EKUMÉNA VO SVETE 16-2011

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko 20. apríla 2011 o 19.20 hod.
Z OBSAHU:
- Snaha o zjednotenie dátumu Veľkej noci pre všetkých kresťanov
- Kostol koptských kresťanov v Egypte obnovený
- Deň pamiatky arménskej genocídy
- 3. ročník Celonárodného čítania Biblie v Českej republike
- Príbeh Ježiša Krista v jazyku hudby
- Veľkonočné posolstvo biskupa Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike
- Reverend dr. Arden Haug o Veľkej noci


Snaha o zjednotenie dátumu Veľkej noci pre všetkých kresťanov
Ženeva, 14. apríl 2011 (WCC)
Tohtoročnú Veľkú noc slávia kresťania východnej a západnej tradície v rovnaký deň. Generálny tajomník Svetovej rady cirkví Olav Fykse Tveit preto vyjadril túžbu, aby táto oslava vzkriesenia Ježiša Krista mala jasný ekumenický charakter. Tveit zároveň vyzval kresťanské cirkvi, aby pokračovali v snahe stanoviť rovnaký dátum veľkonočných sviatkov pre obe tradície. Ako povedal: Tešíme sa z toho, že tento rok kresťania východnej a západnej tradície slávia vzkriesenie Pána v ten istý deň. Stojíme však pred veľkou výzvou. Vo svete, v ktorom sa mnoho spoločenstiev rozdeľuje je dôležité, aby kresťania boli jednotní v skutkoch, v slovách a najmä v svedectve o Kristovom víťazstve. Východná a západná tradícia kresťanstva totiž používa rozdielne kalendáre a preto Veľkú noc neslávia všetci kresťania každý rok v ten istý deň.

Kostol koptských kresťanov v Egypte obnovený
Egypt/Káhira, 15. apríla 2011 (AsiaNews)
Koptskí kresťania v obci Soul, asi 30 km južne od Káhiry sa môžu opäť stretávať v kostole, ktorý bol vypálený islamskými extrémistami v marci tohto roku. Práce na obnove boli ukončené presne mesiac po útoku. Vyše 700 veriacich sa zúčastnilo bohoslužby a slávnostného povýšenia kríža na strechu budovy. Mnoho kresťanských aktivistov vyjadrilo vďaku za prácu armády, ktorá krátko po útoku prisľúbila ukončenie rekonštrukcie budovy kostola pred Veľkou nocou. Kresťania však opäť apelovali na vládu, ktorá neurobila žiadne kroky voči páchateľom a problémy rieši len neformálnym spôsobom.

Deň pamiatky arménskej genocídy
Ženeva, 14. apríl 2011 (WCC)
Veľkonočnú nedeľu, slávny deň vzkriesenia nášho Pána Ježiša Krista slávime v tomto roku 24. apríla. Tento deň je v kalendári Arménska venovaný aj spomienke na národnú genocídu. V rokoch 1915 a 1918 bolo totiž vyvraždených 1,5 milióna arménskych Turkov. Prvýkrát od tejto tragédie, teda po 96. rokoch pripadol tento deň na veľkonočnú nedeľu. Svetová rada cirkví a Konferencia európskych cirkví pozýva všetkých veriacich, aby vo svojich modlitbách vo veľkonočný čas mysleli na túto strašnú udalosť v Arménsku a modlili sa za pokoj, vyliečenie rán a zmierenie v krajine. Nech sú všetkým trpiacim, pri spomienke na túto udalosť potešením Kristove slová: Ja som vzkriesenie a život. Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie. (Ján 11, 25)

3. ročník Celonárodného čítania Biblie v Českej republike
Praha, 18. apríl 2011 (ERC.CZ)
V susednom Česku sa rodí nová veľkonočná tradícia. Dôkazom je 3. ročník Celonárodného čítania Biblie, ku ktorému sa pripojili média, múzeá a knižnice. Záštitu nad touto akciou prevzal minister kultúry, pražský primátor a predseda Ekumenickej rady cirkví v Česku. Zmyslom stretnutia je pripomenúť verejnosti posolstvo veľkonočných sviatkov a upozorniť na význam Biblie. Verejné čítanie Biblie prebieha na uliciach, námestiach a knižniciach. Do minulého ročníka sa zapojili mnohí prihlásení a náhodní okoloidúci na 98 miestach v Českej republike. V tomto roku sa do akcie zaregistrovalo 70 miest a obcí. Čítať sa bude do celý týždeň až do nedele. Na mnohých miestach bude zároveň sprievodný program, vrátane dramatického spracovania pašiového príbehu Ježiša Krista.

