zväzu
ŽENEVA, 29. apríl 2011 (LWI)
Mladí kresťania zo 47 členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu sa zapojili do spoločného projektu zameraného na ekológiu. Projekt s názvom: Svet ťa potrebuje spája spoločenstvá po celom svete a povzbudzuje k boju za ekologickú spravodlivosť. Pomocou internetu si mladí ľudia z rôznych krajín vo veku od 15 do 30 rokov vytvorili pracovné skupiny. V nich budú premýšľať nad biblickými textami, ktoré sa zamerajú na Božie stvorenie a ľudského prístupu k nemu a organizovať rôzne akcie. Generálny tajomník Svetového luteránskeho zväzu dr. Martin Junge povedal, že veľký záujem o tento projekt je svedectvom o tom, že sa mladí chcú stretávať, zdieľať a praktický ukázať záujem zlepšiť Boží svet.

Úspešný rakúsky „motopôst“
Viedeň, 27.apríla 2011(www.evang.at)
Na začiatku tohtoročného pôstu pozvala katolícka a evanjelická cirkev v Rakúsku veriacich, aby sa v dňoch od 9. marca do 23 apríla 2011 vzdali používania automobilov a zapojili sa do motopôstu. Cieľom projektu bolo pozvať veriacich k ochrane Božieho stvorenia. V uplynulé dni cirkví zhodnotili túto akciu ako veľmi úspešnú. Na rozdiel od minulému roku sa počet prihlásených do akcie zvýšil o sto percent, a to na 9 tisíc veriacich. Ľudia tak používali verejnú dopravu, bicykel alebo chodili pešo. Ako sa aj sami vyjadrili, išlo o „nádherný zážitok“, keď mohli ráno kráčať do práce alebo vidieť deti, ktoré sa tešia ísť do školy autobusom. Dopravné podniky zároveň zaznamenali mnoho pripomienok a plánujú zlepšiť dopravné spojenia. Cirkví chcú teda v tejto tradícii pokračovať aj budúci rok.

Pozvánka k modlitbám
Ženeva, apríl 2011 (WCC)
Svetová rada cirkví pozýva v dňoch od 1. do 7. mája k modlitbám za krajiny Sudán a Uganda. Ďakujme za tých, ktorí bojujú za pokoj, za tých, ktorí sa snažia o ukončenie občianskej vojny v Ugande a za humanitárnu pomoc v týchto krajinách Modlime sa za zmierenie konfliktu v Sudáne, pokojné vzťahy s okolitými národmi a za ukončenie náboženskej nenávisti. Nech Kristov pokoj a láska vládne v týchto afrických krajinách.

Z agentúr a internetových zdrojov ENInews, LWI, SIR, TKKBS, WCC, www.ecav.sk, www.elca.org, www.evang.at, www.erc.cz vybrala Miroslava Franková.

Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com