Ekumenické služby Božie v Trebišove

V rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa už tradične konali ekumenické služby Božie. Tohto roku sa uskutočnili 22. januára 2012 v pravoslávnom Chráme sv. Petra a Pavla v Trebišove. Ich mottom bol citát z 1Kor 15, 51 – 58: „Všetci sa premeníme ... víťazstvom v našom Pánovi Ježišovi Kristovi.“
Na službách Božích sa zúčastnili predstavitelia Ekumenickej rady cirkví v SR − Miloš Klátik, predseda ERC v SR a generálny biskup ECAV na Slovensku, a László Fazekas, podpredseda ERC v SR a biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, a predstavitelia ďalších cirkví združených v ERC v SR, ako aj zástupcovia Rímskokatolíckej a Gréckokatolíckej cirkvi v SR a zástupcovia štátnej správy a samosprávy.

Prítomných privítali domáci farár Ladislav Bíly spolu s miestnymi zborovými farármi z evanjelickej a rímskokatolíckej cirkvi. Spevom poslúžili Komorný spevokol ECAV v Košiciach a spevokol Magnificat z Trebišova. Priamy prenos z ekumenických služieb Božích odvysielala Slovenská televízia na 2. programe.

Kázňou slova Božieho poslúžil arcibiskup Juraj Michalovsko-košickej eparchie Pravoslávnej cirkvi. Dotkol sa v nej súčasnej ekonomickej krízy ako odrazu všeobecnej krízy hodnôt, do ktorej upadla naša spoločnosť, keď nový Európan sa odvracia od náboženstva. Vyjadril presvedčenie, že napriek tomu kresťanstvo nezanikne. Pred kresťanmi je veľká úloha: spoločne svedčiť o Kristovi, ktorý vstal z mŕtvych, a svojím každodenným životom v Kristu a cirkvi vydávať svedectvo o tom, že Bohu je všetko možné, aj zvíťaziť nad všetkými krízami.

Za štátnu správu sa prihovoril riaditeľ Cirkevného odboru Ministerstvo kultúry SR JUDr. Ján Juran, ktorý vyjadril vďaku cirkvám, za to, že v dnešnej pluralitnej spoločnosti sú nositeľmi osvedčených hodnôt a pôsobia ako zjednocujúci prvok v rodinách i miestnych komunitách. Generálny tajomník ERC v SR Ladislav Krpala na záver prečítal vyhlásenie Ekumenickej rady cirkví v SR - tu.