Príbeh Ježiša Krista v jazyku hudby
Frankfurt, 13. apríl 2011, (www.ekd.de)
Nemecký evanjelický cirkevný zbor v Bonne uviedol v uplynulých dňoch prevedenie Pašií Svätého Jána od Johanna Sebastiana Bacha. Veriaci, ale aj tí, ktorí prichádzajú do kostola len kvôli hudbe majú možnosť premýšľať a započúvať sa do pašiového príbehu Ježiša Krista v jazyku hudby. Dejiny utrpenia a smrti Ježiša Krista v hudobnom prevedení tak priťahujú do chrámu aj neveriacich ľudí. Teológ a muzikológ Meinrad Walter v tejto súvislosti povedal, že "realita súčasnosti je tá, že ľudia chce počúvať posolstvo Biblie predovšetkým v jazyku hudby." Spievané pašie predstavil v rámci bohoslužby už Svätý Augustín, ktorý žil na prelome 4. a 5. storočia.

Veľkonočné posolstvo biskupa Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike
Chicago, 15. apríl 2011,(www.elca.org)
V posolstve biskupa Evanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike k Veľkej noci sa píše: Ženy kráčali k Ježišovmu hrobu, kde očakávali smrť. Je to pochopiteľné. Pred očami mali hrozné obrazy násilia. Namiesto smrti sa však stretli s poslom vzkriesenia, ktorý im povedal: Nie je tu, vstal z mŕtvych, tak ako povedal. Kým sa ponáhľali oznámiť túto radostnú zvesť ďalším, stretol ich Ježiš. Toto stretnutie zmenilo ich život. Ježiš nás stretáva aj dnes. Zažil som to, pri návšteve Haiti. Spolu s prezidentom tamojšej Luteránskej cirkvi som išiel po ruinách a troskách, ktoré zanechalo ničivé zemetrasenie. V tom mi môj priateľ povedal len krátko: My Haiťania nie sme trosky(...)Sme ľudia vzkriesenia. V Kristovi sú všetci veriaci skutočne ľudom vzkriesenia. My kresťania sme aj poslovia, ktorí môžu iným oznámiť radostnú správu: Ježiš žije!

Farár Bratislavského medzinárodného zboru Reverend dr. Arden Haugh o Veľkej noci:
Veľká noc v Spojených štátoch amerických je pre mnohých Američanov oslavou jari. Pre nás veriacich je predovšetkým sviatkom kresťanskej viery. Mnohí kresťania počas veľkonočných sviatkov sa uisťujú o dobrej správe Kristovho vzkriesenia a to najmä v skorých raných hodinách. Na mnohých miestach sú tradíciou spoločné stretnutia pri východe slnka. Na známom futbalovom štadióne v Kalifornii sa každoročne stretáva vyše 50.000 kresťanov. Veriaci čakajú na východ slnka, ktorý je symbolom vzkriesenia Krista. Keď prvé lúče slnka naplnia obrovskú halu, ľudia s nadšením začnú spievať tradičnú anglickú pieseň Kristus Pán dnes vstal z mŕtvych a známy chorál Haleluja.
Väčšina amerických evanjelických zborov začína veľkonočné sviatky na Kvetnú nedeľu. Vtedy sa v chrámoch číta príbeh Ježišovho života, Jeho smrti a veľkonočnej zvesti vzkriesenia. Sviatky pokračujú na Zelený štvrtok, Veľký piatok a slávnosti vrcholia veľkonočnou nedeľou.
Na mnohých miestach sú taktiež tradíciou veľkonočné raňajky. Veriaci sa zúčastnia bohoslužby a potom spolu stolujú. Mládež cirkevného zboru servíruje najmä vajíčka a palacinky.
Pre kresťanov je Veľká noc skutočne veľkou oslavou kresťanskej viery. Nazývame sa ľudia Veľkej noci. Kristus zvíťazil nad silou smrti. Z tmy prichádza a prináša svetlo do našich životov. Veľkonočné sviatky nám zároveň pripomínajú, že Ježiš má moc vziať náš život, s jeho mnohými zlomenými kúskami a pospájať ich novým spôsobom. Tým nám dáva nádej do budúcnosti. Túto nádej teda oslavujeme každé veľkonočné obdobie. Kristus zvíťazil nad diablom a kráča s nami s touto dobrou správou, ktorá nám dáva nový život.

Z agentúr a internetových zdrojov AsiaNews, ZENIT, WCC, www.erc.cz, www.ekd.de, www.elca.org vybrala Miroslava Franková.
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike
www.ekumena.sk
E-mail: ekumena.vosvete@gmail.com
Tel. 02/544 33 238,
Fax 02/544 33 235