Ekumenizmus v Haliči

Viaceré kultúrne pamiatky na Slovensku chátrajú a niet peňazí na ich záchranu. Haličská synagóga mala šťastnejší osud. Zachrániť sa ju podarilo vďaka ekumenizmu. V pôvodne židovskom chráme sa dnes modlia evanjelici na laviciach od katolíkov.
Katarína Trtolová, evanjelická farárka: "Z toho židovského chrámu je zachovaný len ten výklenok a ostatné je všetko evanjelické."
Päť rokov trvalo, kým sa z takmer zrúcaniny stala dôstojná pamiatka. Evanjelická cirkev, ktorá nemala v obci vlastný kostol, ju polorozpadnutú kúpila od Banskobystrického samosprávneho kraja.
Dušan Rybár, rabín: "Židovská obec v Haliči, ktorá pred vojnou mala 86 členov, nefunguje a neexistuje."
Katarína Trtolová: "Počas druhej svetovej vojny židia boli deportovaní, takže tá budova sa nepoužívala. Väčšinou bola využívaná ako skladisko nejakých obilnín."
Začala sa prestavba, ktorá spojila ľudí bez rozdielu viery. Chrám, ktorý pred rokmi postavili židia, opravili evanjelici a to za výdatnej pomoci katolíkov.
Oľga Pavlíková, kostolníčka: "Aj tieto lavice máme ako dar od našich spoluobčanov katolíckych."
Na opravu prispeli cirkevné zbory aj jednotlivci. Zachránená haličská synagóga sa stala symbolom ľudskej súdržnosti. Dušan Rybár, rabín: "Je to svätostánok bez ohľadu na to, kto vyznáva akú vieru."

Zdroj: Beáta Kováčová a Lenka Stanková, Markíza, 3. 1. 2010