Ekuména vo svete 50 - 2010

Odvysielané na stanici Rádio Slovensko, 15. decembra 2010 o 19:20
Predstavitelia čínskej cirkvi vidia za rastom jednotu
Presbyteriánska cirkev v USA začína dialóg s Adventistami
Rokovania o ovzduší nesmú znovu zlyhať – vyzýva Svetová rada cirkví
Správy o prejavoch nenávisti voči kresťanstvu v Európe
Pápež prijíma litovskú prezidentku
Vedci tvrdia, že verzia Biblie zvaná King James Bible má stále vplyv
Typický americký ateista je beloch a syn nábožných rodičov

Predstavitelia čínskej cirkvi vidia za rastom jednotu
06 December 2010, Geneva, WCC
„Jednota čínskych protestantov je pri rapídnom raste cirkví v Číne dôležitým faktorom,“ - povedal generálny tajomník Kresťanskej rady Číny, reverend Kan Baoping, počas návštevy v Ženeve. Sedemčlenná delegácia vedenia Kresťanskej rady Číny sa 6. decembra stretla s generálnym tajomníkom Svetovej rady cirkví a štábom cirkevných organizácií, ktoré sídlia v Ekumenickom centre. Na stretnutí pri Okrúhlom stole Čínska delegácia prezentovala tri témy: Úloha náboženstva v podpore a harmonizovaní spoločnosti, Metódy práce náboženstiev v Číne a Úloha cirkvi v súčasnej Číne. V analýze náboženskej stratégie a vzťahov cirkvi a štátu delegácia vyjadrila spoločný názor, že rozvoj zbožnosti v Číne prežíva zlatú éru. Reverend Kan Baoping vysvetlil že náboženské komunity vo všeobecnosti a Protestantská cirkev zvlášť zaznamenávajú v posledných tridsiatich rokoch rapídny nárast počtu členov. Jedným z faktorov rastu je pochopenie zodpovednosti za misiu. Každý člen cirkvi je zodpovedný za šírenie evanjelia vo svojej rodine a jej okolí. Generálny tajomník Dr Olav Fykse Tveit, ocenil rolu čínskych kresťanov vo Svetovej rade cirkví.

Presbyteriánska cirkev v USA začína dialóg s Adventistami
9.12.10, Presbyterian News Service
Po niekoľkých rokoch neformálnych rozhovorov uskutočnili Presbyteriánska cirkev v USA a Cirkev adventistov siedmeho dňa koncom októbra v Chicagu prvý formálny dialóg. 219. valné zhromaždenie Presbyteriánskej cirkvi minulé leto hlasovaním prijalo oficiálne vstúpenie do dialógu s Cirkvou adventistov siedmeho dňa a rozhodlo prizvať k účasti na dialógu aj iné cirkvi reformačnej tradície. Zhromaždenie v Chicagu bolo prvým takýmto dialógom. Reformačné cirkvi poslali na valné zhromaždenie svojich pozorovateľov. Cieľmi konverzácie v budúcnosti majú byť: °dosiahnutie jasnejšieho vzájomného pochopenia a odbúranie falošných stereotypov; °preskúmanie oblastí pre možnú spoluprácu bez tlaku na inštitucionálnu jednotu; ° lepšie vzájomné pochopenie tradičných hodnôt; °preskúmanie ciest k dosiahnutiu spoločenstva pri Stole Pánovom.
Témy do teologickej diskusie sú: zákon, prorokovanie, Sobota – sviatočný deň, sociálna spravodlivosť, náboženská sloboda, liturgia a sviatosti, výchova kňazov, cesty k jednote s ostatnými denomináciami. Druhé kolo dialógu má byť vo Washingtone DC v roku 2011, hostiteľkou bude Cirkev adventistov siedmeho dňa.

Rokovania o ovzduší nesmú znovu zlyhať – vyzýva Svetová rada cirkví
10 December 2010, WCC
V stanovisku ku konferencii Organizácie Spojených národov o zmene klímy v Cancune v Mexiku, delegácia Svetovej rady cirkví (SRC) kritizovala nečinnosť v poslednom desaťročí. „Nemôžeme si dovoliť ďalšie neúspechy ako sa stalo v Kodani," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré prečítal biskup Gustavo Rodriguez Vega, prezident Charity Mexika. Vyhlásenie ďalej potvrdilo odhodlanie organizácií založených na viere "k úsiliu ponúkať bezpečnosť, prosperitu a dôstojnosť života mužom, ženám a deťom na celom svete, starostlivosť o dobré Božie stvorenie a udržanie pokladu života. Život v dôstojnosti, spravodlivosti, rovnosti a v mieri, s rešpektovaním práva ľudí na nezávadnú pitnú vodu, hygienické zariadenia, čistý vzduch a klímu sa môže stať realitou. "

