Ekumenické služby Božie k 600. výročia upálenia Majstra Jana Husa

Ekumenická rada cirkví v SR v stredu 1. júla 2015 popoludní pozvala veriacich na ekumenické služby Božie do Malého evanjelického kostola na Panenskej ulici pri príležitosti 600. výročia mučeníckej smrti Majstra Jana Husa (asi 1369/1370 - 6. júl 1415) v Kostnici.
Na službách Božích sa zúčastnili zástupcovia členských cirkví Ekumenickej rady cirkví v SR a za Rímskokatolícku cirkev na Slovensku spišský pomocný biskup Andrej Imrich. Pozdrav od ministra kultúry SR predniesol riaditeľ Cirkevného odboru MK SR Ján Juran.

Na pôde Cirkevného zboru ECAV Staré Mesto všetkých privítal zborový dozorca Stanislav Gajdoš. Úvodnú liturgiu mali Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku a predseda ERC v SR, a László Fazekas, biskup Reformovanej kresťanská cirkvi na Slovensku a podpredseda ERC v SR.

Kázňou slova Božieho poslúži biskup Cirkvi československej husitskej na Slovensku Jan Hradil, ktorý vyzdvihol odkaz Majstra Jana Husa pre našu súčasnosť. Zdôraznil, že Jan Hus – kritik stredovekej cirkvi – svojím neustálym dôrazom na pravdu presahuje cirkevné prostredie a oslovuje celú spoločnosť. Hus nebránil seba a svoju pravdu, ale bránil evanjelium a pravdu evanjelia. Aj dnes je potrebné šíriť Husov odkaz a usilovať sa o vytvorenie spoločnosti založenej na pravde, láske, vzájomnej úcte a solidarite.

Na službách Božích ďalej liturgovali domáca zborová farárka Anna Polcková, generálny duchovný EPS Marián Bodolló, riaditeľ Úradu EPS MV SR Milan Petrula, kancelár Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi Ladislav Bílý; modlitby mali farárka Evanjelickej cirkvi metodistickej Gabriella Kopas, podpredseda Rady Bratskej jednoty baptistov Ján Szöllös, predseda Rady Cirkvi bratskej Štefan Evin a biskup Apoštolskej Ján Lacho. Áronovské požehnanie chrámovému zhromaždeniu udelil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Spomienkové ekumenické služby Božie boli zakončené hymnickou piesňou Kto za pravdu horí.

„... Hľadaj pravdu, počúvaj pravdu, uč sa pravde, miluj pravdu, hovor pravdu, drž sa pravdy, bráň pravdu až do smrti, lebo pravda ťa vyslobodí...“ (Jan Hus: Výklad viery, 1412)