Správy o prejavoch nenávisti voči kresťanstvu v Európe
VIENNA, Austria, DEC. 10, 2010, Zenit.org
Vo Viedni sa 10. decembra skončilo dvojdňové zasadanie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva na tému Ľudský rozmer implementácie a sloboda náboženského vyznania. Boli tu zverejnené dokumenty o niekoľkých príkladoch antikresťanskej nenávisti v Európe, ako aj dôkazy netolerancie a diskriminácie. To vyzýva k medzinárodnej akcii v mene kresťanov.
Riaditeľka Observatória pre pozorovanie práv kresťanov, Gudrun Kugler, poznamenala, že "netolerancia a diskriminácia kresťanov znamená popretie práv na slobodu prejavu a slobodu svedomia. Náboženská sloboda je ohrozená, najmä v jej verejnom a inštitucionálnom rozmere. Dostávame rôzne správy o odstraňovaní kresťanských symbolov, o šírení negatívnych stereotypov v médiách, o sociálnom znevýhodnení kresťanov ako je zosmiešňovanie alebo prehliadanie na pracovisku. Usilujeme sa o väčšiu informovanosť o tomto rastúcom probléme. Je to prvý krok. Naším cieľom sú rovnaké práva pre všetkých, vrátane kresťanov." – povedala Kuglerová. Observatórium vydalo niekoľko odporúčaní na riešenie týchto problémov. Povzbudzuje Európsku úniu, aby bez predsudkov rešpektovala autonómiu cirkví v súlade so 17. článkom Lisabonskej zmluvy.

Pápež prijíma litovskú prezidentku
VATICAN CITY, DEC 10, 2010 ( Zenit.org )
Pápež Benedikt XVI prijal 10. decembra na audiencii vo Vatikáne prezidentku Litvy, Daliu Grybauskaité. Komuniké vydané tlačovou kanceláriou Vatikánu poznamenáva, že "počas priateľskej diskusie, bola pozornosť zameraná na pozitívnu prítomnosť katolíckej cirkvi v živote a histórii krajiny, so spoločným prianím posilnenia existujúcich bilaterálnych vzťahov. Ďalej, na rolu Litvy, ktorá sa pripravuje prevziať predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, a tiež na aktuálnu ekonomickú a sociálnu situáciu, najmä s ohľadom na rodiny a mladých ľudí. " Prezidentka Grybauskaitė sa stretla aj s kardinálom Tarcisiom Bertonem, pápežským štátnym tajomníkom a arcibiskupom Dominiqueom Mambertim, sekretárom pre vzťahy so štátmi.
Približne 80% litovských obyvateľov z počtu 3,5 milióna sú katolíci.

Vedci tvrdia, že verzia Biblie zvaná King James Bible má stále vplyv
7 December 2010, New York (ENInews)
King James Bible - tak sa volá tretí oficiálny preklad Biblie do angličtiny, autorizovaný anglickým kráľom Jakubom prvým a skompletizovaný v roku 1611. Táto verzia sa stala v anglicky hovoriacich krajinách štandardnou Bibliou, ktorá platila až do dvadsiateho storočia. Jej vplyv na kultúru Británie, jej kolónií a neskôr aj na Spojené štáty americké bol dlho uznávaný. Dnes to už možno nie je dominantná učebnica kultúry v Spojených štátoch ako tomu bolo v minulosti, ale stále ovplyvňuje súčasné písomnosti krajiny. Už viac nemáme kultúru ovplyvnenú Svätým písmom. No tam kde sa Biblia číta, v dennej praxi salónov a kazateľní, má táto verzia Biblie stále vplyv na kultúru Ameriky. Píše vedec Robert Alter v knihe "Pero zo železa: Americká próza a King James Bible".

Typický americký ateista je beloch a syn nábožných rodičov
Washington DC (ENInews/RNS)
Typický člen rýchlo rastúcej asociácie amerických ateistov je vysoko vzdelaný, ženatý beloch, ktorého vychovali nábožní rodičia. Asociácia Slobodní od náboženstva, ktorá narástla z 5500 členov v roku 2004 na takmer 16 000 v tomto roku, priniesla 1. decembra výsledky prieskumu svojho členstva. Na otázku aký je prvotný zmysel existencie organizácie, odpoveď znie: „obrátenie sa od náboženstva k slobodnému mysleniu“. Okolo tretiny respondentov hovorí, že „náboženstvo nedáva zmysel." Sedemnásť percent za dôvod odvrátenia sa od náboženstva považuje pokrytectvo alebo bigotnosť; 9 percent uvádza čítanie skeptických autorov; 5 percent za príčinu označuje čítanie Biblie.

Z agentúr ENI, PNS, RNS, WCC a Zenit vybrala Daniela Horínková
Ekumenická rada cirkví v Slovenskej republike,
Email: ekumena.vosvete@gmail.com, tel: 02 5443 3238, fax: 02 5443 3235